Jaka gleba jest w Twoim ogrodzie? Rodzaje gleby i charakterystyka

Bardzo często wyniki twoich upraw zależą od rodzaju gleby, którą posiadasz. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaka jest twoja ziemia, jakie są jej właściwości i jak poprawić jej warunki.
Jaka gleba jest w Twoim ogrodzie? Rodzaje gleby i charakterystyka

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy odważysz się uprawiać własny ogródek, niezależnie od roślin, które zamierzasz sadzić, ważne jest, aby znać podłoże, na którym będziesz to robić. Dlatego zawsze powinieneś wiedzieć, jaka gleba jest w Twoim ogrodzie. Warto również poznać różne rodzaje gleby ogrodowej i ich cechy.

W ten sposób upewnisz się, że jest odpowiednia do potrzeb Twoich roślin. Należy zauważyć, że jako główne składniki na ogół gleba zawiera cząstki pyłu kamiennego, materię organiczną i wodę.

Istnieje jednak szereg innych, bardziej specyficznych związków, które umożliwiają klasyfikację gleby. Tak więc, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, a także poznać serię zaleceń dotyczących poprawy warunków wzrostu, czytaj dalej.

Gleba ogrodowa i jej typowe odmiany

W zależności od obszaru, w którym się znajduje, skład gleby może się różnić. W tym sensie, aby sklasyfikować każdy typ, należy przeanalizować ilości cząstek materii organicznej, wody lub skał, jakie zawiera.

Podłoże gliniaste

Glinka to składnik, który wyróżnia się swoją zdolnością do zatrzymywania składników odżywczych. Tutaj cząstki skały są dość małe, więc jeśli trzymasz w dłoni trochę takiej ziemi, często możesz zobaczyć, że łatwo ją zgnieść i utworzyć zwarta kulę.

W tym przypadku gleba jest bardzo żyzna, ale podczas nawadniania ma słaby drenaż. Oznacza to, że gdy polewasz ją wodą, pozostaje ona na powierzchni. W konsekwencji korzenie rośliny pozbawione są niezbędnych składników odżywczych, aby mogła rosnąć w optymalnych warunkach.

Jednym z elementów, które można włączyć, aby ją ulepszyć, jest kompost. To organiczny nawóz odpadowy. Krótko mówiąc, jest to teren bardzo podatny na podlewanie i zagęszczanie. Technika polega na dodaniu materii organicznej w celu poprawy jej struktury.

Główne zalety tego typu to:

  • Wilgotna i żyzna gleba.
  • Może być odpowiednia dla większości rodzajów roślin.

Jeśli chodzi o wady gleby gliniastej:

  • Trudna w obróbce, ciężka, a nawet lepka.
  • Jest zimna, więc wiosną potrzebuje trochę czasu, żeby się rozgrzać.
  • Jest podatna na zagęszczanie.
  • Ma słaby drenaż.

Piaszczysta gleba

Jest to jedna z najczęstszych odmian i wyróżnia się występowaniem skał o rozmiarach nieco większych niż tych w glebie gliniastej. Dobrym sposobem na jej rozpoznanie jest wzięcie garści do ręki i obserwowanie, jak cząsteczki ziemi prześlizgują się przez palce.

Niektóre aspekty gleby piaszczystej, które należy podkreślić, to fakt, że jest one łatwo przepuszczalna i szybko wysycha. Z tego powodu konieczne jest częste podlewanie.

Ale podczas wykonywania tej czynności składniki odżywcze mają tendencję do rozpraszania się. Aby tego uniknąć, zaleca się dodawanie większej ilości materii organicznej i bardzo regularne stosowanie wody.

Chociaż nie jest to tak powszechnie wykorzystywana pod uprawy, można na niej uprawiać rośliny odporne na suszę. Na przykład trawniki, sukulenty i drzewa.

Zalety tego typu gleby są następujące:

  • Ma dobry drenaż.
  • Jest łatwa w obróbce prawie o każdej porze roku.
  • Wiosną szybko się nagrzewa, co sprzyja wzrostowi roślin.

Jeśli chodzi o jej wady:

  • Jest podatne na suszę.
  • Ma słabe składniki odżywcze, więc należy dodać więcej materii organicznej.
  • Często ma kwaśne pH.
Rosnąca roślina
Gleby piaszczyste i kamieniste utrudniają uprawę i jest niewiele gatunków, które mogą na nich rosnąć.

