Twój własny miniogród: poznaj 6 genialnych pomysłów

Maj 1, 2019

Miniogród to ogólnie rzecz biorąc niewielka przestrzeń, w której można uprawiać rośliny. A tym samym pozwala Ci on uzyskać wszystkie korzyści zapewniane przez naturę bez konieczności i pielęgnowania tworzenia dużego ogrodu.

W świecie, który staje się coraz bardziej zbliżony do betonowej dżungli, a także przepełnionym intensywnym życiem pełnym licznych żądań i oczekiwań, Twój własny miniogród może stanowić najprostszy sposób na powrót do życia w kontakcie z naturą.

Miniogród i zapewniane przez niego korzyści

Jeśli chodzi o tworzenie Twojego własnego miniogrodu, musisz przede wszystkim przeanalizować to, ile masz dostępnego miejsca i jakie rośliny najlepiej sprawdzają się w Twoich warunkach klimatycznych.

A jeśli nie zdecydowałeś się jeszcze na stworzenie miniogrodu w swoim domu, to poniżej prezentujemy kilka istotnych zalet, które naprawdę warto naszym zdaniem rozważyć:

 • Miniogród nie zajmuje praktycznie wcale miejsca. Nie potrzebujesz ogromnej przestrzeni wokół domu, aby go utworzyć.
 • Możesz to zrobić własnymi rękami.
 • Połączysz się z naturą i poprawisz przepływ pozytywnej energii do Twojej psychiki.
 • Miniogród pomoże Ci zauważalnie zmniejszyć poziom stresu, ponieważ zajmowanie się nim jest bardzo uspokajające.
 • Oczyścisz swój umysł, ponieważ będziesz myślał o czymś innym pracując nad swoim ogrodem. Pomoże Ci to w uzyskaniu spokoju ducha.
 • Możesz nadać mu indywidualny charakter i ozdobić tak, aby idealnie pasował do wnętrza Twojego domu.
 • Bez problemu możesz zasadzić w nim rośliny aromatyczne i poprawić w ten sposób jakość powietrza oraz zapach w Twoim domu lub mieszkaniu.
 • Możesz nawet stworzyć sobie mały sad i zbierać swoje własne owoce.
 • Miniogród jest bardzo prosty i tani w utrzymaniu.
 • Nie musisz inwestować zbyt dużych kwot pieniędzy, aby zaprojektować sobie dla siebie miniogród.

Zobacz także: Domowa hodowla pomidorów – kilka wskazówek

Materiały i instrukcje pozwalające utworzyć swój własny miniogród

Po podjęciu decyzji o stworzeniu własnego miniogrodu w domowym zaciszu, rozważ wykorzystanie następujących materiałów, które musisz wykorzystać jako podstawę swojego małego ogródka:

 • Doniczka, pudełko dla upraw lub innego rodzaju pojemnik. Musi być on odpowiednio głęboki, aby mógł zawierać korzenie roślin. Powinien mieć również otwory w dnie tak, aby umożliwić odpływ wody.
 • Gleba, piasek, małe kamienie, węgiel drzewny.
 • Dekoracje. Może to być w zasadzie cokolwiek, co tylko chcesz. Na przykład gipsowe mostki, małe figurki itp. Mogą być one drewniane, ceramiczne lub wykonane z małych kamieni. Całość może prezentować się naprawdę ładnie, jeśli dodasz do niej trochę odpowiednio dobranych świateł lub na przykład małych, sztucznych oczek wodnych.
Doniczki na balkonie

Zalecamy również zastosowanie następujących odmian roślinności w Twoim miniogrodzie:

 • Mech. Jest to wręcz idealna roślina na potrzeby stworzenia miniogrodu. Wynika to z tego, że jej zwarta struktura oznacza, że może doskonale przechowywać wilgoć na dłużej. Dzięki temu rośliny przez dłuższy czas pozostaną zielone.
 • Rośliny zielone. Musisz bardzo ostrożnie wybrać gatunki roślin, jakie chcesz hodować. Zaleca się, aby były one małe i rosły powoli. Najlepiej też, jeśli nie potrzebują zbyt dużo światła słonecznego, jeśli zamierzasz je trzymać wewnątrz domu lub mieszkania.

Zanim zaczniesz wreszcie swój projekt, jakim jest miniogród, najpierw rozważ to wszystko bardzo dokładnie, żeby potem nie przysporzyć sobie niepotrzebnie dodatkowej pracy.

I na koniec przedstawimy Ci poszczególne kroki pozwalające Ci stworzyć w końcu piękny, wymarzony przez siebie miniogród:

 • Najpierw wypełnij pojemnik do jednej trzeciej jego wysokości piaskiem lub mchem.
 • Następnie dodaj na górę glebę i ostrożnie posadź w niej rośliny. Staraj się pozostawić odpowiednio dużo przestrzeni między nimi.
 • Teraz połóż na górę kolejną warstwę gleby, odpowiednio nawodnij i udekoruj według własnych upodobań.

