Jak kolory mogą wpływać na nastroje

Kolory mogą wpływać na nastrój. Na przykład, zgodnie z chromoterapią, pomarańczowy zwiększa nasz poziom energii, a także przepływ krwi do mózgu, co sprzyja aktywności umysłowej.
Jak kolory mogą wpływać na nastroje
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Często nosisz swoje ubrania, nawet nie podejrzewając, że Twój wybór może wpłynąć na to, co ludzie wokół Ciebie mogą o Tobie pomyśleć. Jednak, co zdumiewające, kolory mogą wpływać na nastroje – zarówno Twoje, jak i innych ludzi.

Kiedy nasze oczy patrzą na przedmiot, odbita długość fali światła przechodzi przez rogówkę, a następnie stymuluje komórki siatkówki. Gdy światło pobudza komórki, wysyłają wiadomości przez nerw wzrokowy.

Mózg tworzy następnie obraz otrzymywanych informacji. Ale te obrazy są również interpretowane przez pryzmat naszych doświadczeń lub są bezpośrednio związane z przeszłymi doświadczeniami.

Tak właśnie widzimy otaczający nas świat. Świat pełen obrazów i kolorów, który przynosi nam doznania smaku, przyjemności, albo odrazy lub niezadowolenia. Przekonajmy się, jak kolory mogą wpływać na nastroje.

Dowiedz się, jak kolory mogą wpływać na nastroje

1. Czerwony

Czerwony to kolor o najdłuższej długości fali w spektrum światła. Ponieważ przykuwa uwagę, używa się go w różnych znakach drogowych na całym świecie.

W związku z tym w badaniach nad optyką mogliśmy zauważyć, że czerwono-żółta barwa flagi Hiszpanii dobrano w XVIII wieku w taki sposób, aby było ją widać z daleka. Miała przyciągać uwagę statków na morzu i nie mylić się z flagami innych narodów.

Z drugiej strony twierdzi się, że kolor czerwony może wywoływać silne reakcje fizyczne i emocjonalne. Używając tego koloru, przyciągniesz uwagę ludzi i przekażesz uczucie pasji i energii.

Według wyników badania nad emocjami chromatycznymi, w którym analizuje się percepcję koloru pod kątem reakcji, jakie wywołuje oraz jego związku z mody konsumpcyjną, 55% osób kojarzy czerwień z podekscytowaniem.

Kobieta w czerwieni.

2. Żółty

Kobieta w kolorze żółtym.

Żółty to kolor najtrudniejszy do rozszyfrowania dla ludzkiego oka i mózgu. Z tego powodu zbyt duża ilość żółci w pomieszczeniu lub środowisku może powodować nudności, a nawet bóle głowy. Inni twierdzą, że kontakt z kolorem żółtym może pomóc w aktywności umysłowej i zwiększyć energię mięśni. Jednak obecnie nie ma danych naukowych ani badań na poparcie tego twierdzenia.

Żółty może zwiększać koncentrację, dlatego stosuje się go w zeszytach, które mają pomóc ludziom w nauce. Przyciąga uwagę, ponieważ uchodzi za wesoły i optymistyczny.

3. Niebieski

Niebieska sukienka.

Niebieski jest uważany za surowy, relaksujący i profesjonalny. Z tego powodu wiele pokoi urządzonych jest w kolorze niebieskim, ponieważ ten kolor może działać na ludzi odprężająco.

Może również wywołać stan smutku, jeśli będzie postrzegany jako synonim zimna i dystansu. Fizjologicznie wykazano, że ekspozycja na kolor niebieski zmniejsza metabolizm oraz tętno i częstość oddechów poniżej normalnego poziomu.

4. Zielony

Ten kolor znajduje się w środku spektrum światła i jest bardzo popularny w szpitalach, ponieważ tworzy opiekuńcze i zdrowe środowisko. Daje taki efekt, ponieważ ma silny związek z naturą. To kolor najłatwiej przetwarzany przez ludzkie oko.

Daje również efekt relaksu, co zostało podkreślone w słynnych „zielonych pokojach” (specjalnych, klimatyzowanych pokojach dla osób występujących w telewizji, gdyż uspokaja ich przed wejściem na scenę). Niezależnie od przypadku, zielony zapewnia pewność, spokój, bezpieczeństwo i kontrolę.

5. Pomarańczowy

Twierdzi się, że w chromoterapii pomarańczowy jest używany do poprawy czynności płuc i zwiększenia poziomu energii. Fizjologicznie zaobserwowano, że zwiększa przepływ krwi do mózgu, co może zwiększać aktywność umysłową.

6. Brązowy

Brąz silnie pobudza pamięć ewolucyjną w naszym mózgu, ponieważ sugeruje odżywianie. Kolor ten kojarzy się z ciepłem i wygodą i może pomóc ludziom poczuć się bardziej komfortowo i pewnie.

7. Biały: najczystszy ze wszystkich kolorów

Jak kolory mogą wpływać na nastroje

Jest uważany za czysty i sterylny, dlatego jest popularnym kolorem w zawodzie medycznym. To kolor kojarzący się ze schludnością i niewinnością. Możesz go używać do wyrażania życzliwości, nadziei i dobrego wrażenia podczas rozmów o pracę, spotkań itp. Jeśli chcesz, aby ludzie bardziej ci ufali, noszenie bieli może być dobrym początkiem.

Kolory mogą wpływać na nastroje, a nawet na zachowanie

Podsumowując, kolory nie muszą być używane tylko jako chromoterapia dla siebie. Możesz także użyć ich do wpływania na zachowanie i postawy innych. Skoro już o tym wiesz, czy wpłynie to na to, jakie ubrania wybierzesz lub kupisz?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aktekin D, Şimaşek Y. A new model for chromotherapy application. Color Research and Application. 2012. https://doi.org/10.1002/col.20658
  • Melgosa M. El color en los símbolos. Opt. Pura Apl. 2006; 39 (4): 365-364.
  • Padrini F, Lucheroni M. Cromoterapia. Barcelon: De Vecchi Ediciones, 2016.
  • Peláez Becerra, Sonia M, Gómez Gómez, Paula, & Becerra, Miguel A. (2016). Emociones cromáticas: análisis de la percepción de color basado en emociones y su relación con el consumo de moda. Anagramas -Rumbos y sentidos de la comunicación-, 14(28), 83-96.
  • Shpagina, L. A., Abramovich, S. G., Drobyshev, V. A., Panacheva, L. A., Titskaya E, Reshetova G. Complex use of naphthalane and nonselective chromotherapy in gonarthrosis treatment in rolling stock workers. Meditsina Truda i Promyshlennaia Ekologiia. 2016.
  • Yousuf Azeemi S, Raza S. A critical analysis of chromotherapy and its scientific evolution. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. 2005; https://doi.org/10.1093/ecam/neh137
  • Zelanski P, Fisher M. Color. Madrid: Tres cantos, 2001.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.