Rośliny doniczkowe, które są bezpieczne dla Twoich zwierząt

Poznaj najlepsze rośliny doniczkowe, które są bezpieczne dla Twoich zwierząt. Ciesz się wszystkim tym, co daje Ci natura.
Rośliny doniczkowe, które są bezpieczne dla Twoich zwierząt

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli masz w domu pupila, z pewnością zechcesz poznać rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt. Zarówno koty, jak i psy są dość ciekawskie, zwłaszcza gdy są jeszcze maleńkie.

Często podgryzają liście, a nawet je zjadają. W przypadku roślin, które są szkodliwe dla zdrowia zwierząt, tego typu zabawy mogą być w niektórych przypadkach śmiertelne. Warto więc poznać rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt.

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt

1. Storczyki (Phalaenopsis)

Dla miłośników tych roślin mamy doskonałą wiadomość: storczyki to jeden z najpopularniejszych gatunków w domu. Dzieje się tak dlatego, że storczyki oferują szeroką gamę kolorów, a ich kwitnienie trwa bardzo długo.

Nie ma dowodów na to, że ta roślina może być trująca, więc możesz trzymać je w pobliżu swoich zwierząt bez ryzyka dla nich. Sugerujemy jednak umieszczanie ich w niedostępnych miejscach, ponieważ mogą łatwo je uszkodzić, gdy będą chciały się bawić.

Uprawa storczyków
Piękne storczyki można wykorzystać do dekoracji domu ze zwierzętami, nie stanowiąc przy tym żadnego zagrożenia dla zwierząt.

Przeczytaj również: Rośliny inwazyjne, które mogą zaszkodzić Twojemu ogrodowi

2. Żółta palma (Areca)

Jest to roślina tropikalna i potrzebuje dużo lekkiej i wilgotnej gleby , aby się rozwijać. Żółte palmy idealnie nadają się do umieszczenia w kącie i nie generują żadnego ryzyka dla zwierząt.

Wśród jej zalet możemy wspomnieć, że rośliny te działają jako niezwykły oczyszczacz powietrza, a także nadają wnętrzom egzotyczny styl. Pamiętaj, kiedy decydujesz, gdzie umieścić swoją arekę, że może ona osiągnąć wysokość półtora metra.

3. Roślina wstążkowa (“pająk”)

Nazywana również wstążką miłosną idealnie nadaje się do zawieszenia. Rośliny te nie są toksyczne dla zwierząt, ale mogą być wielką atrakcją dla szczeniąt, które mają ochotę na zabawę, więc trzeba na to uważać. Wstążki preferują jasne przestrzenie i dużo wody.

4. Paprocie

Mówiąc o roślinach, które można umieścić wysoko, paproć jest idealna do zawieszenia. To oczyszczająca i bezpieczna roślina dla naszych czworonożnych przyjaciół, o ile zdecydujesz się na odmianę pteridofita.

Z drugiej strony paprocie nie wymagają zbytniej pielęgnacji. Potrzebują tylko przestrzeni z dobrym naturalnym światłem (ale nie bezpośrednio) i częstego podlewania niewielką ilością wody. Wreszcie paproć reguluje poziom wilgotności środowiska.

5. Szwedzki bluszcz – Pilea peperomioides

To gatunek dekoracyjnej rośliny doniczkowej, której nie może zabraknąć w Twoim domu. Nazywany jest również szwedzkim bluszczem.

Nie wymaga obfitego podlewania i preferuje miejsca z dużą ilością światła pośredniego. Nie jest niebezpieczny dla zwierząt, więc możesz cieszyć się jego pięknymi zielonymi, zaokrąglonymi liśćmi, które będą upiększać Twoje pomieszczenia przez cały rok.

6. Kaktusy i sukulenty

To ulubione rośliny dla tych, którzy nie przepadają za ogrodnictwem. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, dopasowują się do każdej przestrzeni i nie szkodzą zdrowiu zwierząt.

Niektóre kaktusy mogą rozwijać bardzo duże kolce, więc możesz zignorować te odmiany i dla bezpieczeństwa trzymać się tych z małymi kolcami.

7. Rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt: Banan

To popularny wybór wśród roślin doniczkowych, które są bezpieczne dla zwierząt. Rośnie dość duży, więc musisz mieć dobry kąt, aby go umieścić.

Posiada duże, zielone, efektowne liście. Jako roślina tropikalna potrzebuje światła słonecznego i dużej ilości wody. Po prostu bądź cierpliwy, ponieważ rozwój zajmuje około 3 lat.

8. Kalatea

Kalatea to roślina o dużej wartości ozdobnej. Jej zaokrąglone liście mają unikalną kombinację zieleni i bieli. Nie stanowi zagrożenia dla psów i kotów domowych.

9. Stopa słonia

Przy uprawie w doniczce stopa słonia może osiągnąć wysokość pięciu stóp. To tropikalna roślina nieszkodliwa dla zwierząt.

W przeciwieństwie do innych gatunków tropikalnych nie radzi sobie dobrze z bezpośrednim światłem i nadmiarem wody.

10. Stokrotki Gerbera

Są to rośliny, które wnoszą do otoczenia wspaniały kolor i są całkowicie nieszkodliwe dla zwierząt. Gerbery kwitną do około 6 tygodni.

Gerbery torośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt
Dzięki tej odmianie stokrotek możesz mieć więcej niż miesiąc kwitnienia bez szkody dla zdrowia psów i kotów.

11. Rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt: Sznur serc

Ta piękna roślina rośnie jak winorośl, a jej liście w kształcie serca przeplatają się ze sobą, a następnie opadają na ziemię. Oznacza to, że możesz go powiesić, aby ozdobić dowolny zakątek domu.

Przystosowuje się do każdego środowiska i nie wymaga dużo wody, więc wiemy, że stanie się jednym z Twoich ulubionych!

Harmonia w domu

Mamy nadzieję, że uda Ci się wyhodować niektóre z tych 11 odmian roślin, które są bardzo dekoracyjne i nie będą niebezpieczne dla Twoich zwierząt. Jednak zawsze uważaj, aby skonsultować się ze specjalistami na temat toksyczności gatunku przed wprowadzeniem nowego do domu.

Dobrze znane rośliny, takie jak ficus lyrata, lilie pokojowe lub potos, mogą powodować problemy trawienne u psów i kotów, jeśli zostaną połknięte ich liście. Dlatego musisz zwracać uwagę na to, co dzieje się między twoimi zwierzętami a roślinami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zeinsteger, P. A., & Gurni, A. A. (2004). Plantas tóxicas que afectan el aparato digestivo de caninos y felinos. Revista Veterinaria15(1), 35-44.
  • Sánchez Araya, P. (2015). Plantas tóxicas para perros y gatos en Costa Rica.
  • Uhlig, M. (2008). Cactus y otras suculentas. Editorial HISPANO EUROPEA.
  • Cambi, V. N., & Pérez Cuadra, V. (2010). Conozcamos las plantas: Galería fotográfica de ornamentales presentes en los jardines de infantes del partido de Bahía Blanca (Arg.).
  • Rivas-Morales, C., Oranday-Cárdenas, M. A., & Verde-Star, M. J. (2016). Investigación en plantas de importancia médica. OmniaScience.
  • González, G. J. D. (2010). Plantas tóxicas de importancia en salud y producción animal en Colombia. Universidad Nacional de Colombia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.