Jak kreatywnie wykorzystać stare koszule?

Jeśli jesteś kreatywna i lubisz tworzyć nowe rzeczy ze starych ubrań, nie przegap tego artykułu. Czy myślałaś kiedyś o tym, co możesz zrobić ze swoimi starymi koszulami?
Jak kreatywnie wykorzystać stare koszule?

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2019

Twórcze kobiety znajdują nowe zastosowanie do każdej rzeczy, którą widzą w domu. Ubrania w tym przypadku mogą być doskonałą alternatywą. Dowiedz się jak wykorzystać stare koszule i zrobić z nich wspaniałe rękodzieła.

Jak często się denerwujemy, ponieważ jakaś koszula już nam nie pasuje albo jest znoszona? Niestety w takich sytuacjach nie pozostaje nam nic innego, jak ją wyrzucić. Ale czy na pewno trzeba to robić?

W tym artykule przedstawimy kilka nowych zastosowań dla koszul, których już nie nosisz. Nie martw się, są bardzo proste i możesz korzystać z nich na co dzień.

Stare koszule – nowe zastosowania

1. Poszewki na poduszki

To doskonały sposób, aby dać nowe życie twoim starym rzeczom. Wszystko co musisz zrobić to wziąć poduszkę, najlepiej białą i położyć ją na koszulę.

Następnie wytnij kawałek tkaniny w kształcie poduszki, pozostawiając 8 lub 10 centymetrów z każdej strony. Wytnij krawędzie w prostokątne paski. Pozwala to na łatwe połączenie obu stron za pomocą prostych węzłów.

Poszewki na poduszki stare koszule

Wykorzystaj stare koszule, aby stworzyć piękne poszewki na poduszki, które pasują do twojej narzuty na łóżko, sofy czy zasłon. Najlepsze jest to, że są łatwe do wykonania: bez szycia!

2. Torby na zakupy

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że możesz zrobić torby na zakupy z koszul, których nie używasz? To bardzo proste, a rezultat jest wspaniały.

Najpierw odetnij dół koszuli i zachowaj ten kawałek materiału. Następnie odetnij dekolt i rękawy. Następnie przy pomocy zachowanego kawałka materiału, zwiąż dolną część koszuli. Jeśli znasz odpowiednie techniki możesz ją zszyć, aby była mocniejsza. Jeśli jednak dobrze ją zwiążesz, nie powinnaś mieć problemów z transportowaniem lekkich rzeczy.

3. Bransoletki

Dzięki tej łatwej sztuczce twoje koszule mogą z okrycia ciała stać się ozdobą nadgarstka. Jak się to robi? Najpierw wytnij paski z koszuli. Najlepiej jeśli masz więcej niż jeden kolor lub jeśli używasz więcej niż jednej koszuli do tworzenia wielokolorowych bransoletek.

Następnie rozciągnij 3 lub 6 pasków – w zależności od umiejętności splatania lub szerokości – i wykonaj jeden lub dwa węzły. Połóż na nich ciężki przedmiot, aby utrzymać je w miejscu, po czym spleć paski, aby zrobić bransoletkę.

Bransoletki

Na koniec możesz dodać magnes po obu stronach i pokryć go tkaniną. Jeśli wolisz coś prostszego, możesz zawiązać oba końce wokół nadgarstka. Oprócz tworzenia bransoletek, możesz również zastosować tą metodę do tworzenia opasek na włosy. Oczywiście są one nieformalne, ale pomagają stworzyć kolorowy, swobodny wygląd.

4. Dywaniki

Tak, twoja ulubiona koszula może pewnego dnia stać się twoim dywanem. Chociaż ciężko to sobie wyobrazić, to naprawdę świetna wiadomość.

Wiele koszul ma piękne wzory, co sprawia, że trudno się ich pozbyć. Aby uniknąć tej straty, użyj starych koszul, by zrobić oryginalne dywaniki. Robi się to w następujący sposób:

  1. Odetnij dół jednej lub kilku koszul.
  2. Bez przecinania, obróć ją i kontynuuj cięcie, jakbyś obierała pomarańczę. Powinien pozostać tylko jeden duży pasek koszuli.
  3. Rozciągnij je i połącz paski, aby utworzyć węzły na jednym końcu.
  4. Oddzielnie splataj paski, aż wszystkie będą połączone.
  5. Zwiń warkocz w kółko jak muszelkę.
  6. Na końcu zszyj je od środka na zewnątrz, kolejno łącząc ze sobą warkocze.

Im więcej użyjesz koszul, tym więcej wzorów możesz wykonać. Pamiętaj, aby zmieniać kolory i wzory, a także używaj grubszych koszul, aby uzyskać lepszy i mocniejszy dywanik.

Jak pokazaliśmy, nie ma powodu, aby wyrzucać stare ubrania. Z pewną dawką kreatywności mogą nam one posłużyć w celach dekoracyjnych. Teraz już wiesz: wykorzystaj stare koszule, aby stworzyć nowe, przydatne ozdoby do domu. Do roboty!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brown, Sass. Eco Fashion: Moda con conciencia ecológica y social. Blume, 2010.
  • Castro, M. “La moda ecológica y el reciclaje como alternativas de desarrollo de las MYPIMES.” Costa Rica. Cuadernos del Centro de Estudios en Diseño y Comunicación. Ensayos (2013): 81-99.
  • Pérez, Patricia Gudiño, and Arturo Sánchez Martínez. “Reciclar moda.” Órgano de difusión del Colegio de postgraduados del CIDE, AC (2017): 223.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.