Problemy z sercem — jak je rozpoznać?

Jeżeli zauważysz u siebie, któryś z tych objawów nie popadaj w panikę. Jeżeli jednak zanotujesz kilka z nich, skonsultuj się z lekarzem, by wykluczyć problemy z sercem.
Problemy z sercem — jak je rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2016

Problemy z sercem nie zawsze dają jasne i łatwe do zdiagnozowania objawy. Dodatkowo w przypadku kobiet identyfikacja jest jeszcze bardziej złożona, ponieważ często mylone są ze zmęczeniem lub stresem.

Nie chodzi tutaj o popadanie w obsesję, bycie przewrażliwionym i z każdym podejrzeniem zgłaszać się do lekarza, jednak warto zwrócić uwagę na to, które dolegliwości nie powinny wzbudzać niepokoju, a przy których powinniśmy zachować ostrożność.

Dlatego, jeżeli mamy na myśli problemy z sercem najlepszą bronią jest informacja i oczywiście profilaktyka. Dziś dowiesz się, jakie są najbardziej nieoczekiwane objawy związane z układem krwionośnym.

Problemy z sercem – rzadkie objawy, o których powinieneś wiedzieć!

Zaledwie kilka tygodni temu w The Daily Mail ukazał się artykuł dotyczący pracy wykonanej przez znanego kardiologa Uniwersytetu w Teksasie (Stany Zjednoczone).

John Erwin wyjaśnia w nim, że dziś choroby i problemy z sercem to najczęstsza przyczyna śmierci na całym świecie. Co jednak najważniejsze wielu z przypadków zgonów można zapobiec, jeżeli tylko lepiej o siebie zadbamy i zwrócimy większą uwagę na pierwsze objawy.

Serce

Również trzeba wyjaśnić dwa aspekty: niemożliwym jest uniknięcie 100% zgonów spowodowanych problemami z układem krążenia. Zdarzają się przypadki, że młodzi sprawni fizycznie ludzie nagle umierają z powodu niewydolności krążenia lub ataku serca.

Innym aspektem, który musimy mieć na uwadze to, że nie wszystkie objawy, które będą rozpatrywane w dzisiejszym artykule, muszą być bezpośrednio związane z chorobami serca. W wielu przypadkach są to wskaźniki, które powinny mobilizować nas do konsultacji z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę.

Wyjaśniwszy to, zapraszamy Cię do poznania najbardziej według kardiologów nietypowych objawów, które mogą zwiastować problemy z serce.

Chrapanie

Chrapanie jest związane z bezdechem podczas snu. Jest to bardzo częste zjawisko, które niewątpliwe dotyka miliony ludzi na całym świecie. Czy oznacza to, że każdy z nich ma problemy z sercem? Oczywiście, że nie, ale jest to symptom, na który trzeba zwrócić uwagę.

Bezdech senny to zatrzymanie oddechu na kilka sekund. Jeżeli problem ten utrzymuje się przez dłuższy czas, może doprowadzić do zmian fizjologicznych, które zwiększają zarówno prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, jak i udaru mózgu.

Eksperci wskazują również, że chrapanie może być objawem nieregularnego rytmu serca znanego jako migotanie przedsionków.

Jeżeli masz tendencję do chrapania w nocy, nie wahaj się skontaktować z lekarzem, aby ten dokonał odpowiedniego badania i wykluczył ewentualne problemy z sercem.

Problemy z dziąsłami

Czy dziąsła mogą mieć związek z problemami z układem krążenia? Tak jak zostało wspomniane wcześniej niekoniecznie, jednak jest to jeden z możliwych objawów.

  • ból i krwawienie z dziąseł mogą być objawem nadmiernej aktywności szlaków zapalnych, co jest powiązane z miażdżycową chorobą serca
Szyja

Ból szyi i barków

Wszystkich od czasu do czasu bolą barki czy kark, jednak jeżeli dolegliwość ta powoduje stały dyskomfort, zaleca się konsultację z lekarzem.

  • zbliżający się zawał serca może dawać oznaki już wiele miesięcy wcześniej poprzez napięcie właśnie w szyi, plecach i barkach
  • jeżeli dodatkowo odczuwalne są również duszności, łatwa męczliwość podczas wchodzenia po schodach należy czym prędzej skonsultować się z lekarzem

Pamiętaj, że profilaktyka może uratować Ci życie!

Opuchnięte stopy i nogi

Zatrzymanie płynów w organizmie może się zdarzyć, spuchnięte nogi i stopy również. Może być to wynikiem nieodpowiedniej diety i braku aktywności fizycznej.

Jednak jeżeli towarzyszą temu inne objawy takie jak chroniczne zmęczenie, kołatanie serca i duszności pamiętaj — nigdy nie odkładaj na jutro sprawy tak ważnej, jak Twoje zdrowie i życie! Skonsultuj się z lekarzem i poznaj przyczynę obrzęku stóp i nóg.

Bóle brzucha, a problemy z sercem

Ból brzucha to kolejny objaw, który powinien zostać wzięty pod uwagę. Niestrawność to bardzo częsta przypadłość wielu z nas, jednak jeżeli odczuwasz nieprzyjemne kłucie, pieczenie i stały dyskomfort w nadbrzuszu mogą być to objawy zwiastującego atak serca.

Sam doktor Erwin potwierdza, że każdego dnia setki pacjentów zgłasza się do szpitala z myślą, że cierpi na zaburzenia trawienne. Jednak, gdy problemom brzusznym zaczynają towarzyszyć inne objawy takie jak nieustająca czkawka, pocenie się może być to ostrzeżeniem przed atakiem serca.

Serce

W najlepszym przypadku można zapobiec tragicznym skutkom, niemniej jednak każdego dnia umiera tysiące osób, które nawet nie wiedziały o tym, że miały problemy z sercem.

Podsumowując, zdajemy sobie sprawę z tego, że wyżej wymienione symptomy występują bardzo często. Kluczem do zdrowia jest zatem odpowiednie słuchanie swojego ciała. Musimy nauczyć się rozróżniać objawy, które nie są niczym niepokojącym od tych, które wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Co najważniejsze pamiętaj, by poświęcić sobie i swojemu zdrowiu trochę więcej uwagi! Naprawdę warto!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.