Kolorowanki sposobem na stres!

Poprzez skupienie naszej uwagi na kolorowaniu, zapominamy o problemach. Zabawa z kolorami może być równie skuteczna, jak medytacja i ułatwi połączenie z naszym wnętrzem.
Kolorowanki sposobem na stres!

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2019

Może wydać się niewiarygodne, ale okazuje się, że kolorowanki mogą pomóc nam w redukcji stresu! Kolorowanki pozwalają bowiem rozluźnić i wyłączyć mózg, odpocząć i skupić się na tym, co jest tu i teraz.

Jednym słowem kolorowanie pomaga, choć na chwilę uciec przed monotonią życia codziennego i zgiełkiem. A także uwolnić się od zmartwień, prześladujących negatywnych myśli, uczuć i emocji.

Według specjalistów, dzięki koncentrowaniu się na obrazku i konieczności zsynchronizowania pracy oka z ręką aktywowane są określone obszary mózgu. Hamują one działanie układu limbicznego (odpowiedzialnego za nasze emocje).

Tym samym kolorowanie pomaga uwolnić nasze zmysły od wszelkich lęków, niepokojów i obaw.

Kolorowanki nie tylko dla dzieci!

Wszyscy kojarzymy kolorowanie i rysowanie z czynnościami przypisywanymi dzieciom. Jednak jak pokazują badania, nigdy nie powinniśmy rezygnować z tej aktywności. Ułatwia ona połączenie się z naszym wnętrzem.

Kolorowanki

Kolorowanie w niewytłumaczalny sposób pomaga przywrócić spokój i wewnętrzną harmonię. Ułatwia też uporządkowanie myśli i uczuć. A to wszystko za sprawą prostej czynności, która bez reszty pochłania.

Warto dowiedzieć się zatem, jak kolorowanie wpływa na nasz mózg. Dzięki temu łatwiej będziemy mogli zrozumieć, dlaczego jest tak potrzebna zarówno naszemu umysłowi, jak i ciału:

Kolorowanie pomaga w wyłączeniu mózgu

Pamiętajmy, że mówiąc „wyłączenie” mamy na myśli przenośne znaczenie tego słowa w tym konkretnym przypadku. Poprzez kolorowanie łączona zostaje ze sobą nasza część logiczna z tą kreatywną.

Jest to tak absorbujące, że przestajemy poświęcać tyle czasu na wysiłek związany z myśleniem i emocjami, które często sobie nawzajem zaprzeczają.

Kolory

W związku z tym, że musimy szukać kolorów, które bardziej przykuwają naszą uwagę, doskonalimy zdolności motoryczne, a jednocześnie podtrzymujemy skupienie.

Tym samym aktywność układu limbicznego (ciała migdałowatego i innych jego części) jest obniżona. Zapewnia to większą stabilność naszych uczuć.

Rozwijanie kreatywności

Kreatywność zostaje uwolniona, kiedy nasz umysł wyzbywa się wszystkich tych myśli, które go przerastają i przygniatają. Dlatego właśnie kolorowanie jest jedną z tych czynności, która pozostawia naszej kreatywności pole do popisu i za każdym razem owocuje coraz to lepszymi projektami.

Aby odkryć i uwolnić swoje zdolności do tworzenia, mamy do wyboru wiele możliwości w postaci kolorowanek o przeróżnej tematyce. Efektowne mandale, zwierzęta, lasy, abstrakcyjne przedmioty to tylko niektóre z nich.

Wśród wielu dostępnych opcji, jeżeli tylko będziesz zainteresowany, na pewno znajdziesz coś dla siebie, co pozwoli Ci uwolnić Twoją kreatywną stronę!

Robienie rzeczy dla przyjemności

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym ile razy w ciągu dnia, miesiąca, roku robisz rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność? Robienie rzeczy tylko dlatego, że lubimy je robić to wciąż ten temat, który każdy z nas odstawia do ciemnego kąta.

dziewczynka

To skomplikowane, chociażby ze względu na to, że życie wielu z nas jest tak zorganizowane, że często uniemożliwia nam zboczenie ze ściśle określonego scenariusza. Niemniej jednak każdy z nas powinien się zatrzymać i znaleźć czas na tego typu aktywności. W niesamowity sposób wzbogacają one nasze wnętrze.

Odnalezienie się z samym sobą i z innymi

Dzięki malowaniu i kolorowaniu możemy pobyć chwilę sami ze sobą. Podobne czynności pomogą nam w odkryciu głęboko tajonych obaw, ale i w odkryciu osób, które podzielą nasze zainteresowania.

Istnieją bowiem grupy i strony specjalnie poświęcone właśnie kolorowaniu, które zrzeszają jej miłośników.

Najpopularniejsze kolorowanki

Obecnie istnieje mnóstwo książek, które umożliwią nam niekończącą się zabawę z kolorami. Niemniej jednak przedstawimy Ci teraz te, które są najpopularniejsze  i wszystkim powszechnie znane oraz te, które jako pierwsze pojawiły się na rynku. Przyjrzyjmy się niektórym z nich:

  • „Mandale i inne rysunki buddyjskie do kolorowania” – podobne książki oferują wiele mandali w kształcie wzorów i motywów buddyjskich. Składa się ona z wielu  przykładów rozbudowanych rysunków, które można kolorować do woli, rozbudzając drzemiące pokłady kreatywności
  • „Tajemniczy ogród”, „Zaczarowany las” – obie książki są autorstwa Brytyjczyka Johanna Basforda. Jego dzieła stały się międzynarodowymi bestsellerami. Inspiracją do ich powstania była wizyta autora w domu dziadków na wsi
Mandale to popularne kolorowanki
  • „Terapeutyczne kolorowanki” – jej autorem jest Richard Merritt i jest to kolejne wydanie, które zasłynęło dzięki szczegółowości i dokładności rysunków
  • „Kolorowanka uważności” – tutaj Emma Farraros zaprasza nas do medytacji i świadomego poznania swojego wnętrza za pośrednictwem koloru

Zapoznanie się z różnymi technikami kolorowania, rysowania, malowania, cierpliwe tworzenie szczegółów przy użyciu pędzli i kredek pomoże uspokoić myśli i emocje. Pomoże popracować nad cierpliwością i będzie czasem poświęconym dla siebie.

Jak już zostało wspomniane kolorowanie jest tak samo skuteczne w uwalnianiu stresu, jak medytacja, ponieważ w podobny sposób pozwala, choć na chwilę zapomnieć o zmartwieniach i negatywnych myślach. Teraz nie pozostaje nic innego jak tylko podjąć decyzję i zakupić któryś z egzemplarzy dla siebie i zabrać się do dzieła!

To może Cię zainteresować ...
Mandale – dlaczego dzieci powinny je kolorować?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Mandale – dlaczego dzieci powinny je kolorować?

Mandale nie tylko poprawiają koncentrację dzieci, ale również doskonale sprawdzają się jako terapia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.