Kamienista gleba

Znajduje się ona w klasyfikacji jak typ gleby ogrodowej. Wyróżnia się obecnością kamieni różnego rodzaju i rozmiarów. Ich ingerencja powoduje, że gleba kamienista nie ma zdolności zatrzymywania wody, dlatego nie jest polecana w rolnictwie.

Inną nazwą, którą określa się ten typ, to gleba skalista. Formacje tego typu powstają w wyniku rozwarstwienia powierzchni ziemi w wyniku czynników mechanicznych lub zdarzeń naturalnych.

Występuje obficie w wielu częściach świata, ale trudno się na niej pracuje, gdy chce się prowadzić uprawy. Niektóre rośliny uprawiane  na tej glebie to krwawnik pospolity, nagietek i delikatna lawenda.

Korzyści gleby kamienistej są następujące:

  • Idealna do celów dekoracyjnych.
  • Występuje bardzo obficie w różnych częściach świata.
  • Maj dobre odprowadzanie wody.

Z drugiej strony, odnosząc się do jej głównych wad, należy zwrócić uwagę na:

  • Skomplikowana przy uprawach.
  • Uniemożliwia wykonywanie wykopów.
  • Wymaga prac niwelacyjnych.

Gleba wapienna

Innym rodzajem gleby ogrodowej, która jest dość trudna w uprawie, jest wapień. Czynnikiem, który negatywnie wpływa na pracę przy uprawach jest to, że materia organiczna ma tendencję do rozkładania się w przyspieszonym tempie.

Oznacza to, że konieczne jest częste dodawanie dużej ilości materiału organicznego. Musisz więc bardzo hojnie odżywiać i nawozić tego typu gleby.

Oprócz tego często rośliny rosnące na tym podłożu mają żółtawe liście. Jeśli chcesz ja ulepszyć, musisz dodać dobrą ściółkę i dobrze ją podlać. Poza tym nie wolno nam zapominać o włączeniu materii organicznej wraz z nawozem o szerokim spektrum działania.

Rośliny, które dobrze sobie radzą w tym typie gleby to goździki, powojniki, polne kwiaty i inne odporne na suszę.

Odnosząc się do jej głównych zalet, można powiedzieć, że jeśli warstwa powierzchniowa jest mniej lub bardziej głęboka i zawiera materię organiczną, z niezbędną pomocą staje się ona żyzną glebą.

Natomiast najbardziej dokuczliwe wady gleby wapiennej to:

  • Charakteryzuje się odczynem zasadowym, przez co nie nadaje się dla roślin kwasofilnych.
  • Jeśli jest płytka, łatwo ulega drenażowi.
  • Szybka utrata składników odżywczych.

Przeczytaj również ten praktyczny materiał: Twój własny miniogród: poznaj 6 genialnych pomysłów

Gleba marglowa

Poszukując wydajnych gleb ogrodowych, niewątpliwie należy wziąć pod uwagę margiel. Niektórzy znają go również jako glebę marglową. Wyróżnia się tym, że zawiera rezerwy składników odżywczych i dużą dostępność wody.

W momencie, gdy zbadasz ziemię i odkryjesz, że ma ciemnobrązowy kolor i jest krucha, oznacza to, że zawiera materię organiczną. W rezultacie problemy z uprawą są prawie zerowe.

Jednym szczegółem, który można wyróżnić, jest to, że w warstwie powierzchniowej znajdują się robaki. Stworzenia te tworzą wykopy, które zwiększają strukturę gleby.

Najważniejsze zalety tego rodzaju gleby to:

  • Pozwala na bezproblemową uprawę większości rodzajów roślin.
  • Zatrzymuje dużą ilość wody i składników odżywczych.
  • Rośliny rosnące na tym podłożu wymagają niewielkiego lub żadnego dodatkowego wkładu.

Ogromną wadą jest jednak to, że nie jest idealna do wzrostu kwiatów polnych, ponieważ te wymagają z kolei słabej gleby.

Jak można poprawić warunki gleb ogrodowych?

Rodzaje gleby ogrodowej odgrywają fundamentalną rolę na naszej planecie, ponieważ to na nich rosną produkty spożywcze i rośliny. Z tego powodu przez lata ludzie dokładali wszelkich starań, aby poprawić ich jakość.

W tym kontekście pola uprawne muszą spełniać pewne wymagania:

  • Posiadać niezbędne składniki odżywcze, aby rośliny mogły rosnąć bez problemów.
  • Mieć dobre podłoże, aby utrzymywały odpowiednią stabilność.
  • Mieć dobry drenaż, a tym samym pozbywać się nadmiar płynów
  • Zapewnić korzeniom wystarczającą ilość powietrza i wody.

