Idealna poduszka — jak ją wybrać?

Jakość naszego wypoczynku w dużej mierze zależy od naszej poduszki. Dziś dowiesz się jak prawidłowo ją wybrać.
Idealna poduszka — jak ją wybrać?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

W rzeczywistości spanie to jedna z czynności, która zajmuje nam najwięcej czasu. Na przestrzeni całego życia jest to około jedna trzecia jego długości. Dlatego też powinniśmy szczególnie zatroszczyć się, by materac spełniał określone wymagania, a poduszka, pościel i koce były odpowiednio dostosowane do naszych potrzeb.

W poniższym artykule dowiesz się, jak najlepiej wybrać pościel, dostosować twardość materaca oraz jaka poduszka jest idealna, by zapewnić stuprocentowy wypoczynek.

Dlaczego tak istotne jest, aby nasza poduszka była wygodna?

Ukojenie dla naszych łez i słuchacz naszych najskrytszych myśli, towarzyszka marzeń i największych lęków. Poduszka należy do tych przedmiotów, które po czasie stają się czymś bardzo osobistym. Dlatego też dobrze jest odpowiednio przygotować się do jej wyboru i mieć na uwadze kilka szczegółów.

Poduszka jest również podporą dla naszej głowy i szyi. Odpowiednie jej dobranie wcale nie jest takie proste.

Jeżeli poduszka będzie odpowiednia, uda Ci się uniknąć poniższych dolegliwości:

 • bóle szyi, pleców i ramion
 • chrapanie i pogwizdywanie
 • kłopoty z oddychaniem
 • bóle kończyn górnych
 • kichanie
 • bezsenność
 • koszmary
 • słabe krążenie krwi

Jakimi zasadami kierować się przy wyborze odpowiedniej poduszki?

To z czego poduszka jest wykonana i pozycja, w jakiej najczęściej śpimy to dwa aspekty, które nie powinny zostać pominięte podczas jej wyboru.

Spanie i poduszka

Musimy wiedzieć, że podczas spania kręgosłup powinien pozostawać prosty, tak jak w momencie, gdy stoimy. Od samego szczytowego, punktu czyli od pierwszego kręgu szyjnego aż do końca, czyli do ostatnich kości guzicznych powinien być w odpowiedniej pozycji.

Ważne jest, by zawsze używać poduszki podczas spania. Ma to na celu odpoczynek i relaks mięśni. Spanie bez niej przez całą noc jest tym samym, co spędzenie całego dnia ze zwróconą głową w jedną stronę.

W okolicach głowy i szyi występuje wiele więzadeł, stawów i mięśni, które cały dzień są napięte. Dlatego tak ważne jest, by przez 8 godzin snu stworzyć im komfortowe warunki do optymalnego zrelaksowania się.

Jeżeli im tego nie zapewnimy, po przebudzeniu będziemy odczuwać dokuczliwy ból i dyskomfort. Nie pozwoli on nam w pełni wykonywać codziennych czynności.

Wybór poduszki w zależności od materiału:

Trzy najlepsze przykłady materiałów, z których wykonywane są poduszki:

 • włókna — wygodne, przyjazne i oddychające. Dzięki możliwej cyrkulacji powietrza sprawnie absorbuje nadmiar wilgoci. Poduszka wykonana z włókna może być prana. Zapewni to utrzymanie higieny podczas wypoczynku;
 • viscoelastic — jest to nowoczesna pianka termoelastyczna. Poduszka z niej wykonana idealnie dostosowuje się do kształtu głowy. Oprócz tego jest wrażliwa na zmianę temperatury. Jest doskonałym podparciem dla szyi i umożliwia całkowite rozluźnienie i odpoczynek tego obszaru ciała;
 • lateks — materiał miękki i przyjemny. Jego wewnętrzna struktura polegająca na otwartych komórkach pozwala na większą wentylację i zachowanie higieny podczas odpoczynku.

Wybór poduszki w zależności od pozycji snu:

Aby jeszcze lepiej dopasować poduszkę, należy również wziąć pod uwagę pozycję, w jakiej najczęściej śpimy:

 • na brzuchu – w tym wypadku zaleca się, by była ona miękka i cienka, ponieważ zbyt twarde uniemożliwią swobodne oddychanie i uciskają gardło. Ważne jest, by pozwalała ona na utrzymanie prostej linii ciała;
 • na plecach — jeżeli to Twoja ulubiona pozycja, poduszka powinna być średniej miękkości i grubości, by głowa i szyja mogły pozostać w odpowiednim ułożeniu względem reszty ciała;
 • na boku — jeżeli wybierzemy zbyt twardą poduszkę, szyja i głowa będą zmuszone do pozostawania w pozycji lekko uniesionej, uniemożliwiającej stuprocentowe rozluźnienie. Z kolei, gdy będzie ona zbyt miękka, głowa wraz z szyją zapadną się w niej. W ten sposób nie zostanie zachowana prosta linia ciała. W tym wypadku również powinna być ona średniej miękkości i grubości.

Istnieje pewien wzór, który określa jakie wartości powinna mieć idealna poduszka. Przy użyciu metra sprawdź odległość między końcem Twoich ramion w pozycji poziomej a twarzą (dokładnie miejscem, gdzie znajdują się uszy).

Do tej wartości należy dodać 2-4 cm w zależności od pożądanej twardości. Ci, którzy są właścicielami szerokich ramion, będą potrzebować grubszych poduszek, w przeciwieństwie do tych z wąskimi, którzy potrzebują ich nieco cieńszych.

Poduszka, a chrapanie

Czy wiesz, że istnieją poduszki, które zapobiegają chrapaniu? Natomiast najlepszą pozycją, która pomoże optymalnie odpocząć osobom, którym zdarza się chrapać, a jednocześnie uchroni przed obudzeniem osób towarzyszących, jest ułożenie się na boku z zachowaniem prostej linii ciała.

Bezdech senny występuje bowiem wtedy, gdy drogi oddechowe częściowo lub całkowicie się zamykają. Są pacjenci, którzy chrapią tylko, gdy śpią w pozycji na plecach.

Aby tego uniknąć, należy użyć niezbyt wysokiej poduszki. Wtedy głowa i szyja nie zostaną zbytnio wygięte do przodu, a co jest tego konsekwencją, drogi oddechowe nie zostaną przymknięte.

W sklepach są dostępne modele, które są specjalnie zaprojektowane, tak by wyeliminować chrapanie szczególnie w pozycji bocznej i na plecach.

Najlepsza poduszka

Pamiętaj o tym, że poduszka również ma swoją datę ważności. Dwa do trzech lat to maksymalny czas jej użytku. Jej trwałość i użyteczność zależy również od tego, ile razy poddawana jest procesom czyszczenia.

W przypadku małych dzieci, rodzice bardzo często zastanawiają się, który moment jest najlepszym na rozpoczęcie stosowania poduszek. W związku z tym, że mają one większą głowę w stosunku do całego ciała, przez pierwsze miesiące życia nie należy jej używać.

Po ukończeniu roku można wprowadzić ją do łóżeczka. Pierwsze poduszki i materac, powinny być antyalergiczne i wykonane z miękkich materiałów.

Ideałem byłoby, jeżeli każdy z nas miał zawsze ze sobą swoją poduszkę bez względu na to, gdzie się znajduje. Nie ważne czy są to wakacje, podróż służbowa, lub mieszkanie Twojego chłopaka. Chociaż w tym ostatnim przypadku można przymrużyć oko!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.