Związek - 7 błędów, które musisz naprawić natychmiast

Nieważne jak trwały jest Wasz związek, wciąż mogą pojawić się błędy i zachowania, które warto wyeliminować, by uniknąć konfliktów, czy nawet rozstania.
Związek - 7 błędów, które musisz naprawić natychmiast

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Związek to nie tylko romantyczne spacery, słodkie słówka i patrzenie sobie w oczy. Relacja dwojga dorosłych ludzi wymaga kompromisów i wzajemnego zrozumienia. Niestety jak się okazuje, nie jest to wcale tak proste, jak by się mogło wydawać.

Statystyki wskazują, że co drugie małżeństwo kończy się rozwodem, nie mówią jednak konkretnie o tym, jakie są przyczyny tego, że związek się rozpada. Nawet jeśli Twoja miłość do partnera jest niepodważalna, wciąż mogą zdarzyć się pewne błędy, które osłabiają Waszą relację.

Poznaj 7 tych, które musisz natychmiast naprawić!

1. Bierzesz partnera za pewnik

Jest to problem, z którego powodu rozpadł się już nie jeden związek. Z biegiem czasu mamy tendencję do zapominania, jak ważny jest dla nas nasz partner. Przestajemy okazywać sobie drobne gesty czułości, nie zwracamy uwagi na istotne detale, które znaczą tak wiele i były tak ważne na początku relacji.

Pamiętaj, że związek, tak samo jak najpiękniejszy kwiat, wymaga stałej opieki i troski. Twój partner zasługuje na to, by wiedzieć, jak ważny jest dla Ciebie. Okaż mu swoje uczucie, by zapewnić go o jego prawdziwości. Nie pozwól, by Waszą relację zniszczyła rutyna, nuda i brak zaangażowania.

2. Kłamstwa niszczą związek

Każda prawdziwa romantyczna relacja powinna być oparta na zaufaniu. Niektórzy sądzą, że nikomu nie zaszkodzi małe niewinne kłamstwo, prawda jest jednak taka, że bez szczerości i prawdy, związek nie ma prawa przetrwać.

Nawet najmniejsze kłamstwo ma znaczenie i jest to jeden z najgorszych błędów, jakie można popełnić w związku.

Para z telefonami

Bardzo łatwo jest wyprowadzić pewną prawidłowość – jeśli mój partner/ partnerka skłamała na temat czegoś tak błahego, to czy przypadkiem nie jest w stanie kłamać też w poważnych sprawach? Ukrywanie czegoś przed swoim partnerem wysyła dokładnie taki sam sygnał.

To normalne, jeśli nie chcesz rozmawiać z ukochanym po kłótni, ale jeśli zachowujesz się podejrzanie bez żadnego powodu, można wyciągnąć z tego różne mylne wnioski. Czasami warto dać sobie chwilę, by ochłonąć i nie powiedzieć czegoś, czego później będziecie oboje żałować.

Czekając jednak zbyt długo na rozmowę, możesz odebrać partnerowi pewność, czy Wasz związek nadal ma jakiś sens.

3. Brak szacunku to poważny błąd

Jeśli między Tobą i Twoim partnerem wszystko układa się jak należy, nie ma nic dziwnego w tym, że chcesz otwarcie mówić mu o swoich uczuciach i problemach. Postaraj się jednak nie zabrzmieć tak, jakby to on był winny wszystkich Twoich trosk i lęków.

Nawet jeśli martwisz się o coś, co jest pomiędzy Wami, nadal nie powinnaś zrzucać całej winy na drugą osobę.

Na rozmowę wybierz moment, kiedy oboje będziecie spokojni i gotowi. Dzięki temu unikniecie nieporozumień, które mogłyby się okazać katastrofalne w skutkach. Pamiętaj, że mimo iż zawsze można prosić o wybaczenie, niektórych słów nie da się cofnąć.

