Miłość jak kwiat – pielęgnuj ją, jeśli ma rozkwitnąć

Relacje międzyludzkie są pod wieloma względami podobne do delikatnych pięknych roślin i trzeba dbać o nie równie mocno i troskliwie.
Miłość jak kwiat – pielęgnuj ją, jeśli ma rozkwitnąć

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2019

Miłość to piękne uczucie, które może stać się sensem naszego życia. Nie jest ona jednak dana raz na zawsze. Pamiętaj, że to wspaniałe uczucie przypomina delikatny kwiat, o który trzeba dbać i który trzeba pielęgnować.

Miłość ma swoje korzenie, może także pięknie rozkwitnąć. Kiedy mówimy o tym właśnie rozkwicie, nie mamy tutaj jednak na myśli tylko i wyłącznie samej relacji. Równie ważna jak w duecie jesteś bowiem także w pojedynkę. Poświęćmy dzisiejszy artykuł na taką właśnie refleksję.

Najpiękniejszym owocem miłości, jaki możemy sobie wyobrazić jest oczywiście dziecko. Miłość pomiędzy partnerami jest więc źródłem nowego życia, o które później musicie wspólnie się troszczyć. Takie rodzicielskie uczucie to kolejny rodzaj miłości, o którą trzeba nieustannie dbać, jak o najcenniejszy kwiat.

Być może to wszystko jest dla Ciebie oczywiste. Czasami jednak o miłości mówimy tak często, że słowo to traci swoje wyjątkowe znaczenie i magię. Nie możemy też dać się zwieść i uznać, że raz wyznana miłość zostaje z nami raz na zawsze. Jej także nie należy zaniedbywać i trzeba troszczyć się o nią na co dzień, a nie tylko od święta.

Miłość trzeba okazywać

Nie raz w naszym życiu zdarzają się sytuacje, w których ktoś, mimo że nieustannie zapewnia nas o swojej miłości, nie stoi przy naszym boku, gdy najbardziej tego potrzebujemy. Właśnie w ten sposób uczymy się, że słowa nic nie znaczą, tak długo jak nie stoją za nimi czyny, gesty i prawdziwe uczucia.

O miłości warto mówić otwarcie, przede wszystkim jednak należy zadbać, by okazywać ją na różne sposoby – i na te małe codzienne sposoby, i na te całkiem duże – w ważnych sprawach.

Miłości nie można przełożyć na później

Niektóre osoby są tak zajęte pracą czy innymi obowiązkami, że mają problem z określeniem, co w życiu jest naprawdę ważne.

Nieumiejętność określenia swoich priorytetów jest przyczyną utrudnionych relacji z innymi ludźmi – czy to rodzicami, czy partnerem, czy własnymi dziećmi.

Miłość - przytulająca się para

Zwłaszcza te ostatnie bardo cierpią na takim podejściu swoich najbliższych. Gdy obowiązki są dla nas ważniejsze niż uwaga, którą moglibyśmy okazać dziecku, może być to źródłem wielu problemów.

To oczywiste, że w dzisiejszych czasach, gdy żyjemy bardzo szybko i mamy mnóstwo spraw na naszych barkach, ciężko jest dbać o życie rodzinne tak, jak byśmy tego chcieli. O jednym jednak nie wolno nam zapomnieć – nie liczy się ilość, ale jakość.

Dokładnie to samo hasło odnosi się na przykład do czasu, który poświęcamy naszym dzieciom. Szczera miłość nie musi być górnolotna  – wystarczą małe rzeczy, jeśli tylko płyną z głębi serca.

Głębia uczuć tkwi w małych szczegółach

Wiele osób popełnia podobny błąd i bierze miłość za pewnik. Gdy są w związku sądzą, że wszystko można wybaczyć i nie trzeba się starać, bo uczucie jest dane raz na zawsze. To złe podejście, które  może skończyć się nawet wygaśnięciem uczucia i rozpadem związku.

Obejmująca się para

Relacje są jak piękne, delikatne kwiaty. Trzeba o dnie dbać codziennie – należy je podlewać, zapewnić dostęp do światła i do substancji odżywczych. Zaniedbana roślina prędzej czy później uschnie i umrze.

Dokładnie tak samo dzieje się z zaniedbywanym związkiem – gdy bierzesz miłość drugiej osoby za coś oczywistego, dzień po dniu tracimy małą cząstkę tego, na co kiedyś ciężko pracowaliśmy. Czy wiesz, jak zadbać o relację? Zwróć uwagę na te aspekty:

  • Słowa i ton, których używasz do komunikacji z bliską osobą.
  • Język, jakiego używasz; empatia i zrozumienie.
  • Twój język ciała i komunikaty niewerbalne.
  • Okazywanie miłości i zaangażowania.

Nie odkładaj niczego na potem, dawaj miłość każdego dnia

Najlepszy moment, by okazać komuś miłość to tu i teraz. Nie chodzi oczywiście o zbyt fatalistyczne podejście do życia i oczekiwania, że lada chwila wydarzy się coś, przez co stracimy swoją szansę na wyznanie prawdziwych uczuć.

Przytulone kobiety na łące

Warto jednak mieć świadomość, że odkładanie wszystkie na później może sprawić, że to ,,później” nigdy nie nadjedzie.

  • Zwróć uwagę na to, jak układają się na co dzień Twoje relacje z innymi ludźmi. Obserwuj, jak reagują na Twoje działania – kiedy sprawiasz, że się uśmiechają, czują się kochani i docenieni.
  • Czasami nie trzeba wiele, by wywołać uśmiech na czyjejś twarzy. Niezależnie czy jest to Twój partner, czy Twoje dziecko.

Nie ma wielu rzeczy, o które warto walczyć i troszczyć się tak mocno, jak o miłość. To najcenniejszy skarb, który powinien zajmować specjalne miejsce w naszym życiu i sercu. Wykorzystaj tę wiedzę w rozsądny sposób, zrób z niej dobry użytek.

Naucz się wzajemności i troski, przywiązuj wagę do szczegółów i przede wszystkim staraj się uszczęśliwiać siebie i innych!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.