Niepewność i lęki – 5 zaskakujących przyczyn

· Listopad 13, 2016
Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak codzienne nawyki czy środowisko, w którym żyjemy, wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Niektóre czynniki wywołujące stany lękowe i niepewność są zupełnie zaskakujące.

Niepewność i stany lękowe to bardzo wyniszczające uczucia, które sprawiają, że przestajemy ufać światu i czujemy się w nim bardzo zagubieni. Towarzyszy im także stałe przekonanie, że nie czeka nas nic dobrego, a na pewno w niedalekiej przyszłości wydarzy się coś strasznego.

Niepewność to naturalna reakcja ludzkiego organizmu na stres lub sytuację zagrożenia. To pierwotny instynkt, przez który naszym głównym zadaniem staje się ,,przetrwać”. Cierpisz z powodu tego problemu? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i poznaj 5 zaskakujących przyczyn niepewności i stanów lękowych.

Całe szczęście obecnie znamy już wiele sposobów i technik radzenia sobie ze stanami lękowymi. Niestety naturalne reakcje na ten rodzaj stresu i lęku bywają często zgubne – niektórzy z nas na przykład kompulsywnie jedzą i w ten sposób starają sobie poradzić z negatywnymi emocjami.

To o tyle niebezpieczne, że może prowadzić nawet do uzależnienia. Dzisiaj więc skupimy się na przyczynach wywołujących niepewność.

1. Siedzący tryb życia

Jeśli dręczy Cię lęk i niepewność, bardzo możliwe, że przyczyną jest siedzący tryb życia. Wielu badaczy potwierdza, że nieprawidłowe nawyki i brak aktywności fizycznej to jedne z podstawowych czynników osłabiających naszą odporność – nie tylko tę fizyczną, ale i psychiczną.

Jeśli więc cierpisz już z powodu stanów lękowych czy nadmiaru stresu, koniecznie zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Pomoże Ci to zwalczyć uporczywe uczucie strachu i zagrożenia, dzięki hormonom wydzielanym w trakcie wysiłku fizycznego.

Aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne, warto zacząć od wstania z kanapy. Rutyna i stres to niezwykle groźne czynniki, które mogą prowadzić nawet do rozwoju depresji. Pamiętaj o tym i zapomnij o wymówkach – zadbaj o swoje ciało i umysł już dzisiaj!

2. Niepewność w wielkim mieście

Ten fakt może Cię zaskoczyć, ale udowodniono naukowo, że życie w wielkim mieście, w którym przez cały czas otaczają nas tysiące dźwięków i ludzi, może być przyczyną rosnącej niepewności i strachu.

W dużym mieście jesteśmy stale w ruchu, ciągle gdzieś pędzimy i łatwo zagubić w tym swój własny komfort psychiczny.

Jeśli zauważasz, że hałas i tłum zaczynają Ci przeszkadzać, koniecznie ucieknij choć na chwilę poza miasto, poszukaj spokojnego miejsca i świeżego powietrza. Warto dodać, że zanieczyszczenia i smog również mogą być czynnikiem zwiększającym ryzyko zaburzeń psychicznych, takich właśnie jak niepewność czy stany lękowe.

Duże miasto

Wiele badań wykazało, że osoby mieszkające poza wielkimi ośrodkami miejskimi, są mniej narażone na stres, lęk i depresję. Wygląda na to, że jednym z czynników może być właśnie zanieczyszczenie powietrza, choć oczywiście nie jest to jedyna przyczyna takiego stanu rzeczy.

Winą obarcza się między innymi wolne rodniki, ale także miejski styl życia, tak różny od życia na wsi. Aby zwalczyć stany lękowe i ciągłą niepewność, czasami wystarczy weekendowy wypad za miasto.

Nawet jeden dzień spokoju pomoże Ci się wyciszyć i zwolnić tempo. Z pewnością zaskoczy Cię, jak szybko Twój umysł wróci na normalne tory.