Brak szacunku do drugiej osoby sprawia, że związek rozpada się jak domek z kart. Obrazić kogoś można nie tylko słowami; jeśli podejmujesz ważne decyzje bez brania pod uwagę swojego partnera, ignorujesz go, unikasz, także okazujesz mu brak szacunku.

Opinia drugiej osoby jest równie ważna jak Twoja – przecież Ty także nie chciałabyś zostać wykluczona z jego życia, prawda?

4. Podejrzliwość i brak zaufania niszczą związek

Aby związek był udany, konieczna jest dobra komunikacja. Trzeba jasno mówić o swoich potrzebach, myślach i pragnieniach. To bardzo ważne; dobrze dobrany partner zawsze Cię wysłucha i zrozumie. Ty także musisz podjąć ten wysiłek i być otwartą na problemy najbliższej Ci osoby.

Kobieta chowa twarz w rękach

Nie snuj niczym nieuzasadnionych podejrzeń i nie wydawaj wyroków, zanim nie zapytasz wprost, co jest na rzeczy. Jeśli nie ufasz swojemu partnerowi, to komu zaufasz?

5. Nie możecie być całym swoim światem

Być może brzmi to zaskakująco, ale taka jest właśnie prawda. Niezależnie od tego, jak udany jest Wasz związek, każdy z Was powinien mieć dla siebie chociaż minimum prywatności. Nie ma nic złego w posiadaniu własnych przyjaciół, pasji, czy też czasu tylko dla siebie.

Twoja tożsamość to najcenniejsze, co masz. Warto rozwijać swoje pasje, nawet gdy pozostajemy w związku. Nie musicie przecież wszystkiego robić razem. Dając sobie przestrzeń nie oddalacie się od siebie, a wręcz przeciwnie – wzmacniacie fundamenty Waszego związku, którymi są Wasze wyjątkowe osobowości.

6. Nie chodzi tylko o seks

Seks to naturalna i nieodłączna część ludzkiej natury i każdego związku; właśnie dlatego dojrzała relacja to sztuka kompromisów, również tych w sferze intymnej. To właśnie po niej najłatwiej rozpoznać, czy w związku wszystko układa się tak, jak należy.

Seksualny związek dwóch osób

Jeśli w sprawach łóżkowych jedno z Was jest egoistą dążącym tylko do własnej przyjemności, jest to bardzo niepokojący sygnał. Nie możemy traktować swoich partnerów tylko jako obiektów seksualnych. Seks jest w związku niezwykle ważny, ale nie najważniejszy.

7. Związek a ciągłe wątpliwości

Jeśli nieustannie podajesz Wasz związek w wątpliwość i nie jesteś pewna tego, co jest między Wami, nie wróży to niczego dobrego na przyszłość. Oczywiście pewne wątpliwości są całkowicie normalne, tak samo jak lęk czy obawa przed samotnością.

Jeśli jednak strach, niska samoocena i brak zaufania przejmują kontrolę nad zdrowym rozsądkiem, może mieć to tylko negatywne skutki dla Waszej relacji.

Gdy okazujesz partnerowi swoją niepewność i brak zaufania, on także zaraża się tymi wątpliwościami. Relacja przestaje się wówczas rozwijać, może utknąć w miejscu na dobre.

Jeśli popełniasz jeden z powyższych błędów, im szybciej zdasz sobie z tego sprawę, tym lepiej dla Was. Eliminując te szkodliwe zachowania sprawisz, że związek będzie udany, zdrowy i dojrzały. Nie trać nadziei! Każdemu zdarzają się gorsze chwile – ważne, by wyjść z nich razem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Laca Arocena, Francisco Augusto., Mejía Ceballos, Juan Carlos. (2016).DEPENDENCIA EMOCIONAL, CONSCIENCIA DEL PRESENTE Y ESTILOS DE COMUNICACIÓN EN SITUACIONES DE CONFLICTO CON LA PAREJA. https://www.redalyc.org/pdf/292/29251161006.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.