Uprawa storczyków - jak osiągnąć najlepsze wyniki?

Storczyki są idealnymi roślinami do dekoracji wnętrz lub na zewnątrz domu. Odkryj tutaj triki efektywnej uprawy storczyków.
Uprawa storczyków - jak osiągnąć najlepsze wyniki?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2022

Storczyki to eleganckie i wyrafinowane rośliny, które są niewymagające w pielęgnacji i łatwe do utrzymania w pomieszczeniach. Jednak nie są takie same jak inne rośliny. Różne typy wymagają szczególnej opieki. Dlatego pielęgnacja storczyków jest łatwym zadaniem, jeśli przestrzegane są pewne warunki.

Orchidea to roślina, która wnosi do domu estetykę, elegancję i część zielonego krajobrazu. Dlatego wiele osób wybiera storczyki jako element dekoracyjny. Chociaż jest to idealna odmiana do tego celu, nie należy pozostawiać storczyków bez opieki, ponieważ mogą wysychać lub zarażać się chorobami. Pielęgnacja storczyków wymaga, by wiedzieć, jaki rodzaj rośliny posiadasz, aby zastosować określone zabiegi.

Pielęgnacja storczyków – sekret powodzenia

To roślina prosta pod względem pielęgnacji, ale jest również delikatna. Oznacza to, że pielęgnacja storczyków wymaga zwracania uwagi na podlewanie, pośrednie nasłonecznienie i stałą wilgotność.

Przestrzeń i oświetlenie

Ogólnie rzecz biorąc, te kwiaty potrzebują obszarów domu, w których światło słoneczne dociera do nich pośrednio. Należy jednak uważać, aby nie pozostawiać ich w bezpośrednim kontakcie ze słońcem, ponieważ mogą wyschnąć i nie zakwitnąć. W każdym razie zależy to od rodzaju storczyka. Wybór narożnika lub narożnika z wystarczającym oświetleniem, ale bez światła słonecznego, jest idealny.

Jeśli nie masz w domu sektora, który ma te cechy, możesz skorzystać ze sztucznego oświetlenia. Aby to zrobić, po prostu umieść świetlówki i trzymaj je 20 centymetrów od nich przez średnio 15 godzin dziennie.

Pielęgnacja storczyków – podlewanie

W odniesieniu do wody uprawa storczyków wymaga szczególnej troski. Zwykła woda z kranu może być zbyt ciężka dla ich korzeni, dlatego zaleca się podlewanie wodą o niskiej zawartości minerałów. Ważne jest również, aby wilgotność gleby była stała, ale bez nadmiarów.

Z drugiej strony zaleca się wykonanie działania nawadniającego za pomocą atomizera. Obfite i rozproszone nawadnianie są idealne dla tych roślin, z ostrożnością zapewniającą dobry drenaż.

Podlewanie kropelkowe
Nawadnianie kropelkowe można stosować w przypadku storczyków sadzonych w dużych grupach. W domu najlepszy jest atomizer.

Przycinanie

Łodygi należy przycinać w przypadku, gdy storczyk już nie kwitnie lub gdy nie widać odrostu. Wystarczy oderwać 1 centymetr; jednak zawsze rób to bardzo ostrożnie. W przypadku uprawy storczyków wskazane jest wykonanie tego zadania, zanim łodyga zmieni kolor na żółty.

Temperatura

Jednym z najważniejszych aspektów pielęgnacji storczyków jest temperatura. Pamiętaj, że nie tolerują zbytniego zimna. Są to rośliny, które potrzebują klimatu umiarkowanego, z temperaturami od 10 do 30 stopni Celsjusza. Ponadto ważne jest utrzymanie wilgotności. W przypadku mieszkania na suchych terenach kamienie można umieszczać z wodą lub nawilżaczem.

Nawóz

Do prawidłowej uprawy storczyków konieczne jest mieszanie i dodawanie nawozu co kilka miesięcy. Zdobycie potrzebnego produktu jest proste: można kupić go w specjalistycznym sklepie. Może być zapakowany w torebkę lub saszetkę, ale musi zawierać witaminy i składniki odżywcze niezbędne do zdrowego wzrostu rośliny. Najważniejsze z nich to azot, potas i fosfor.

Uprawa storczyków: Powietrze

Dla roślin tego typu zdrowe jest otrzymywanie określonych prądów powietrza. Dlatego można je umieścić w pobliżu okna lub w pomieszczeniu, w którym jest dobra cyrkulacja powietrza. Nie powinien to jednak być bardzo silny nurt.

Odpowiednia doniczka

Storczyki rosną w pniach i w korze drzew. Dlatego, ponieważ nie otrzymują naturalnego światła, wytwarzają również fotosyntezę w swoich korzeniach. Oznacza to, że podczas pielęgnacji w pomieszczeniach nie powinny być umieszczane w donicach blokujących światło, ponieważ potrzebują tego również ich korzenie. Najlepiej używać przezroczystych pojemników, które umożliwiają kontakt ze światłem.

Przesadzanie

Przesadzanie storczyków sugeruje przede wszystkim, że otrzymały wystarczającą opiekę służącą wzrostowi. W takim przypadku zaleca się przesadzanie co 2 lata. Najlepszy czas to etap, gdy zaczynają rosnąć po kwitnieniu. W ten sposób powstają nowe kwiaty bogate w składniki odżywcze.

Charakterystyka storczykowatych

Storczyki to duża rodzina roślin składająca się z tysięcy gatunków, których wspólną cechą jest wytwarzanie różnokolorowych kwiatów. Często kwitną w tym samym czasie przez kilka tygodni i mogą być żółte, czerwone, zielone, białe lub brązowe.

Storczyki są rodzime dla środowisk tropikalnych, takich jak lasy deszczowe lub doliny rzeczne, dlatego wymagają pielęgnacji symulującej te warunki. Jeśli masz kilka okazów, trzymanie ich razem generuje wyższy procent wilgotności. Zwykle rosną w środowiskach o wysokich temperaturach i prawie zawsze na pniach drzew. Dlatego należą do bardzo wilgotnych przestrzeni i wymagają oświetlenia pośredniego.

Kobieta ze storczykiem
Storczyki żyją naturalnie w środowiskach tropikalnych, więc reprodukcja tych okoliczności jest dobra dla rośliny.

Przeczytaj również: Ogródek na balkonie – kilka pomysłów

Jak rozpoznać problemy w uprawie storczyków

Wreszcie, ważne jest, aby zidentyfikować błędy w pielęgnacji roślin, aby na czas je rozwiązać. Na przykład, jeśli orchidea nie kwitnie lub jej liście są ciemne i żółtawe, to dlatego, że brakuje jej światła. W międzyczasie, jeśli występuje nadmiar oświetlenia, często zdarza się, że wysycha, a na liściach mogą pojawiać się plamy lub oparzenia.

Z drugiej strony storczyki powinny być trzymane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Jeśli nie mają wystarczającej ilości powietrza, prawdopodobnie rozwiną się u nich grzyby lub inne choroby. Jeżeli kwiaty utrzymują się krócej niż 12 tygodni, może to oznaczać, że roślinie brakuje ciepła lub podlewania.

Jeśli pielęgnacja jest skuteczna, możliwe jest, że rośliny tego gatunku dorosną do około 60, a nawet 70 centymetrów wysokości. Ponadto ich typowe kwiaty pozostaną przez większość czasu dzięki swojej odporności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.