3. Problemy ekonomiczne i środowisko

Badanie przeprowadzone przez ECNP (Europejskie Towarzystwo Neuropsychofarmakologii) doprowadziło do wielu zaskakujących wniosków. Okazało się, że najwięcej przypadków niepewności i stanów lękowych dotyczy kobiet mieszkających w miastach, o niskim statusie społeczno-ekonomicznym. U mężczyzn ryzyko to jest o wiele niższe.

W przypadku kobiet o stabilnej sytuacji ekonomicznej, przyczyną zaburzeń psychicznych i niepewności może być z kolei sytuacja polityczna. Sposobem radzenia sobie ze stresem i lękiem jest za to dla nich praca na rzecz społeczności i udzielanie się w różnych organizacjach.

Im mniej przyjazna okolica, tym gorsza kondycja psychiczna. Okazuje się, że czynnik ten jest o wiele mniej groźny dla mężczyzn.

4. Złe nawyki żywieniowe

Być może wyda Ci się to nieprawdopodobne, ale okazuje się, że niezdrowe jedzenie może prowadzić do rozwoju stanów lękowych, a nawet depresji. Tak wynika z badania opublikowanego przez Brytyjski Magazyn Farmakologiczny.

Przez 4 miesiące karmiono jedną grupę gryzoni produktami bogatymi w tłuszcze, a drugą grupę – standardowymi produktami. Po tym czasie w pierwszej grupie zaobserwowano znaczną nerwowość.

Kolejnym etapem eksperymentu była zmiana jadłospisu pierwszej grupy na zdrowszy. Po pewnym czasie objawy takie jak nerwowość i apatia ustąpiły. Warto więc mieć świadomość, że dieta zbyt bogata w tłuszcze może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu, także psychicznym.

Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy jak lęk, apatia czy niepewność, koniecznie zadbaj o zdrową dietę.

5. Hałas wywołuje lęk i niepewność

Medytacja na łące

Niepewność i stany lękowe mogą być wywoływane także przez nadmierny poziom hałasu. Czasami wystarczą krzyki dzieci z pobliskiej szkoły czy placu zabaw albo szum samochodów za oknem, aby wywołać u nas ból głowy i niejasne poczucie strachu. Dodatkowo mogą pojawić się nawet inne objawy psychosomatyczne, na przykład mdłości i bóle brzucha.

  • Jeśli żyjesz w miejscu, w którym hałas rzeczywiście staje się problemem, koniecznie znajdź dla siebie spokojne miejsce, gdzie raz na jakiś czas możesz się udać, by odpocząć i uspokoić myśli. Oczywiście wiemy, że w wielu przypadkach przeprowadzka nie jest możliwa, ale z pewnością uda Ci się jakoś wyjść z tej niekomfortowej sytuacji.
  • Wypróbuj takie sposoby jak joga czy medytacja na łonie natury. Słuchaj muzyki, która pomoże Ci się zrelaksować, a raz na jakiś czas po prostu zafunduj sobie wycieczkę za miasto. Życie na pewno stanie się bardziej znośne, a lęk i niepewność ustąpią.
  • Problemy w pracy, konflikty rodzinne czy hałaśliwe sąsiedztwo to tylko niektóre z przyczyn nerwowości i stanów lękowych. Jeśli Ty także walczysz z tymi albo innymi czynnikami wywołującymi stres, warto podjąć jakieś kroki, by uporać się z taką sytuacją. Warto dążyć w życiu do osiągnięcia harmonii i równowagi. 

Zadbaj o swoje zdrowie, nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Spokój ducha, odpowiednia dawka ciszy i wolnego czasu są niezbędne, by efektywnie funkcjonować i być w stanie sprostać stojącym przed nami każdego dnia wyzwaniom.

Jeśli często dopada Cię lęk, bardzo możliwe, że jest to tylko pierwszy krok do dalszych problemów psychicznych i emocjonalnych. Nie wahaj się, by poszukać pomocy u specjalisty.