Dekoracja w stylu etnicznym - jak wdrożyć ją w domu

To trend o różnorodnych kształtach, kolorach i materiałach, który koncentruje się na cieple i silnym związku z naturą. Dowiedz się, jak zastosować wystrój w stylu etnicznym w swoim domu!
Dekoracja w stylu etnicznym - jak wdrożyć ją w domu

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Istnieją trendy w aranżacji wnętrz, które nadają przestrzeniom niepowtarzalny wygląd. Jeden z nich jest wynikiem połączenia elementów z wielu kultur. Przekształca to dekorację w stylu etnicznym w uniwersalny styl wystroju z różnorodnymi opcjami i możliwością łączenia stylów podrzędnych. Dekoracja w stylu etnicznym zakłada, że najważniejsze jest generowanie uczucia ciepła poprzez mocne i wesołe kolory.

Można mieszać szczegóły z różnych cywilizacji i kultur. Od stylu afrykańskiego przez meksykański po arabski lub styl boho, to realne możliwości dekoracji w stylu etnicznym. Aby wykorzystać ten styl wystroju w domu, kluczowe znaczenie mają przedmioty naturalne, tkaniny i rzemiosło. Co jeszcze oferuje dekoracja w stylu etnicznym?

Dekoracja w stylu etnicznym – charakterystyka

To trend w dekoracji wnętrz oparty na elementach tworzących egzotyczny klimat. Celem jest stworzenie jasnych przestrzeni z mocnymi kolorami i dodatkami, które dają poczucie ciepła.

Dekoracja w stylu etnicznym nadaje priorytet obiektom naturalnym i rzemiosłu z jednej lub z kombinacji kultur. Aby to osiągnąć, sięga się po szereg technik, które prowadzą do orientalnej atmosfery, w połączeniu z naturalnymi detalami, które są bardziej typowe dla dekoracji afrykańskich.

Na przykład priorytetem są nadruki czy tapicerka. Choć może się to wydawać modą rustykalną, dekoracja w stylu etnicznym jest synonimem ciepła i elegancji.

Chociaż dekorację w stylu etnicznym można zastosować w prawie każdym obszarze domu, najczęściej stosuje się ją w salonach i sypialniach. Różnorodna kulturowa estetyka zawarta w tym trendzie sprawia, że jest on bardzo wszechstronny, ponieważ możliwe jest uwzględnienie elementów w szerokiej gamie kolorów, rozmiarów i smaków.

Dywany świetnie nadają się do wystroju w stylu etnicznym
Dywany orientalne mogą dodać odrobinę dystynkcji i egzotyki do tego stylu wystroju.

Style kulturowe zawarte w dekoracji etnicznej

Dekoracja etniczna jest skomplikowana do zdefiniowania, ponieważ składa się z kombinacji trendów orientalnych, afrykańskich i amerykańskich. Jednak wszystkie te wpływy charakteryzują się wykorzystaniem naturalnych i ręcznie wykonanych detali.

  • Afrykański: Ten wpływ jest związany z różnorodną fauną występującą na kontynencie. Zwykle zawiera elementy nawiązujące do natury, takie jak pnie drzew, kamienie, gałęzie, pióra i ozdoby zwierzęce.
  • Inca: Przedmioty z kamienia lub ceramiki, a także mocne kolory są w tym przypadku często cechą.
  • Aztec: Poduszki i meble używane w tym nurcie są bardzo szeroko stosowane w dekoracji w stylu etnicznym. Typowy zielony kolor nawiązuje do piór kwezalowych.
  • Orientalny: W stylu orientalnym dominują kolory czerwony i czarny.
  • Arabian: Ten styl można łatwo rozpoznać po geometrycznych kształtach, łukach, dywanach i poduszkach.

Idealne elementy do realizacji wystroju w stylu etnicznym

Aby wprowadzić ten trend do swojego domu, musisz zacząć od kilku charakterystycznych przedmiotów. Od tekstyliów po meble i ozdoby, należy zwracać uwagę na kolory, wzory i typowe materiały.

Zakres kolorów

Jak większość trendów wnętrzarskich, styl etniczny charakteryzuje się szczególną paletą kolorów. Aby zastosować go w domu, priorytetem powinny być odcienie ziemi, takie jak czerwonawy, terakota i brąz. Można również dodać brąz i beż.

Powszechne są również kontrasty z innymi, bardziej neutralnymi kolorami. Mocne tony i kombinacje tworzą barwne środowiska charakterystyczne dla stylu etnicznego, w których należy podkreślić ciepło i harmonię.

