Seks - 10 korzyści dla Twojego zdrowia

Podczas uprawiania seksu w Twoim organizmie uwalniana jest endorfina i oksytocyna. Hormony te pomagają nam zredukować bóle mięśni i stawów. Seks poprawia też krążenie, co stanowi wielką pomoc w zwalczaniu migren.
Seks - 10 korzyści dla Twojego zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Seks to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. We wszystkich formach, jakie przybiera, seks jest czynnością przyjemną i radosną. Wywołuje uczucie odprężenia i zadowolenia zarówno na poziomie fizycznym, jak i umysłowym.

Jeśli chodzi o związki, jakie tworzymy, seks jest jednym z czynników najsilniej spajających i przyczyniających się do trwałości relacji dwojga ludzi. Wzmacnia uczucie miłości, zaufanie, podtrzymuje na odpowiednim poziomie namiętność i pikanterię w związku.

Przynosi też dużo więcej korzyści, dlatego też warto jak najczęściej delektować się seksem.

Bywa jednak, że zaniedbujemy nasze życie seksualne bądź pozwalamy, by wkradła się w nie rutyna. Co jest tego przyczyną? Wiele czynników, między innymi brak czasu, styl życia, szalone tempo pracy, a także stres i przemęczenie. Chyba wszyscy to znamy…

Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że regularne i często uprawianie seksu nie tylko wzmacnia związek, ale też przyczynia się do polepszenia naszego ogólnego stanu zdrowia.

W dalszej części artykułu przedstawimy Ci 10 korzyści zdrowotnych, jakie płyną z regularnego uprawiania seksu. Po przeczytaniu, z całą pewnością będziesz się kochać znacznie częściej.

1. Seks zmniejsza poziom stresu

Kobieta w łóżku

Jesteś zestresowana? To żadna wymówka! Być może tego nie wiedziałaś, ale uprawiając seks, pobudzamy w naszym organizmie produkcję serotoniny, znanej jako hormon szczęścia.

Jest to bardzo proste i łatwo dostępne lekarstwo na napięcia emocjonalne i fizyczne. Działa nie tylko w trakcie, ale też na długie godziny po stosunku.

2. Wzmacnia system odpornościowy

Osoby, które regularnie uprawiają seks, wykazują znacznie niższą zapadalność na choroby i infekcje wirusowe.

Uprawianie seksu co najmniej dwa razy w tygodniu zwiększa ilość przeciwciał obecnych w naszym organizmie. Te z kolei usuwają obce ciała, bakterie i wirusy, które różnymi drogami dostają się do naszego ciała, zagrażając zdrowiu.

Czynniki kluczowe dla naszego zdrowia to odpowiednie szczepionki i zbilansowana dieta – to one właśnie wpływają na odpowiednią reakcję immunologiczną naszego organizmu. Nie zaszkodzi jednak uzupełnić tej strategii obronnej regularnym seksem. Szybko zauważysz korzyści.

3. Seks chroni serce

Lekarz i serce

Jeżeli chcesz chronić swoje serce, koniecznie wyrób w sobie dobre, zdrowe nawyki. Jednym z nich jest utrzymywanie zdrowej, zbilansowanej diety.

Okazuje się jednak, że coś tak prostego jak regularnie uprawiany, przyjemny seks, może mieć ogromny wpływ na poprawę pracy naszego serca. Dlaczego?

  • Obniża wysokie ciśnienie tętnicze.
  • Pobudza krążenie krwi.
  • Działa jak świetne ćwiczenie na układ sercowo – krążeniowy

Ponadto, gdy odczuwamy podniecenie seksualne, organizm zwiększa wydzielanie testosteronu i DHEA (dehydroepiandrosteronu – znanego jako hormon młodości). To z kolei skutecznie chroni mięsień sercowy.

4. Pomaga utrzymać formę

Dokładnie tak! Seks zaliczamy do ćwiczeń fizycznych i jest wręcz idealny dla osób, które pragną zachować formę, spalić kalorie i pozbyć się zbędnych kilogramów. Oczywiście, sam nie wystarczy, musisz uzupełnić go innymi ćwiczeniami. Jednak z całą pewnością przyczynia się do osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów.

W ciągu zaledwie 10 minut seksu, spalasz aż do 50 kalorii, podczas gdy już 20-30 minut tej przyjemnej czynności kosztuje Cię aż 150 kalorii. O ile oczywiście nie leżysz płasko jak kłoda. Zróżnicowane pozycje i “utrudnienia” jeszcze przyczyniają się do zwiększenia spalania kalorii.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Poranny seks – najwięcej korzyści!

5. Zmniejsza ból i pomaga zwalczyć migreny

Migrena

Gdy się kochamy, w organizmie uwalniane są znaczne ilości tlenku azotu, substancji, która wpływa na polepszenie krążenia krwi w naszych naczyniach krwionośnych. To z kolei łagodzi objawy migreny, która zwykle swoje źródło ma właśnie w problemach z systemem naczyniowym.

Ponadto, podczas seksu do organizmu uwalniają się ogromne ilości endorfin i oksytocyny. Hormony te redukują bóle menstruacyjne, mięśniowe oraz bóle stawów.

