Ogród na balkonie - 14 propozycji dla Twojego balkonu

Poznaj najnowsze trendy i stwórz swój własny mini ogród na balkonie!
Ogród na balkonie - 14 propozycji dla Twojego balkonu

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Szukasz kilku kreatywnych pomysłów na mini ogród na balkonie? Dobrze trafiłaś! W poniższym artykule znajdziesz 14 propozycji na dekoracje balkonu.

Pamiętaj, że tworząc ogród na balkonie, musisz w przemyślany sposób zagospodarować bardzo niewielką przestrzeń. Ale nie martw się! Jest to bardzo proste. Co więcej, nie wymaga wymyślnych i drogich materiałów, a większość z nich prawdopodobnie masz już w domu.

Ale zanim przejdziemy do naszych propozycji, przyjrzyjmy się, jakie zalety ma posiadanie niewielkiego ogródka na balkonie.

Ogród na balkonie – zalety

  • Rośliny produkują tlen i oczyszczają powietrze, dzięki czemu ułatwiają oddychanie.
  • Ponadto, rośliny zmniejszają elektryczność statyczną, więc otoczenie nie jest już tak naelektryzowane.
  • Rośliny upiększają otoczenie, tworząc tym samym bardziej przyjazną przestrzeń.

Badania dowiodły, że przebywanie w takim otoczeniu zmniejsza stres, więc ogród na balkonie może poprawić zarówno nastrój, jak i jakość życia.

  • Rośliny wprowadzają do otoczenia harmonię, co ma pozytywny wpływ na zdolność do koncentracji uwagi.
doniczki z kwiatami upiększą ogród na balkonie

Ogród na balkonie – dodatki, które pomogą Ci go udekorować

Istnieje wiele sposobów na udekorowanie mini-miejskich ogrodów. Wszystko zależy od gustu. Niektórzy ludzie wolą styl minimalistyczny, podczas gdy inni lubią modny od jakiegoś czasu styl boho, odznaczający się przepychem i dużą ilością dodatków.

Niezależnie od tego jaki jest Twój ulubiony styl, najważniejszym zadaniem jest wybór elementów, które uczynią dostępną przestrzeń nie tylko piękniejszą, lecz także wygodniejszą. Najpopularniejsze dodatki stosowane podczas tworzenia ogrodów na balkonie to na przykład:

1. Niewielka ławeczka

niewielka ławeczka ozdabiająca balkon

Ławki z drewnianymi detalami stały się modnym elementem miejskich ogródków balkonowych. Taka ławeczka sprawi, że Twój mini-miejski ogród będzie bardziej przestronny i uporządkowany.

Przeczytaj również artykuł: Ogrody z kwiatami – niepowtarzalne projekty

2. Rośliny na ścianie

Miejski ogród pełen roślin lub kwiatów jest zawsze bardzo piękny, a przede wszystkim relaksujący. To dlatego, że zielony pomaga stworzyć bardzo naturalne środowisko nawet w środku wielkiego miasta!

Aby stworzyć roślinną ścianę, wystarczy zrobić prostą, drewnianą konstrukcję z półek i umieścić na niej doniczki z kwiatami lub rośliny pnące. Dla lepszego efektu można umieścić na ścianie kilka takich instalacji obok siebie.

rośliny na ścianie urozmaicające ogród na balkonie

3. Akcesoria wypoczynkowe

Możesz użyć różnych akcesoriów, zarówno do dekoracji, jak i stworzenia przestrzeni idealnej do wypoczynku, a nawet medytacji.

Kilka puszystych poduszek, wygodna sofa, koce i doniczki z kwiatami to tylko niektóre z elementów, które możesz wykorzystać do stworzenia specjalnego kącika. Zalecamy łączenie różnych tkanin oraz zabawę kolorami i stylami. Dzięki temu sprawisz, że Twój balkon stanie się bardzo przytulnym miejscem.

4. Rozwieś wszędzie niewielkie światełka

światełka w słoikach

“Fairy lights”, czyli po prostu światełka choinkowe to modne dodatki, które pięknie zdobią niewielkie miejskie ogrody. Takie światełka nadają przestrzeni bardziej romantycznego charakteru oraz są źródłem delikatnego światła. Najpiękniej wyglądają wieczorem oraz w nocy.

W sklepach znajdziesz bogaty wybór łańcuchów świetlnych zasilanych na baterie, a nawet energią słoneczną. Wybierz swoje ulubione lampki i rozwieś na balustradzie balkonu lub ukryj pomiędzy roślinami. Dzięki temu stworzysz przytulny, lekko bajkowy nastrój.

Jeśli schowasz światełka w szklanych słoikach, stworzysz własne oryginalne lampiony!