Materiały i formaty

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest wykorzystanie ręcznie robionych materiałów, takich jak futra i skóra do produkcji dywanów. Również aksamit, wełna, len i jedwab to świetne opcje dla innych tekstyliów. Świetnym pomysłem jest włączenie drewna, miedzi lub srebra, zwłaszcza jeśli odzwierciedlają ręczne rzemiosło.

Jeśli chodzi o wzory, często obfitują w formacje geometryczne i zygzakowate, typowe dla kultur azteckich i afrykańskich. Trójkąty i romby mogą znaleźć się w dywanikach i gobelinach, a także w meblach.

Pnie i przedmioty naturalne

Jednym z najlepszych sposobów na odzwierciedlenie kontaktu z naturą w dekoracji domu są rośliny domowe. W stylu etnicznym są również uwzględnione. Jednak instalacje dziennika są bardziej typowe. Te same mogą pełnić funkcję stolików bocznych, siedzisk czy blatów do przechowywania ozdób.

Wśród najczęstszych roślinności wewnętrznej w stylu etnicznym są kaktusy. Przede wszystkim kaktusy są powszechnie używane ze względu na zielony kolor, który przybliża środowisko naturalne. Ponadto mają silny związek z kulturą meksykańską. Wskazane jest sadzenie ich w doniczkach glinianych lub drewnianych.

Gobeliny

Wnętrze w stylu etnicznym powinno zawierać co najmniej kilka gobelinów na ścianach. Zajmowane przez nie przestrzenie, kształty i kolory mogą się różnić, ale gobeliny są typowym elementem dekoracyjnym tego trendu.

Poduszki

Fotele zarówno do sypialni, jak i do salonu powinny wśród swoich akcesoriów zawierać poduszki. To dobra okazja do wpisania tego trendu w estetykę Twojego domu. Konkretne projekty zależą od Twojego osobistego gustu, ale ważne jest, aby uwzględnić figury geometryczne, zygzaki, grzywki i kolory, które pasują do wystroju w stylu etnicznym.

Kosze i plecionki w stylu etnicznym

Materiałem, którego nie może zabraknąć w żadnym pomieszczeniu w tym trendzie jest wiklina. Czy to do robienia koszy, czy do robienia lamp i ozdób, ten element naturalnego pochodzenia wnosi rustykalność i kunszt.

Wyroby wiklinowe
Wiklina bardzo dobrze łączy się ze stylem etnicznym. Istnieje wiele rodzajów mebli i dekoracji wykonanych z tego wszechstronnego materiału.

Typowe rzeźby

Przedmioty związane z rękodziełem są idealnymi dodatkami do uzyskania etnicznego profilu w dekoracji domu. Na przykład okrągłe talerze, figurki Inków lub afrykańskie maski to idealne opcje do powieszenia na ścianach lub ekspozycji na półkach. Powinny dominować materiały takie jak drewno czy ceramika.

Dekoracje do pokoi w stylu etnicznym

Istnieje wiele przedmiotów używanych jako ozdoby, które są bardzo charakterystyczne dla nurtu etnicznego. Jednym z nich jest ręcznie robiony talerz, malowany na ogół dwoma kontrastującymi kolorami. Na przykład świetnie wyglądają czarno-białe lub brązowo-białe.

Innym popularnym przedmiotem do powieszenia na ścianie jest afrykański kapelusz, znany również jako juju lub tyn. Zdjęcia zwierząt i przedmiotów ze słomy również pochodzą z wielu kultur afrykańskich i wpisują się w nurt etniczny. Nawet niektóre instrumenty muzyczne pochodzenia orientalnego dobrze sprawdzają się na ścianach.

Wystrój wnętrz i na zewnątrz

Chociaż styl etniczny jest zorientowany na środowiska wewnętrzne, możliwe jest również dostosowanie go do patio i tarasów. Wynika to z faktu, że większość używanych przedmiotów, ozdób i mebli ma rustykalny charakter, który jest idealny do środowisk zewnętrznych.

Bliskość tego trendu z naturą i rzemiosłem pozwala przenieść go do przestrzeni takich jak taras czy balkon. W szczególności meble drewniane lub przedmioty z wikliny spełniają praktyczne funkcje na zewnątrz. W ten sposób dekoracja w stylu etnicznym daje szerokie możliwości zdobnicze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.