Zdobienie paznokci w domu - poznaj kilka prostych trików

Zadbane paznokcie to nasza wizytówka. Dla wielu kobiet manicure jest także sposobem na wyrażenie siebie i swojego stylu.
Zdobienie paznokci w domu - poznaj kilka prostych trików

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Zdobienie paznokci jest obecnie bardzo popularne i może być okazją do licznych eksperymentów oraz świetnej zabawy. Manicure to szansa nie tylko na uzupełnienie swojej stylizacji, ale również możliwość zademonstrowania wyjątkowego stylu i kreatywności.

Wszystko zaczęło się od trendu malowania każdego paznokcia na inny kolor. Obecnie pomysłowość stylistek paznokci praktycznie nie zna granic, a wiele z nas stara się naśladować ich pomysły również samodzielnie w domu.

W ostatnim czasie zdobienie paznokci znacznie zyskało na popularności. Powstało wiele nowych produktów oraz technik wykonywania manicure, które pozwalają osiągnąć naprawdę niepowtarzalne i imponujące rezultaty.

Wiele kobiet do tej pory starało się zawsze malować wszystkie paznokcie na ten sam kolor. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak warto raz na jakiś czas pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa.

Zdobienie paznokci w domu – Co będzie Ci potrzebne?

Wiele osób sądzi, że idealny i wyjątkowy manicure można uzyskać jedynie wybierając się do profesjonalnej stylistki paznokci. Jak się okazuje, wiele zabiegów i zdobień możesz wykonać również samodzielnie w domu.

Kobieta trzyma kubek

Musisz tylko zadbać o odpowiednią dawkę kreatywności oraz kilka podstawowych akcesoriów:

1. Pisaki do paznokci

Możesz skorzystać z pisaków specjalnie przeznaczonych do stylizacji paznokci lub też wypróbować zwykłe flamastry czy cienkopisy. Również pineska lub igła zanurzona w lakierze do paznokci będzie precyzyjnym narzędziem do wykonywania zdobień czy wzorków.

2. Manicure z Płynnym lateksem

Płynny lateks to obecnie hit jeśli chodzi o zdobienie paznokci. Pozwala bowiem na eksperymentowanie z kolorami i wzorami, bez ryzyka niepowodzenia. Płynny lateks wykorzystuje się do pokrywania skórek i opuszek palców, co uniemożliwia ich zabrudzenie podczas malowania czy zdobienia paznokci. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, gdy do stylizacji wykorzystujemy stempelki lub gąbeczkę.

Zdobienie paznokci

3. Kolorowe paseczki

Kolorowe tasiemki czy paseczki to świetne rozwiązanie, jeśli marzy Ci się wykonanie nienagannie prostej linii czy geometrycznych wzorów. Mowa tu między innymi o klasycznych paseczkach wykorzystywanych do wykonywania francuskiego manicure.

Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznych tasiemek, możesz wykorzystać zwykłą taśmę klejącą lub maskującą. Wykorzystanie takich akcesoriów to gwarancja precyzyjnego zdobienia.

4. Cieniutki pędzelek

Pędzelek o cienkim zakończeniu to niezbędne narzędzie do wykonywania ręcznych zdobień i wzorków. Możesz kupić specjalistyczny pędzelek do stylizacji paznokci lub też wykorzystać pędzelek do malowania farbkami czy też pędzelek po zużytym eyelinerze czy innym kosmetyku.

Wzory na paznokciach

W przypadku standardowych pędzelków do malowania, konieczne może się okazać wyprofilowanie włosia za pomocą nożyczek.

5. Stemple i naklejki do paznokci

Pojawienie się na rynku stempelków i naklejek do paznokci to prawdziwa rewolucja. Tego typu akcesoria pozwalają na stworzenie niesamowitych stylizacji, praktycznie bez wysiłku czy ryzyka popełnienia błędu. Naklejki i stempelki są proste i wygodne w użyciu, zwłaszcza jeśli stosujemy się do załączonej instrukcji.

Zazwyczaj wystarczy kilka prób, by zaoszczędzić wiele czasu i energii, a cieszyć się świetnymi zdobieniami, niczym prosto z salonu kosmetycznego.

Garść porad, jak wykonywać zdobienia

Oprócz akcesoriów do wykonywania zdobień paznokci, potrzebna będzie Ci także garść podstawowych informacji. Dzięki poniższym poradom, stylizacja paznokci będzie jeszcze prostsza:

  • Jeśli chcesz wykorzystać kryształki czy cyrkonie, potrzebny będzie Ci zwykły ołówek i transparentny lakier do paznokci lub klej. Ołówek pozwoli Ci precyzyjnie umieścić ozdobę na płytce paznokcia.
  • Wzory złożone z prostych linii najlepiej jest wykonywać precyzyjnym pędzelkiem.
  • Efekt akwareli i fantazyjnych kleksów wykonasz za pomocą słomki. Zanurz słomkę w lakierze, a następnie dmuchnij w przeciwny koniec. Lakier naturalnie pokryje płytkę, a Ty uzyskasz ciekawy artystyczny wzór.
Wykonywanie manicure
  • Populary efekt ombre uzyskasz z pomocą gąbki. Pomaluj paznokcie wybranymi kolorami, a następnie pozacieraj granice pomiędzy barwami delikatnie używając gąbeczki. Konieczne może być wykonanie tego kroku kilkakrotnie, aby uzyskać efekt płynnego przejścia.
  • Jeśli marzy Ci się efekt koronki, możesz położyć na paznokciu odpowiednio przygotowany wzór (np. wybraną naklejkę), a następnie pomalować paznokieć transparentnym lakierem czy topem. Uzyskasz elegancki efekt właściwie bez wysiłku.
  • Jeśli Twoją zmorą jest wolno zasychający lakier, umieść dłonie pod zimną wodą. Dzięki temu top zaschnie szybciej.

Teraz wiesz już wszystko, co potrzebne, by wykonywać piękne kreatywne zdobienia. Koniecznie wypróbuj je samodzielnie w domu i ciesz się wyjątkowym manicure, który odzwierciedli Twój styl.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chen, A. F., Chimento, S. M., Hu, S., Sanchez, M., Zaiac, M., & Tosti, A. (2012). Nail damage from gel polish manicure. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1473-2165.2011.00595.x
  • Chandra, R., Kumar, S., Aggarwal, A., & Bihani, S. G. L. (2012). Evaluation of Nail Lacquer. Indo Global Journal of Pharmaceutical Sciences.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.