5. Rośliny płożące i pnące

Rośliny płożące i pnące to rośliny, które stopniowo zarastają całą dostępną powierzchnię.

Możesz użyć ich do zapełnienia pustek ściany, stworzyć z nich romantyczny baldachim lub pozwolić im obrosnąć kolumienki balkonu. Dzięki nim stworzysz na balkonie romantyczną atmosferę dzikiego ogrodu.

rośliny płożące i pnące upiększające ogródek

6. Hamaki

Hamaki to elementy, które dobrze sprawdzają się w miejskich mini ogrodach na nieco większych balkonach.

Postaraj się znaleźć hamak wykonany z tkaniny, która będzie wygodna, ładna oraz odporna na działanie czynników atmosferycznych.

7. Kwiaty

Kwiaty to naturalne dodatki wprowadzające do ogrodów zarówno kolor, jak i życie. Można je łączyć kolorystycznie i tworzyć wyszukane aranżacje, które znacznie upiększą ogród na balkonie. Kwiaty mogą stanowić główny element wystroju lub dopełnienie całości projektu.

8. Dekoracje

Niektóre doniczki z kwiatami można postawić bezpośrednio na półkach zamontowanych na ścianie balkonu. W tym samym miejscu można umieścić również lampki, świeczki lub latarenki.

Postaraj się jednak zachować umiar, żeby całość nie wyglądała na przeładowaną.

9. Sztuczna murawa

Możesz pokryć podłogę balkonu sztuczną murawą. Dzięki temu nadasz swojemu ogrodowi bardziej naturalnego charakteru, a także stworzysz przestrzeń, która będzie sprzyjała wypoczynkowi.

10. Parasol

W każdym miejskim ogrodzie powinien znaleźć się cienisty zakątek. Nie potrzebujesz zbyt dużo miejsca, aby w ogródku ustawić parasol plażowy. Zabieg ten sprawi, że Twój balkon będzie wyglądał bardzo wytwornie.

Pomysły na mały ogród na balkonie – propozycje, które z pewnością polubisz

Stwórz przestrzeń o rustykalnym charakterze, która będzie doskonale współgrała z wybranymi przez Ciebie kwiatami i roślinami.

Umieść plandekę lub markizę na poręczy balkonu, żeby zyskać odrobinę prywatności. Dzięki temu będziesz mógł bez przeszkód w swoim miejskim ogrodzie oddawać się ulubionym rozrywkom, takim jak ćwiczenia, lektura czy wylegiwanie w promieniach słońca.

kwiaty na balkonie

 

Stwórz romantyczny balkon

Ustaw na balkonie niewielki stolik i ozdób go wazonem z kwiatami oraz wybranymi akcesoriami. Rozmieść w różnych miejscach metalowe stojaki ze świeczkami.

Na balkonie możesz ustawić również niewielką sofę udekorowaną światełkami, aby wprowadziła do Twojego ogrodu romantyczną atmosferę.

Kolorowy i wesoły balkon

Udekoruj swój balkon kilkoma zwracającymi uwagę dodatkami, a z pewnością zaimponujesz tym swoim gościom.

Kolorowy dywanik na podłodze oraz niewielki stolik będą nie tylko dobrze wyglądać, lecz także sprawią, że balkon stanie się bardziej funkcjonalny.

kolorowe meble i dodatki ożywią taras

Wprowadź odrobinę życia w rogach swojego balkonu

Stwórz przyjazną przestrzeń i miejsce, gdzie będziesz mógł zjeść spokojny posiłek. Jeśli Twój balkon znajduje się na jednym z najwyższych pięter budynku, będziesz miał przy okazji doskonały widok. Skorzystaj z niego, aby na przykład przeczytać dobrą książkę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mendoza, E. (2017). Diseño de Interiores. Manual de Diseño de Interiores.
  • Raitelli, M. (2006). Diseño de la Iluminacion de Interiores. Manual de Iluminación Eficiente – Seminario de Iluminación Eficiente.
  • Bojórquez, G., Gómez-Azpeitia, G., Cueto, R. G.-, Luna, A., & Gallegos, R. (2007). Confort Térmico : Espacios Exteriores e Interiores. In XXXI SEMANA NACIONAL DE ENERGÍA SOLAR.
  • Tumini, I. (2010). Estrategias para reducción del efecto isla de calor en los espacios urbanos. Estudio aplicado al caso de Madrid. Congreso Internacional Sobre Edificación Sostenible SB10mad. https://doi.org/10.1016/j.jsb.2017.07.006
  • Pérez Jaimes, A. E. (2004). Diseño interior: solución integral a los espacios. (Spanish). INTERIOR DESIGN: INTEGRAL SOLUTION FOR SPACES. (English).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.