Uciążliwe chrapanie – 9 sposobów

· Marzec 8, 2016
Istnieje wiele naturalnych metod aby powstrzymać chrapanie, nie są to tylko napary ziołowe. Można zastosować również okład z ruty zwyczajnej w połączeniu z oliwą z oliwek, który ma działanie udrażniające.

Chrapanie może stanowić spory problem dla osoby chrapiącej, a także jej partnera/partnerki, z którą dzieli łóżko i śpi w bezpośredniej bliskości. Chrapanie to nic innego, jak drażniący, szorstki dźwięk, który zakłóca sen.

Zjawisko to spowodowane jest zablokowaniem swobodnego przepływu powietrza przez nos i usta podczas snu.

Chrapanie może być również objawem schorzenia zwanego bezdechem sennym, który polega na wstrzymaniu przez śpiącego rytmu oddechowego, albo częściowo, albo też całkowicie na okres około 10 sekund w czasie snu.

Wprawdzie chrapanie samo w sobie nie jest traktowane jako istotny problem natury zdrowotnej, to jednak może zakłócać spokojny sen i stanowi oznakę czegoś niedobrego, co dzieje się z Twoim organizmem. Jeśli więc chrapanie występuje u Ciebie stosunkowo często, zalecamy konsultację z lekarzem.

Niezależnie od natężenia lub przyczyny tego zjawiska istnieje kilka naturalnych sposobów na jego powstrzymanie i tym samym poprawę ogólnej jakości snu.

Dlaczego chrapiesz?

Chrapanie może być wynikiem nadmiernego spożycia alkoholu, otyłości, przeziębienia, alergii lub innych problemów objawiających się przekrwieniem błony śluzowej nosa, występuje także w ostatnim trymestrze ciąży, w przypadku zniekształcenia nosa i nieprawidłowego odżywiania.

Naturalnie istnieją także inne, niewymienione tutaj przyczyny.

Jak można zwalczyć chrapanie?

Znamy wiele naturalnych metod i środków pozwalających zwalczyć lub osłabić chrapanie. Warto więc poznać je dokładnie i dać im szansę.

Unikaj alkoholu oraz środków uspokajających

Alkohol

Nadmierne spożycie alkoholu oraz leków uspokajających wpływa rozluźniająco na centralny układ nerwowy, mięśnie przepony oraz szczęki, co automatycznie podnosi szanse na chrapanie.

Uporaj się z nadwagą lub otyłością

Jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, przerzuć się zdrową dietę, zastosuj ćwiczenia i inne sposoby, które pozwolą Ci schudnąć. Waga to jedna z najczęstszych przyczyn wywołujących chrapanie, ponieważ wywiera nadmiarowe kilogramy uciskają górne drogi oddechowe utrudniając tym samym oddychanie.

Wylecz alergię

Alergia

Alergicy wykazują większe skłonności do chrapania, dlatego też zalecamy poddanie się leczeniu alergii za pomocą leków przeciwhistaminowych lub terapii odczulających.

Należy również upewnić się, że w otoczeniu osoby chorującej na alergię nie występują obiekty gromadzące kurz, jak dywany, zasłony i meble materiałowe, ponieważ wywołują one nasilenie objawów alergicznych, co naturalnie wpływa także na chrapanie.

Śpij na boku

Wiele badań wykazało, że osoby śpiące w pozycji na plecach znacznie częściej uskarżają się na chrapanie. Dlatego też gorąco zalecamy spanie w pozycji na boku.

Aby przyzwyczaić się nowej pozycji warto zastosować starą i popularną sztuczkę polegającą na umieszczeniu w łóżku kilku piłek tenisowych owiniętych w skarpety, skutkiem czego niewygoda przez nie spowodowana zmusi Cię do obrócenia się na bok.

Wybierz wyższą poduszkę

Spanie na jednej lub dwóch wyższych poduszkach poprawia przepływ powietrza przez nos i jamę ustną, co ogranicza warunki powodujące chrapanie.

Cebula

Cebula

Stara i dobrze znana sztuczka, która dla wielu osób okazała się pomocna, to przekrojenie cebuli na pół i posypanie jej sporą ilością soli. Następne cebulę należy umieścić na talerzu ustawionym jak najbliżej wezgłowia łóżka i pozostawić go tam, aż do rana.

Roztwór soli fizjologicznej

Roztwór soli fizjologicznej można wykorzystać do oczyszczenia niedrożnych kanałów nosowych, dzięki czemu będziesz mógł spać z zamkniętymi ustami, co naturalnie ogranicza chrapanie.

Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki soli w filiżance letniej wody. Gdy już to zrobisz, wciągnij trochę roztworu do każdego otworu nosowego.

Wywar z pokrzywy

Wywar z pokrzywy to kolejny świetny sposób na jego zwalczanie. Po prostu zalej łyżeczkę suchych liści pokrzywy szklanką wrzącej wody, przykryj całość na 10 minut, a następnie wypij tuż przed pójściem do łóżka.

Herbata z szałwią

Szałwia

Szałwia znakomicie nadaje się do leczenia różnych problemów oddechowych, co jest jednym z powodów tego, że dobrze sprawdza się także na chrapanie. Po prostu zaparz sobie herbatę ziołową z szałwią dodając kilka liści szałwii do filiżanki wrzącej wody.

Odczekaj 10 minut, odcedź wywar i wypij go tuż przed snem.

Oliwa z oliwek oraz ruta

Aby uzyskać kolejny specyfik zwalczający chrapanie, należy wymieszać filiżankę oliwy z oliwek oraz 50 g ruty i całość zamknąć w szczelnym pojemniku. Mieszanina powinna stać przez dwa tygodnie, po upływie tego czasu można ją przecedzić i stosować ją w postaci okładów na nos.

Pozostała zawartość powinna być przechowywana w osłoniętym przez słońcem miejscu, najlepiej po prostu pojemniku z ciemnego szkła.

  • Rosenthal, L. (2010). Trastornos del dormir. Revista de Investigacion Clinica.
  • Zamarrón Sanz, C., Rey García, J., Pichel, F., & Gude Sampedro, F. (2005). El ronquido como problema de salud. Cadernos de Atención Primaria.
  • Pérez Padilla, J. R. (1984). Implicaciones clínicas del roncar. Revista de Investigacion Clinica.