Malowanie kamieni - świetny sposób na stres

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty w dziedzinie terapii kamieniami, będziemy potrzebować do tego celi dużych kamieni o gładkich powierzchniach. Te z okrągłymi krawędziami są idealnym rozwiązaniem do naszych potrzeb.
Malowanie kamieni - świetny sposób na stres

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2018

Malowanie kamieni to terapia polegająca na pokrywaniu ich kolorami w różny sposób. Jest to jedna z zyskujących sobie ogromną popularność nowinek w dziedzinie zwalczania stresu.

Na dodatek może ona zaoferować wiele dodatkowych możliwości, jako że malowanie kamieni oferuje możliwość obcowania ze sztuką i przeżywania wspaniałych chwil, będąc tylko ze sobą, swoimi myślami i talentami artystycznymi.

W naszych artykułach wielokrotnie pisaliśmy już o koncepcji zwalczania stresu różnego rodzaju zadaniami związanymi z kolorowaniem. Malowanie mandali, rysowanie i pisanie to naprawdę wspaniałe pod tym względem zajęcia.

Mają one zarówno właściwości pobudzające kreatywność, jak i relaksujące, które zawsze sprawiają, że czujemy się dobrze i uwalniamy stres z naszego umysłu.

Bawimy się, ćwiczymy wyobraźnię i elastyczność umysłową. Możemy także skoncentrować naszą uwagę i praktycznie bezwiednie redukujemy znaczenie różnych problemów zewnętrznych w naszych umysłach.

Sztuka malowania kamieni

Natomiast dziś zamierzamy rzucić nieco więcej światła na to zagadnienie. Jeśli kiedykolwiek słyszałeś kogoś mówiącego, że “to jest przecież tylko kamień”, to od teraz będziesz w stanie ujrzeć go w zupełnie innym świetle. Kamień może przecież wiele znaczyć dla kogoś.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci tę nową, dającą mnóstwo frajdy i skutecznie redukującą poziom stresu terapię, jaką jest malowanie kamieni.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Osiągnij stan flow i wygraj ze stresem!

Malowanie kamieni i płynące z niego korzyści

Wielu ludzi dodaje malowanie kamieni do swoich codziennych przerw na medytację i doświadcza w ten sposób głębokiego aktu relaksu, łącząc się jednocześnie z najgłębszymi pokładami swojej psychiki.

Podobnie jak przyzwyczailiśmy się do kolorowania mandali wykorzystując przy tym intensywne ruchy koliste, możemy teraz przerzucić się na inną powierzchnię i technikę. Mamy tutaj na myśli rzecz jasna malowanie kamieni.

Warto zatem sprawdzić swoje możliwości realizując się poprzez sztukę barwienia kamieni i wykorzystując do tego niektóre z przydatnych wskazówek, które zaprezentujemy Ci w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.

Materiały potrzebne do malowania kamieni

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrozumieć, jest to, że nie wszystkie kamienie są odpowiednie do naszego celu. Następnie należy zdać sobie sprawę z tego, że będziemy potrzebować dość szczególnego rodzaju farb i materiałów, aby nasze kamienie w efekcie przeprowadzonych prac okazały się tak efektowne, jak sobie wymarzyliśmy.

Pomalowane kamienie

Zapoznaj się z rzeczami, jakie będą potrzebne do malowania kamieni i jednocześnie nie martw się na zapas: wszelkie niezbędne materiały są o wiele mniej kosztowne niż może Ci się wydawać.

Nie wszystkie kamienie są odpowiednie do Twoich potrzeb

Eksperci w tej dziedzinie skłaniają się do korzystania z kamieni wydobywanych z dna rzeki lub ogólnie takich, które potocznie określamy jako okrąglaki.

Jak wiemy ze szkoły, siła erozyjna wody w rzece nadaje kamieniom idealnie gładkie powierzchnie, na których możemy zaprojektować nasze pomysły, realizując swoją nową pasję.

Rodzaje farb i markerów

Na powierzchni porowatej, typowej dla kamieni, najlepiej sprawdzają się farby akrylowe. W celu dopracowania najmniejszych szczegółów warto także zakupić nieprzezroczyste markery akrylowe.

Standardowe mazaki lub markery szkolne, dla dzieci nie będą się sprawdzać w tym zastosowaniu, ponieważ nie są trwałe i nie kryją podłoża wystarczająco dobrze.

Farby i pędzle

Nieprzezroczyste markery zapewniają doskonałe wykończenie szczegółów naniesionych na kamieniach i są po prostu dobre także do malowania. Wybierz markery raczej cienkie, maksymalnie o wielkości 0,7 mm.

Lakiery

Dla doskonałego wykończenia całości potrzebny jest specjalny lakier. Poszukaj w sklepie dla miłośników prac ręcznych i majsterkowania specjalnego środka rozjaśniającego pokrywającego powierzchnię szklistą warstwą. W ten sposób kolory staną się jasne i lśniące, a Twoje dzieło zyska sobie o wiele dłuższą trwałość.