6. Poprawia pamięć

Seks ma wielki wpływ na zapobieganie starzenia się mózgu i pomaga nam zachować bardzo dobrą pamięć. Skąd taki wniosek? Otóż pobudza on produkcję komórek nerwowych w naszym mózgu, nawet jeśli jesteśmy już w dojrzałym wieku.

7. Seks odmładza

Mężczyźni, którzy przeżywają co najmniej dwa orgazmy tygodniowo, wykazują znacznie mniejsze prawdopodobieństwo śmierci w młodym wieku w porównaniu z panami, którzy nie wykazują żadnej aktywności seksualnej.

Generalnie rzecz biorąc, seks zmniejsza stężenie toksyn we krwi i w tkankach naszego organizmu, co z kolei zapobiega starzeniu się komórek organizmu.

8. Wspomaga zdrowy, głęboki sen

Sen

Miewasz problemy ze snem? Może się okazać, że rozwiązaniem będzie właśnie seks.

Gdy się kochamy, w naszym organizmie zwiększa się produkcja hormonu znanego jako oksytocyna i melatonina. Oba te hormony są niezbędne, by cieszyć się głębokim i zdrowym snem.

9. Redukuje suchość pochwy

Kobiety cierpiące na dolegliwość, jaką jest suchość pochwy czasem kupują lubrykanty i żele nawilżające, które pomagają zmniejszyć podrażnienie pochwy i sromu, redukując pieczenie, swędzenie i przynosząc znaczną ulgę.

Okazuje się jednak, że seks może się okazać znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem w przypadku suchości pochwy. Jeżeli cierpisz na suchość pochwy, musisz jednak pamiętać, że będzie wymagało to znacznie dłuższej gry wstępnej.

Pocałunki, pieszczoty i czuła gra wstępna jeszcze przed penetracją wzmaga podniecenie seksualne, dzięki czemu pochwa przygotowuje się na stosunek, naturalnie zwiększając poziom nawilżenia. Bardzo zdrowe i przyjemne zarazem.

10. Zwiększa poczucie własnej wartości

Para w łóżku

Seks to moment, w którym możesz okazać pożądanie, najskrytsze pragnienia i inne uczucia. Zwiększa to poczucie własnej wartości obojga partnerów do 100%.

Gdy widzisz, jak Twój partner bądź Twoja partnerka przeżywa dzięki Tobie rozkosz, jak rośnie jego podniecenie i jak w miłosnej ekstazie traci nad sobą kontrolę, zdecydowanie zwiększa Twój poziom poczucia własnej wartości. 

Czy po przeczytaniu tego artykułu dochodzisz do wniosku, że nieco zaniedbałeś swoje życie seksualne? Nie załamuj się. Do dzieła! Szukaj innowacji, polepsz komunikację z partnerem i bez wahania spełnij swoje najskrytsze, niegrzeczne fantazje, jakie krążą Ci po głowie.

Zrobi to dobrze Wam obojgu, zbliży Was do siebie, polepszy nastrój i stan zdrowia. Same korzyści! Kochaj się na zdrowie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brody S. Blood pressure reactivity to stress is better for people who recently had penile-vaginal intercourse than for people who had other or no sexual activity. Biological Psychology, 2006;71:214-22.
  • Safron A. What is orgasm? A model of sexual trance and climax via rhythmic entrainment. Socioaffect Neurosci Psychol. 2016;6:31763. Published 2016 Oct 25. doi:10.3402/snp.v6.31763
  • Brody, S. (2010). The relative health benefits of different sexual activities. Journal of Sexual Medicine. Blackwell Publishing Ltd. https://doi.org/10.1111/j.1743-6109.2009.01677.x
  • Liu H, Waite LJ, Shen S, Wang DH. Is Sex Good for Your Health? A National Study on Partnered Sexuality and Cardiovascular Risk among Older Men and Women. J Health Soc Behav. 2016;57(3):276–296. doi:10.1177/0022146516661597
  • Scheffers, C. S., Armstrong, S., Cantineau, A. E. P., Farquhar, C., & Jordan, V. (2015, January 22). Dehydroepiandrosterone for women in the peri- or postmenopausal phase. Cochrane Database of Systematic Reviews. John Wiley and Sons Ltd. https://doi.org/10.1002/14651858.CD011066.pub2
  • Hambach, A., Evers, S., Summ, O., Husstedt, I. W., & Frese, A. (2013). The impact of sexual activity on idiopathic headaches: An observational study. Cephalalgia33(6), 384–389. https://doi.org/10.1177/0333102413476374
  • Allen, Mark. (2018). Sexual Activity and Cognitive Decline in Older Adults. Archives of Sexual Behavior. 47. 10.1007/s10508-018-1193-8.
  • Adaikan PG. AB59. Can sexual health contribute to longevity?. Transl Androl Urol. 2014;3(Suppl 1):AB59. doi:10.3978/j.issn.2223-4683.2014.s059
  • Leiblum, S., Bachmann, G., Kemmann, E., Colburn, D., & Swartzman, L. (1983). Vaginal Atrophy in the Postmenopausal Woman: The Importance of Sexual Activity and Hormones. JAMA: The Journal of the American Medical Association249(16), 2195–2198. https://doi.org/10.1001/jama.1983.03330400041022

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.