Gliniane przedmioty: jak ich używać do dekoracji wnętrz

Glina w jakiś sposób jest zawsze obecna w naszych domach, czy to poprzez ceramikę, małe ozdoby, czy bardziej wyszukane naczynia. Jeśli ten rękodzielniczy styl przyciąga Twoją uwagę, zwróć uwagę na kilka sposobów, aby włączyć go do wystroju domu.
Gliniane przedmioty: jak ich używać do dekoracji wnętrz

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2023

Garncarstwo, modelarstwo na kole garncarskim, czy po prostu gliniane przedmioty; jakkolwiek je nazwiesz, te ręcznie wykonane naczynia można spotkać w domach od wieków. Charakter surowca stanowi główną atrakcję dla tych, którzy wykorzystują przedmioty użytkowe z gliny.

We wszystkich swoich formach ta masa wyróżnia się funkcjonalnością w produkcji przyborów kuchennych, akcesoriów ogrodniczych i innych elementów ozdobnych, które mają swoje miejsce wewnątrz i na zewnątrz.

Nawet w najnowocześniejszych domach można znaleźć gliniane przedmioty, ponieważ pojawiają się w wariantach, które można włączyć do upiększania wnętrz. Pokażemy Ci, jak to zrobić.

Przedmioty gliniane jako elementy dekoracyjne

Praktyczność glinianych przedmiotów idzie w parze z ich walorami estetycznymi. Mimo swojego rustykalnego pochodzenia, sztuka ręcznego modelowania nadaje im wyrafinowany charakter.

Wbrew temu, co sądzą niektórzy, wszechstronność gliny oddala ją od skojarzeń z jej starożytnymi korzeniami. Na ten temat magazyn Ideas y Tendencias Interiores informuje, że używanie gliny od czasów starożytnych dodaje jej wręcz wyrafinowania i elegancji. Wiąże się to z następującymi aspektami:

  • Tradycja: przekazywana z pokolenia na pokolenie przez garncarzy i twórców.
  • Innowacja: ponieważ dostosowuje się do zmieniających się czasów i wymagań użytkowników.
  • Oryginalność: garncarstwo nie odrywa się całkowicie od kontekstu historycznego a raczej wykorzystuje doświadczenie, umiejętności i tradycyjną sztukę, a ponadto zachowuje zaangażowanie społeczności poświęconych tej pracy.
gliniane przedmioty
Formowanie gliny i fajansu przenosi nas do tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Rodzaje przedmiotów z gliny terakotowej do dekoracji

Glina przechodzi proces kilku przemian, aby w końcu stać się dziełem dekoracyjnym i użytkowym. Mówimy tu o przesiewaniu, ugniataniu, modelowaniu i wypiekaniu, a także o innych procesach.

Publikacja Architectural Digest podkreśla nowoczesność tego materiału, wskazując na jego bliskość ze sztukami plastycznymi i ręcznie robionymi, eksperymentalnymi projektami.

Charakterystyka lub ostateczny wygląd gliny uzyskuje się w procesie wypalania. Zobaczmy, jakie opcje istnieją, jeśli chodzi o wykończenie produktu:

  • Ceramika: jak wspomina Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych, Rzemiosł i Rzemiosł, służy uzyskiwaniu trwałych i funkcjonalnych wyrobów, pobudzając zdolności twórcze garncarza.
  • Polichromia: po zmieszaniu i wypaleniu glina ta ma wielobarwną powierzchnię. Jest popularna w tworzeniu rzeźb z wizerunkami scen biblijnych, świeczników, naczyń i elementów folklorystycznych.
  • Wykończenie szkliwione: wygląd podobny do szkła nadał nazwę tej kategorii. Glina przechodzi podwójną fazę wypalania, wypiekania i polerowania. Ten proces jest często używany do produkcji zastawy stołowej.
  • Wygładzenie: ze wszystkich jest to najprostsze wykończenie, choć wyróżnia się swoim pięknem. System Informacji Kulturalnej Meksyku komentuje, że zwykle używa się go do robienia miniaturowych figurek, dzbanów, garnków i dowolnej liczby elementów dekoracyjnych.
  • Polerowanie: wykazuje połysk po obróbce polerką do kamienia lub drewna. Osiąga wodoodporną teksturę i soczyste wykończenie. Casa de las Artesanías de Tlaxcala określa specyfikę polerowanej gliny jako czerwonawy odcień z rycinami wykonanymi z nacięć i powierzchownych zadrapań.

Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Otwarta koncepcja: styl dekoracyjny, który chcesz poznać

W jaki sposób wprowadzić gliniane przedmioty do wystroju domu?

Gliniane przedmioty można włączyć do dekoracji domu poprzez różnorodne rękodzieła. Na przykład styl japandi wykorzystuje gliniane rzeźby i przedmioty użytkowe w domu. Odkryj te możliwości!

Donice

Wykonane są z terakoty i mają surowy charakter. Dobrze prezentują się w ogrodach, ponieważ wytrzymują wysokie temperatury i wilgoć. Również we wnętrzach nie tracą elegancji i podkreślają piękno roślin.

Posiadają otwory w podstawie odprowadzające wodę z rośliny. Ponadto można je znaleźć w nieskończonej liczbie modeli i rozmiarów.

Słoje

Wazony lub słoje to znane i bardzo poszukiwane gliniane przedmioty. Mają owalny projekt, z węższym otworem i podstawą i szerszym obszarem środkowym. Ozdabiają pomieszczenie lub służą do przechowywania wody.

Duże słoje swoją nazwę zawdzięczają swoim obszernym rozmiarom. Inne posiadają specyficzne wykończenie krawędzi służące do nalewania płynów. Jeszcze inne mają spersonalizowane kształty stworzone według kryteriów rzemieślnika lub klienta.

Przybory kuchenne

Kuchnia daje duże możliwości dla glinianych przedmiotów, zarówno w dekoracji, jak w wykonywaniu zadań w tym obszarze. Na przykład gliniane garnki to niezwykle przydatne kociołki.

Naczynia i pojemniki wykonane z tego materiału zapewniają oryginalność dzięki różnym kształtom, wzorom i fakturom. Dobrze jest mieć gliniany garnek na blacie. Oprócz pięknego wyglądu naczynia te wpływają na „efekt botijo”, czyli zachowanie świeżej, zimnej wody.

Jeśli chodzi o filiżanki i kubki, są to elementy dekoracyjne na półkach, ozdobione rysunkami lub zachowujące oryginalny styl. Ponadto służą do codziennego użytkowania.

gliniane przedmioty
Talerze ceramiczne mogą być idealnym naczyniem do serwowania tradycyjnych potraw.

Popielniczki i podstawki

Te gliniane przedmioty są zarówno użyteczne jak i ozdobne. Jednocześnie chronią powierzchnie przed plamami i osadami, a przy tym pasują się do różnych dekoracji domu.

Lampy

Połączenie gliny z innymi materiałami to świetny sposób na udekorowanie domu. Zwykle z tej masy formuje się okrągłe, kwadratowe lub malownicze podstawy, które podkreślają piękno lampy i dodają dodatkowego akcentu oświetleniu stolików nocnych lub mebli w przedpokoju.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Niezawodne pomysły na udekorowanie domu kolorem musztardowym

Gliniane przedmioty a troska o naturalne środowisko

National Geographic podaje, że roczna produkcja odpadów na świecie waha się między 7 mln a 10 mln ton. Ze swojej strony Greenpeace promuje konsumpcję ręcznie robionych produktów z tradycyjnymi wzorami w ramach odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego i społeczeństwa.

Decydując się na elementy wykonane z gliny, przyczyniasz się do zdrowia planety i swojego własnego, ponieważ ich wytwarzanie ma mniejszy wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Czy dasz szansę tym przedmiotom?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.