Nieodwzajemniona miłość - czekasz pociąg na lotnisku?

Poza relacjami z partnerem i innymi osobami, pierwszą osobą, którą powinnaś kochać i szanować, jesteś Ty sama. Upewnij się, że inni też Cię szanują.
Nieodwzajemniona miłość - czekasz pociąg na lotnisku?

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca, 2019

Nieodwzajemniona miłość jest jak oczekiwanie na śnieg w lecie, jak próbowanie żeglugi bez fal lub czekanie na pociąg na lotnisku. Jest bezowocna i bolesna. Jednakże nawet będąc świadomym tego faktu, strasznie trudno jest pozbyć się tego uczucia.

Nieodwzajemniona miłość to bardzo powszechne zjawisko. Brak zainteresowania ze strony kogoś, kto przyciągnął Twoją uwagę, lub odrzucenie przez partnera marzeń jest niezwykle bolesne.

Jednakże odpowiednia reakcja może być sposobem na rozwój osobisty. Pozwala Ci zrozumieć, że najważniejszą rzeczą jest utrzymanie wysokiego poczucia własnej wartości bez utraty swojej tożsamości.

Jednakże sytuacja, kiedy inna osoba postawiła sprawę jasno, że nie ma żadnych nadziei, a przy tym istnieje duża potrzeba bycia kochaną, może być bardzo destrukcyjna. Zastanów się nad tym!

Nieodwzajemniona miłość

Nieodwzajemniona miłość tworzy sprzeczność w Twoim mózgu w postaci biologicznych reakcji. Całe Twoje zaangażowanie emocjonalne stworzyło teren zamieszkały przez marzenia, nadzieję i wiarę, które starły się ze ścianą rzeczywistości – nie jesteś kochana.

Oczywiście możesz powiedzieć, że nie zawsze sytuacja jest taka prosta. Przede wszystkim są niuanse i specjalne przypadki, które dodają jeszcze więcej emocji tym sytuacjom. Przeanalizujemy je poniżej.

Kiedy dają Ci fałszywe nadzieje

“Jeśli kochasz, dbaj o to; jeśli to nie jest miłość, nie oszukuj siebie.” To powinna być główna puenta, która pomaga definiować kim jesteśmy i ustanowić bardziej dojrzałe oraz pełne wzajemnego szacunku relacje.

Kobieta wsrod ptaków i jej nieodwzajemniona miłość

Czasami możesz zostać zwiedziona emocjonalnie przez osobę, która tylko daje Ci jakieś nadzieje.

  • Mogą czuć się samotni i by uniknąć izolacji, pozwalają Ci wierzyć, że zajmujesz ważne miejsce w ich sercu. W rzeczywistości jednak nie jest to prawda. To bardzo niebezpieczne.
  • Fałszywe nadzieje mogą być także efektem słabej siły emocjonalnej. Niektórzy nie potrafią mówić “nie, nie kocham Cię, nie jestem zainteresowany.”
  • Zamiast to zatrzymać, dalej Cię zwodzą kierowani strachem zranienia Cię lub rozczarowania.
  • To się może zdarzyć również na poziomie partnerstwa. Jedna lub nawet dwie osoby nie kochają już dłużej drugiej strony i zamiast to wyjaśnić, ciągną związek dalej, tworząc tym samym fałszywą i bolesną relację.

Nieodwzajemniona miłość: Kiedy nie potrafisz kogoś odtrącić

Kochanie kogoś to osobisty, delikatny i głęboki proces, który budowany jest stopniowo i przechodzi przez bardzo ważne etapy.

Motyl - kobieta

  • Kiedy stawisz czoła odmowie lub jesteś w pełni świadoma, że nie jesteś kochana, to powstaje sytuacja, w której nie wiesz, jak zareagować.
  • Wiedza o braku miłości oznacza życie w impasie, utratę. Pierwsze uczucia to zazwyczaj zaprzeczanie i odrzucenie prawdy.
  • Później będziesz musiała już przejść przez następujące fazy: świadomość, złość, emocjonalne wyzwolenie i akceptacja.

Jesteś osobą z godnością, która nigdy nie powinna zadowalać się “okruchami”

Zawsze jest nadzieja. Mówisz sobie, że być może, kiedy zrobisz to lub tamto, to druga osoba znów Cię pokocha.

Jednak podczas gdy miłość może być najbardziej intensywnym i najpiękniejszym aspektem ludzkiego życia, to może być także najbardziej bolesną raną, jednocześnie oślepiając i wprowadzając nawet w stan obsesji.

  • Nie możesz wpaść w cykl autodestrukcji. Wśród tych wszystkich faz intensywnego emocjonalnego bólu, jedno musi zostać nienaruszone: miłość do samej siebie.
  • Najlepiej jest odejść i pozwolić odległości być najskuteczniejszym lekarstwem, które pozwoli Ci odzyskać równowagę.
  • Czas wycofania nie tyczy się tylko zaprzestania spotkań osobistych. Musisz także zerwać wszelkie więzi w portalach społecznościowych, gdzie bardzo łatwo jest oddać się pokusie zobaczenia, co chociażby u drugiej osoby słychać.

Piękna miłość nie rani i nie karmi fałszywych nadziei. Dlatego też, kiedy spotka Cię nieodwzajemniona miłość, to powinnaś odejść. Pożegnaj się i zajmij się relacją z sobą samą, ze swoją tożsamością.

Wcześniej lub później właściwa osoba się pojawi i nieważne, że jeszcze się to nie wydarzyło. Miłość do siebie to piękna przygoda, która zawsze jest potrzebna, by cieszyć się życiem i podążać naprzód.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.