Sadzenie kaktusa – 5 różnych pomysłów

Kaktusy to ten typ roślin, które bardzo łatwo utrzymać w domu. Wymagają one niewiele troski i doskonale komponują się z każdym rodzajem dekoracji. Czytaj dalej, a my opowiemy o nich nieco więcej.
Sadzenie kaktusa – 5 różnych pomysłów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dekorowanie przy użyciu kaktusa stało się ostatnio bardzo modne. Mimo że te niewielkie rośliny znano już w starożytności, ostatnimi czasy zdobyły one znaczną popularność, ponieważ wiele osób dąży do posiadania małej zielonej przestrzeni w mieszkaniu.

To właśnie pewne specyficzne cechy różnych rodzajów kaktusa sprawiły, że stały się one atrakcyjne dla tak wielu ludzi; Są łatwe w utrzymaniu, zatrzymują wodę przez wiele dni, są kolorowe i występują w różnych kształtach i rozmiarach. W tym artykule podamy parę pomysłów na to jak sadzić kaktusa.

Najlepsze w kaktusach jest to, że w odróżnieniu od innych roślin, są one wyjątkowo wszechstronne i można je sadzić na różne sposoby, w różnego typu pojemnikach. Dzięki temu bardzo łatwo adaptują się one do warunków panujących zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Czy zastanawiasz się nad posadzeniem kaktusa w domu? Czy chcesz użyć ich jako dekoracji? Ważne jest, aby przedtem uzyskać trochę informacji na temat podstawowej pielęgnacji tych roślin i poznać parę pomysłów na to co zrobić, aby wyglądały one naprawdę fantastycznie. Oto one!

Przydatne porady na temat hodowli kaktusa

Dla tych, którzy wolą rzucające się w oczy i piękne rośliny, które nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji, kaktusy są idealnym wyborem. Mimo że pewne zalecenia powinny być brane pod uwagę podczas hodowli kaktusów, to nie jest konieczne ich stałe i bezwzględne przestrzeganie.

  • Jasne i nasłonecznione miejsce. Aby kaktusy pozostawały w dobrej kondycji, dobrze jest trzymać je w jasnym miejscu, w którym będą wystawione bezpośrednio na słońce.
  • Jeśli zamierzasz trzymać je w domu, umieść je na parapetach lub w miejscach mocno oświetlonych przez większość dnia.
  • Dobry odpływ wody. Jeśli chodzi o zachowanie kaktusa w dobrym stanie, to odpływ nadmiaru wody jest równie ważny jak odpowiednie nasłonecznienie. Oznacza to, że zarówno doniczki, jak i grunt nie mogą kumulować nadmiaru wody.
  • Płytkie donice. Korzenie kaktusa są powierzchowne i nie potrzebują wnikać zbyt głęboko w celu utrzymania rośliny. Płytka donica, która w dodatku nie kumuluje wody – jest najlepszą opcją.
  • Umiarkowane ryzyko. Jeśli chodzi o podlewanie, kaktusy nie są takie, jak inne rośliny. Mimo że nie chodzi tu o ich przesuszanie, jednak niezwykle istotne jest, aby podlewać je w sposób umiarkowany, do ponownego wyschnięcia gleby.
  • Odległość między roślinami. Jedną z najczęstszych pomyłek w sadzeniu kaktusów w ogrodzie jest sadzenie ich zbyt blisko siebie.
  • Mimo że rosną one wolno i niektóre z nich nie wymagają zbyt dużo miejsca, lepiej jest zachować pomiędzy nimi pewną odległość.

Pomysły na sadzenie kaktusa w domu

Najlepszą rzeczą w przypadku tych roślin jest to, że mogą one być wysiewane w różny sposób, niezależnie od miejsca, w którym będą trzymane. Jest to niewątpliwie ich największą zaletą, która jest szczególnie istotna dla osób, które chcą wykorzystać je jako dekorację.

1. Stwórz wiszące kosze

Ponieważ korzenie kaktusa są powierzchowne, kosze są idealne do ich sadzenia. Zbudowane są one z materiałów pozwalających na odpływ wody i świetnie komponują się z kształtem roślin. Wykaż się kreatywnością! Dla lepszego efektu łącz rośliny o różnych rozmiarach i wyglądzie.

Kaktusy na oknie

2. Stwórz pionowy ogród

Pionowe ogrody są modne. Są one proste do wykonania, pozwalają na zasadzenie wielu gatunków roślin i dają znakomity efekt dekoracyjny. Pamiętaj o użyciu płytkich doniczek, najlepiej płaskich. W ten sposób, oprócz zapobiegania kumulacji wody, masz możliwość umieszczenia ich na ścianie.

3. Użyj filiżanek

Czy posiadasz stare filiżanki lub kubki, których już nie używasz? Czas je odkurzyć! Są one idealne do gatunków kaktusa o małych rozmiarach, duże kaktusy mogłyby, ze względu na swoją wagę, wypaść z kubka. Postaw różne rodzaje filiżanek na tacy i posadź kaktusy. Ta dekoracja jest idealna do kuchni.

Sadzenie kaktusa w kubku

4. Półka z kaktusami

Oryginalnym sposobem dekoracji przy użyciu kaktusów jest zagospodarowanie nimi półki. Jest to idealny wybór dla gabinetu lub biura. Cenną sugestią jest rada, aby wszystkie kaktusy były o tym samym rozmiarze i tworzyły jednolity rząd. Warto jednak wybrać różne ich rodzaje, co sprawi, że dekoracja będzie bardziej atrakcyjna.

5. Donica wykonana z pnia

Dla osób, które lubią styl bardziej surowy dobrym pomysłem może być donica wykonana z pnia drzewa. Jest to element nadający się zarówno do domu, jak i do ogrodu lub na taras. Wszystko co musisz zrobić, to wyłuskać pień i wypełnić go ziemią. Wówczas możesz posadzić w nim wybrany przez siebie kaktus.

Kaktusy w doniczkach

Czy masz jakieś inne pomysły na sadzenie kaktusa? Podziel się nimi, chętnie się o nich dowiemy!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.