Plastikowe butelki - 13 kreatywnych pomysłów

Plastikowe butelki można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Stwórz sama ekonomiczne i praktyczne przedmioty, a przy okazji zadbaj o środowisko.
Plastikowe butelki - 13 kreatywnych pomysłów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Plastikowe butelki są ściśle związane z rozwojem technologii. Problem jest taki, że wywierają one bardzo negatywny wpływ na środowisko, przyczyniając się między innymi do wymierania wielu gatunków flory i fauny.

Przez wiele stuleci niszczyliśmy nasze otoczenie, nie biorąc pod uwagę możliwych konsekwencji. Na szczęście w ostatnich latach świadomość wzrasta. Rozpowszechniło się ponowne wykorzystywanie odpadów, a co za tym idzie, dbałość o środowisko. W dzisiejszych czasach recykling jest już czymś zupełnie normalnym.

Plastikowe butelki stanowią ogromną część odpadów, a ich rozkład zajmuje wiele długich lat. Najlepiej jest całkowicie zaprzestać ich kupowania.

Jeżeli masz już je u siebie w domu, staraj się magazynować je osobno i wykorzystać potem do wielu różnych celów. Dzisiaj podzielimy się z Tobą 13 kreatywnymi pomysłami na puste butelki z plastiku. Będziesz zachwycona!

Plastikowe butelki – 13 kreatywnych pomysłów

1. Pionowy ogród

Plastikowe butelki to świetny sposób na stworzenie małych doniczek.

Plastikowe butelki na ścianie w formie doniczek

Możne je ciąć w dowolny sposób, nadając im najróżniejsze kształty. Warto zrobić kilka otworów, żeby woda miała ujście. Polecamy Ci zasiać kilka rodzajów ziół, a następnie powiesić doniczki na ścianie. Kiedy jest ich dużo, wyglądają niesamowicie!

2. Plastikowe butelki do przechowywania drobnych przedmiotów

Niejednokrotnie mamy w domu wiele małych przedmiotów, które nie mają swojego miejsca. Przekładamy je z kąta w kąt, a ostatecznie gubimy i nigdy nie możemy znaleźć, gdy rzeczywiście ich potrzebujemy.

Warto przygotować małe organizery z plastikowych butelek. Można je dowolnie udekorować.

3. Lampa

Ten pomysł z pewnością bardzo Cię zaskoczy. Przekonaj się sama, że ze zwyczajnych plastikowych butelek można wyczarować bardzo kreatywne i przydatne przedmioty, na przykład lampę!

Lampa z plastikowych butelek

Pomysłów jest bez liku! Lampki można przygotowywać własnoręcznie ze szkła i z plastiku. Ta na zdjęciu powyżej przygotowana jest z zielonych butelek, z których wycina się liście. Wygląda niesamowicie!

4. Gazetnik

Te wielkie, 5-litrowe butle możemy zamienić w bardzo praktyczne stojaki do przechowywania gazet. Sprawdzą się zarówno w domu, jak i w pracy.

5. Organizery z plastikowych butelek

A może stworzymy małe, ozdobne pojemniki? Świetnie nadadzą się do przechowywania drobnych przedmiotów, takich jak guziki, monety czy pinezki.

W tym przypadku wykorzystamy podstawy butelek, które mają kształt podobny do kwiatów. Co więcej, można je pomalować i udekorować kolorowymi wstążkami, aby prezentowały się idealnie i pasowały do każdego wnętrza.

6. Zasłona

Dna butelek, które przypominają kwiaty, można wykorzystać do przygotowania pięknej zasłony domowej roboty.

Zasłona z plastikowych butelek

Wystarczy je dokładnie powycinać i połączyć jakąś odporną nicią. O szerokości i wysokości zasłony decydujesz Ty sama!

7. Plastikowe butelki – piękne doniczki

Wystarczy odrobina czasu i kreatywności, a uda Ci się stworzyć niepowtarzalne doniczki dla Twoich kwiatów. Nie tylko upiększą one wnętrze czy balkon, ale także nie będą Cię kosztować ani grosza.

8. Pojemnik na karmę dla psa

Z jednej lub kilku butelek możesz przygotować fantastyczne pojemniki na karmę dla Twojego psa lub kota. Co więcej, możesz je pomalować na wybrany kolor i udekorować wedle własnych upodobań.

9. Przyborniki – plastikowe butelki

Odcinając górną część butelki stworzysz praktyczny przybornik na biurko. Możesz go udekorować według uznania. Świetnie spisze się nie tylko w domu, ale też w biurze. Nie ma więc na co czekać – zrób je już dziś!

10. Stojak na biżuterię

Te “kwieciste” kształty z dna plastikowych butelek, o których już mówiliśmy są niezwykle wszechstronne.

Stojak na biżuterię

Możesz je wykorzystać między innymi do przygotowania kilkupiętrowego stojaka na biżuterią. Bądź oryginalna i pomysłowa!

11. Żarówka słoneczna

Wiedziałaś, że przezroczyste plastikowe butelki mogą przekształcić się także w żarówki słoneczne? Wystarczy zrobić otwór w suficie i umieścić w nim butelkę wypełnioną wodą. Odpowiednio ją mocujemy i gotowe. Świeci od razu!

12. Skarbonki – plastikowe butelki

Chcesz zacząć oszczędzać? Będziesz potrzebowała skarbonki! Nie kupuj, nie warto przepłacać – zrób ją sama z tego, co masz pod ręką!

Plastikowe butelki w formie skarbonki

Z łatwością wykonasz oryginalną świnkę, do której będziecie mogli wrzucać oszczędności przeznaczone na jakiś konkretny cel.

13. Kosz

Z wielkich i dość grubych butli możesz przygotować kosze do przechowywania wszelkiego rodzaju drobiazgów: przyborów szkolne czy też ozdoby choinkowe itp.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.