6 genialnych pomysłów na Twój własny miniogród

Poniżej zaprezentujemy Ci także sześć naprawdę interesujących koncepcji pozwalających Ci na uatrakcyjnienie całego projektu. Oto one:

1. Miniogród w blaszanych puszkach z recyklingu

Możesz użyć blaszanych puszek po konserwach lub będących pozostałościami po czymkolwiek innym. Po prostu pomaluj je według swojego własnego uznania. Nie zapomnij zrobić też otworów w dolnej ich części.

Rośliny w puszce stworzą piękny miniogród

Jeśli chcesz, możesz także postawić je w jednej linii wzdłuż ściany. Udekoruj je tak, jak tylko chcesz i umieść je w miejscu, w którym będziesz mógł z łatwością je podziwiać.

2. Miniogród w kubku

I chociaż na pozór może być to trudne do uwierzenia, możesz zrobić piękny mini ogród nawet w zwykłym kubku.

Pamiętaj jednak o tym, aby zrobić w nim kilka otworów w dnie tak, aby woda mogła z niego wypłynąć. Użyj małych kamieni i roślin, które nie potrzebują dużej ilości wilgoci, jak na przykład kaktusy.

3. Możesz także użyć wiader

Jeśli tylko są one odpowiednio duże, możesz użyć różnego rodzaju wiader do przechowywania wielu roślin i tworzenia dekoracji.

Kolorowe wiadra

Na przykład jeśli masz kilka wiader, możesz stworzyć z nich piękną kompozycję w rogu swojego domu, a nawet dodać do nich trochę światła podkreślającego zieloną barwę roślin.

4. Korki

Naturalny materiał, z jakich stworzone są korki do butelek jest idealny dla roślin, ponieważ doskonale zatrzymuje on wilgoć.

Korki

 • Weź po prostu jeden korek i za pomocą noża lub skalpela zrób w nim dziurę wystarczająco dużą dla zmieszczenia rośliny.
 • Umieść następnie w nim trochę dowolnego rodzaju gleby, wsadź do środka teraz niewielką roślinkę, podsyp ją większą ilością ziemi i nieco udekoruj według własnego uznania.
 • Powtórz ten proces w przypadku wielu różnych korków. Następnie zawiąż wokół nich nitkę i powieś całość na ścianie. Możesz także umieścić je oddzielnie na płaskiej powierzchni.

5. Plastikowe butelki

Nadaj swojemu domowi odrobinę oryginalności dzięki miniogrodowi wykonanemu z poddanym recyklingowi butelek plastikowych:

Plastikowe butelki

 • Najpierw dobrze umyj butelki i połóż je na boku.
 • Za pomocą noża wykonaj cięcie poziome odcinając górną część w taki sposób, aby roślina mogła swobodnie rosnąć, ale butelka nadal musi być w stanie utrzymywać ziemię.
 • Zrób kilka małych otworów w podstawie i dodaj teraz do butelki ziemię, piasek, małe kamienie lub mech.
 • Wybierz rośliny, które chciałbyś mieć w swoim miniogrodzie pochodzącym z recyklingu. Pamiętaj o tym, że najlepiej będzie, jeśli wybierzesz naprawdę małe okazy.
 • I na koniec udekoruj całość według własnych upodobań.

Przeczytaj również: Plastikowe butelki – 13 kreatywnych pomysłów

6. Drewniane skrzynie

Jeśli potrzebujesz większego miniogrodu, możesz skorzystać z drewnianych skrzynek, takich jak te dostępne w praktycznie każdym supermarkecie. Pamiętaj jednak o tym, aby położyć coś po bokach od wewnętrznej strony tak, aby ziemia się nie wysypała ze skrzynki.

Większe pudełko pozwala stworzyć piękny miniogród, ponieważ będziesz miał więcej miejsca na swoje projekty. Możesz w ten sposób puścić wodze swojej wyobraźni i stworzyć dzięki temu naprawdę niesamowite rzeczy.

Drewniane skrzynki na miniogród

 • Możesz dodać na przykład małą plastikową czaszę lub miskę pomalowaną na niebiesko, napełnić ją wodą i utworzyć w ten sposób oczko wodne.
 • Małe ścieżki utworzone z małych kamieni wyglądają naprawdę przepięknie.
 • Drewniane skrzynie idealnie nadają się także do uprawy ziół lub zielonych warzyw. Z pewnością znajdziesz dla nich możliwości do wykorzystania ich w swej kuchni.

Tworzenie własnego mini-ogrodu może być naprawdę ekscytującym zadaniem. Co więcej, będzie to nie tylko samodzielne nawiązanie kontaktu z naturą. Być może znajdziesz w ten sposób dla siebie nowe hobby, a także udekorujesz w nietuzinkowy sposób swój dom.

Spróbuj tego na własną rękę i daj nam znać, jakie udało Ci się uzyskać efekty!