A zatem zdolność uprawowa jest uwarunkowana jakością gleby, na której się sadzi lub sieje. Stąd dla każdego rolnika, czy nawet ogrodnika amatora, ogromne znaczenie ma regeneracja lub poprawa warunków glebowych. Aby zrobić to skutecznie, weź pod uwagę niektóre z poniższych punktów.

Dodaj kompost do gleby

Kompost to organiczny materiał odpowiedzialny za powolne uwalnianie składników odżywczych do gleby. Dzięki temu ciągłemu wyzwalaniu ziemia pozostaje odżywiona i poprawia się wraz z upływem czasu.

Jedną z głównych korzyści jest to, że do jego przygotowania można wykorzystać szeroką gamę przetworzonych odpadów organicznych. To przekłada się następnie na redukcję wydatków.

Idealnie kompost nie powinien zawierać odpadów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ mogą powodować infekcje i pasożyty. Wykorzystaj raczej inne elementy, takie jak kawałki drewna, suche liście, gałęzie i resztki roślin.

Korzystanie z roślin okrywowych

Dobrym sposobem na podniesienie jakości gleby jest również włączenie roślin okrywowych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie pożywienia i cienia. To sprawia, że ​​pokrywają, chronią i karmią obszar przeznaczony pod przyszłe zbiory.

Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie ziemi, która jest zniszczona i zasadzenie tego typu roślin, aby zwiększyć żyzność. Ich korzenie otwierają kanały, przez które woda i tlen mogą przedostawać się na powierzchnię.

Jednym z zaleceń jest sadzenie roślin z różnych rodzin w celu zwiększenia skuteczności procesu. Ponadto możesz podzielić swoją działkę na dwie części, dzięki czemu jeden obszar przeznaczysz na produkcję, a drugi na uprawę na wzrost płodności.

Rośliny okrywowe
Rośliny okrywowe dodają składników odżywczych do gleby ogrodowej.

Wprowadź głęboko ukorzenione rośliny

Jeśli nie chcesz inwestować w nawozy lub nie masz na to budżetu, zawsze dobrze jest posadzić rośliny o głębokich korzeniach. Dzięki nim składniki pokarmowe łatwiej dostają się do podłoża i są transportowane na zewnątrz.

Ten temat również może Cię zainteresować: Miejski ogródek – stwórz go własnoręcznie na niedużym obszarze

Procedury sprawdzania rodzaju gleby w ogrodzie

Kiedy już poznasz cechy, zalety i wady rodzajów gleby ogrodowej, czas nauczyć się sprawdzać, jaka gleba jest w twoim ogrodzie.

Jedną z najpopularniejszych metod jest kopanie dołów inspekcyjnych o różnych porach roku i na różnych obszarach. Dzięki wykopaniu tych otworów uzyskasz dane dotyczące struktury gleby, głębokości warstwy powierzchniowej, rodzaju podłoża i zawartości wody.

Możesz również przeprowadzić test na dotyk. Jak sama nazwa wskazuje, polega on na wzięciu do ręki kawałka ziemi i poruszaniu palcami, aby ocenić jej cechy.

Bardziej zaawansowaną opcją jest test sedymentacyjny. Aby go wykonać, będziesz musiał wprowadzić próbkę gleby do szklanego pojemnika, który jest wyższy niż szeroki. Pojemnik należy napełnić tylko do połowy. Następnie napełniasz go wodą po brzegi. Zamykasz go i energicznie potrząsasz.

Po tych czynnościach zostaw pojemnik na równiej powierzchni i odczekaj kilka godzin. W miarę upływu czasu zobaczysz, jak wyróżnią się trzy warstwy o różnych kolorach. Najniższa warstwa jest piasek. W środkowej części znajduje się muł, a nieco wyżej glina. Najbardziej powierzchowną część zajmie materia organiczna i woda.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sztern D, Pravia M. Manual para la elaboración de compost: Bases conceptuales y procedimientos. Sidalc.net (1999).
  • Russel EJ, Russel EW. Las condiciones del suelo y el desarrollo de las plantas. (1964).
  • Hortalizas V, Escolar H. Tipos de suelo. (2015).
  • Sánchez J. Fertilidad del suelo y nutrición mineral en plantas – Conceptos básicos. Fertitec S.A (2007).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.