Ludzkie ciało: 9 rzeczy, których nie wiedziałeś

Każdego dnia ludzkie ciało pozbywa się dużej ilości martwych komórek, głównie ze skóry. Chociaż nie widać tego gołym okiem, nasza skóra jest pokryta milionami obumarłych komórek.
Ludzkie ciało: 9 rzeczy, których nie wiedziałeś
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ludzkie ciało jest niesamowite. Każdego dnia spełnia ono tysiące funkcji, z których każda, nawet ta najmniejsza, jest niezbędna dla naszego dobrego zdrowia i samopoczucia.

Najczęściej zdajemy sobie sprawę z tych najbardziej istotnych funkcji naszego organizmu. Jednakże nie jesteśmy świadomi wielu innych tajemnic, jakie skrywa ludzkie ciało, równie ważnych, często trudnych do wyobrażenia.

Zagadki, które kryje ludzkie ciało

W poniższym artykule, ujawnimy 9 ciekawostek na temat naszego ciała, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś.

1. Posiadasz taką samą ilość włosów, co szympans

Ciało człowieka, gdy dojrzeje, liczy średnio tą samą liczbę włosów (zwanych meszkiem) co ciało szympansa. Różnica polega na tym, iż u ludzi włosy te są o wiele cieńsze. Ludzkie włosy utraciły również swoją pierwotną funkcję ochrony ciała.

Obecna postać włosów człowieka jest skutkiem ewolucji i noszenia ubrań w celu ochrony ciała przed zimnem.

2. Skąd się bierze gęsia skórka?

Z pewnością zdarzyło ci się doświadczyć zjawiska zwanego powszechnie gęsią skórką. Jest ono typowym odruchem włosoruchowym, odpowiedzią ciała na niebezpieczeństwa ze strony środowiska, takie jak zimno lub inne zwierzęta.

Unoszenie się włosów sprawiało w istocie wrażenie zwiększonych rozmiarów. Dziś, z przyczyn oczywistych, funkcja ta stała się przestarzała. I choć ludzkie ciało nie jest już takie owłosione jak niegdyś, nie mniej jednak nasza skóra w dalszym ciągu reaguje tym samym refleksem.

3. Lata z przymrużeniem oka

Przeciętnie człowiek spędza około pięć lat życia na mruganiu. Jak wiadomo, czynność ta jest wyjątkowo istotna dla oczu, służąc jako mechanizm ochronny i pielęgnacyjny.

Mruganie nawilża i relaksuje oczy, które nie mogą być permanentnie otwarte. Ludzkie ciało wykorzystuje również mruganie jako impuls obronny, gdyż zdarza się to za każdym razem, gdy jakiś przedmiot zbliża się w kierunku twarzy.

4. Ludzkie ciało: Leworęczni są silniejsi

Możliwe, iż jest to rezultatem praw fizyki – osoby leworęczne, gdy koncentrują swoją siłę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, są silniejsi niż osoby praworęczne.

mokre dlonie

Z tego względu leworęcznym łatwiej jest na przykład otworzyć słoik, w porównaniu do osób, które posługują się w tym celu prawą ręką. Jednakże z kolei osobom praworęcznym dużo łatwiej przychodzi zamykanie tegoż samego słoika.

5. Żołądek magazynuje kwas

Żołądek człowieka magazynuje kwas chlorowy, produkowany przez komórki znajdujące się w tym organie. W przemyśle, tego typu kwas ma właściwości silnie korodujące, dlatego też używany jest między innymi w hutnictwie.

Jednakże ludzkie ciało wyposażyło żołądek w pokrytą śluzem ścianę, która chroni nas przed niszczycielskim działaniem kwasu.

6. Ludzkie ciało jest złożem bakterii

Ludzkie ciało stanowi ogromne złoże bakterii. W istocie, jak pokazują obliczenia, bakterie w naszym organizmie znacznie przewyższają liczbę komórek, w proporcji mniej więcej jeden do dziesięciu.

bakterie na szkle

Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie bakterie w naszym organizmie są niebezpieczne dla zdrowia. Niektóre z nich są dla organizmu bardzo przydatne i pomagają utrzymać ciało w dobrej kondycji.

7. Drzemki są dobre

Ucięcie sobie 20 minutowej drzemki sprzyja dobremu zdrowiu. W istocie pomaga ona utrzymać dobrą koncentrację, humor i produktywności. Nie mniej jednak dłuższy sen może prowadzić do negatywnych konsekwencji. W rezultacie możesz czuć się jeszcze bardziej zmęczony i poirytowany.

8. Ludzkie ciało to mnóstwo martwych komórek

Każdego dnia ludzkie ciało pozbywa się dużej ilości martwych komórek, głównie ze skóry. Chociaż nie widać tego gołym okiem, nasza skóra jest pokryta milionami obumarłych komórek.

sucha-skora

W sumie równa się ona około dwóm kilogramom martwego naskórka rocznie. Ciekawe, prawda?

9. Wrażliwość

Jak wiadomo, ludzkie ciało posiada ogromną liczbę zakończeń nerwowych, które pozwalają nam odczuwać różnego rodzaju doznania. Najbardziej wrażliwe z nich znajdują się na ustach i palcach dłoni, podczas gdy najmniejszą wrażliwość przejawiają te umieszczone w środkowej części pleców.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.