Pędzle

Malowanie kamieni swój sukces opiera przede wszystkim na pędzlach. Używaj wyłącznie płaskich pędzli. Pozwoli Ci to ułatwić pracę i jednocześnie rozwinąć wyobraźnię. Dzieje się tak dzięki nietypowym efektom, jakie pędzle w tym kształcie mogą zaoferować.

Jakie rodzaje dzieł mogę utworzyć na swoich kamieniach?

Mandale

Malowanie kamieni pozwala w pełni wykorzystać możliwości oferowane Ci przez Twoją wyobraźnię. Mandale należą do najczęściej wybieranych projektów, szczególnie przez początkujących adeptów tej sztuki. Zapewniają one bowiem niezwykle intensywny poziom relaksu.

Jak już zapewne doskonale wiesz, ten rodzaj twórczości artystycznej oparty na kręgach oferuje wiele korzyści na różnych poziomach terapeutycznych.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Relaks – 6 naturalnych sposobów rozluźniających

Mandale

Mandale oferują nam między innymi takie korzyści jak:

  • Praca nad poprawą zdolności do koncentracji.
  • Rozwijanie naszej świadomości i wrażliwości.
  • Możliwość połączenia się z najgłębszymi warstwami naszej psychiki.
  • Redukcja stresu, napięcia umysłowego i odsunięcie od siebie codziennych problemów.
  • Rozwijanie i podnoszenie własnej samooceny.
  • Efekt relaksu i dobrego samopoczucia.

Aby narysować mandale, wystarczy rozpocząć od wykonania klasycznej sekwencji okręgów. Zacznij od kręgu w środku i następnie daj upust swojej kreatywności!

Malowanie kamieni w oparciu o motywy zwierzęce

Oczywiście efekt końcowy, jaki uzyskamy stosując malowanie kamieni zależy od naszych umiejętności i doświadczenia artystycznego. Czasami jednak zabawa w sztukę zaczyna się po prostu dla zabawy, a po pewnym czasie odkryjesz, że jesteś prawdziwym artystą w swojej wąskiej dziedzinie, czego naturalnie szczerze życzymy.

Jeśli ćwicząc malowanie kamieni, wykorzystujesz do tego motywy związane ze zwierzętami, pamiętaj, aby zacząć od utworzenia podstawy całego wzoru na swoim kamieniu.

Rozpocznij malowanie kamieni jednym kolorem tak, aby później można było dodać do uzyskanego wzoru odpowiednie odcienie. Utworzą one następnie gotowe zwierzę i pozwolą uzyskać pożądany przez Ciebie efekt.

Cała tajemnica tkwi po prostu w umiejętnym i kreatywnym wykorzystaniu kształtu kamienia, którym dysponujesz.

Projekty nakierowane na dobrą zabawę lub będące wytworem wyobraźni

Masz wiele możliwości i opcji. Jedyne ograniczenia to Twoja wyobraźnia i rozmiar kamienia, jaki spoczywa przed Tobą na stole. Warto jednak zawsze mieć na uwadze fakt, że jedynym kolorem, który nigdy Cię nie zawiedzie w tym wypadku jest biel. Inaczej mówiąc, malowanie kamieni powinnaś zawsze rozpoczynać od zamoczenia pędzla w białej farbie.

Czasami wystarczy namalować tylko kontury Słońca, liść, kwiat, serce lub strzałkę, aby uzyskać wspaniałe i oryginalne wzory. Mogą one pozostać w takiej postaci albo stanowić świetną bazę do wypełniania ich dalszymi różnobarwnymi kolorami.

Zwierzęta na kamieniach

Malowanie kamieni może okazać się wspaniałym rodzajem aktywności, dzięki której możesz na przykład kreatywnie spędzać czas razem ze swoimi dziećmi. Dzieła, które okazują być naprawdę udanymi projektami, mogą także stanowić doskonały prezent, znakomicie nadający się do ofiarowania znajomym i członkom rodziny.

Jak widać, malowanie kamieni jest zajęciem zarówno prostym, jak i również niezwykle zabawnym i rozwijającym (a przy tym niedrogim). Jeśli zsumujesz całkowity kosztów pędzli, farb, lakierów i innych akcesoriów, to zapewne nie uda Ci się przekroczyć kwoty 100 złotych. Zapewne wydasz nawet znacznie mniej.

Malowanie kamieni jest naprawdę cennym rodzajem aktywności, zdecydowanie wartym zainteresowania. Zwłaszcza z uwagi na korzyści, jakie może Ci zaoferować. Nawet nie będziesz zdawać sobie sprawy z tego, jak błyskawicznie to niepozorne hobby może stać się prawdziwym uzależnieniem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.