Ruta zwyczajna i jej tajemnice

Ruta zwyczajna jest uprawiana w celu zmniejszenia stresu oraz stanów niepokoju. Jeśli zauważysz, że zaczyna więdnąć może być to związane z pochłanianiem złej energii z otoczenia.

Ruta zwyczajna to gatunek byliny, dziś uprawianej w ogródkach jako roślina ozdobna. Znalazła ona zastosowanie w zielarstwie i medycynie naturalnej, ale oprócz tego przypisuje się jej istotne znaczenie w kulturze i świecie ezoteryki.

W dzisiejszym artykule dowiemy się, jakie tajemnice kryje ruta, jak ją uprawiać, i jak korzystać z jej dobroczynnych właściwości.

Ruta zwyczajna – dowiedz się o niej wszystkiego!

Ruta graveolens L. to aromatyczna, wieloletnia roślina charakteryzująca się drobnymi żółtymi kwiatami. Dobrze czuje się w suchym śródziemnomorskim klimacie.

Dziś możemy spotkać ją w wielu gospodarstwach i ogródkach domowych, chociażby ze względu na silny zapach, który odstrasza szkodniki, insekty i wszelkie owady.

Wiele starożytnych cywilizacji uprawiało, a nawet uważało tę roślinę za świętość. Rzymianie na przykład uprawiali ją po ty, by później zawsze mieć przy sobie, kiedy musieli odwiedzać więźniów.

Wierzono, że chroni ona przed rzucanymi złymi urokami. Chińczycy używali jej, w celu odgonienia złych myśli. Celtyccy magowie uważali, że ruta oprócz tego, że miała moc uzdrawiania, służyła jako ochrona przed czarami.

Roślina

Była świętością również dla Żydów, Egipcjan i Babilończyków, którzy twierdzili, że jest ona darem od Bogów.

W Ameryce ruta była używana przez Aborygenów do odprawiania miłosnych czarów. Wierzyli oni, że naświetlenie łodygi rośliny światłem księżyca, a późniejsze wręczenie jej ukochanej osobie umożliwiało zdobycie jej serca na zawsze.

Kiedy i jak uprawiać rutę zwyczajną?

Mówi się, że roślina jest dużo bardziej wydajna zarówno na płaszczyźnie leczniczej, jak i ezoterycznej, jeżeli zostanie najpierw zabrana z cudzego ogrodu, następnie zasadzona, a później pielęgnowana i używana przez jedną i tę samą osobę.

Uważa się, że energia tej osoby na zawsze pozostanie w jej liściach i łodydze. Poniżej kilka wskazówek, jak uprawiać rutę:

 • nigdy nie należy sadzić rośliny, jeżeli masz zły nastrój, jesteś przygnębiony, zły czy też zestresowany
 • ruta nie powinna być sadzona przez kobietę podczas dni menstruacyjnych
 • jeżeli roślina zostanie posadzona tylko i wyłącznie z ciekawości, bez prawdziwej wiary w jej właściwości nie przyniesie żadnych rezultatów i korzyści
 • lubi dobrze naświetlone miejsca i umiarkowaną ilość wody

Może Cię to zdziwi, ale istnieją dwie postacie tej rośliny męska i żeńska. Mężczyzna z dużymi liśćmi powinien zostać posadzony z lewej strony ogrodu, natomiast kobieta z małymi listkami po stronie prawej.

Nie zasadzaj rośliny w miejscu, w którym mają zwyczaj przebywać koty lub zrób to jeżeli chcesz się ich pozbyć, lub by przestały załatwiać swoje potrzeby w tym miejscu. Ruta również pomoże odstraszyć żaby.

Jeżeli zauważysz, że roślina zaczyna wysychać lub zanikać, nie martw się i nie próbuj jej ratować. Jest to wyraźny znak, że pochłania ona to, co negatywne ze środowiska zapewniając tym samym dobrobyt.

Miłość

Ruta i jej lecznicze właściwości

Roślina ta jest używana w medycynie naturalnej od wieków, a oto niektóre z jej dobroczynnych właściwości i zastosowań:

 • wzmacnia tętnice i ściany żył oraz chroni naczynia włosowate. Jest pomocna przy obrzękach spowodowanych żylakami, przy zaburzeniach krążenia i zapobiega krwotokom wewnętrznym
 • korzystnie wpływa na trawienie, zapobiega ciężkości w żołądku oraz zgadze i niestrawności. Zmniejsza gazy i pobudza wydzielanie żółci. Zalecane jest spożywanie jej po posiłku w wypadku przejedzenia
 • ma właściwości przeciwskurczowe, dlatego nadaje się do łagodzenia kolek, biegunek i skurczów żołądka
 • korzystna przy menstruacji. Zwiększa przepływ krwi w macicy, dlatego niezalecana jest w przypadku ciąży, gdyż może powodować poronienie
 • zmniejsza objawy stresu, nerwowości, niepokoju i bezsenności. Ma działanie uspokajające
 • łagodzi ból powstały na skutek uderzeń. Zmniejsza również stany zapalne w chorobach reumatycznych i zapaleniach stawów
 • pomaga przy utracie na wadze, zmniejsza retencję płynów w organizmie oraz pobudza uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej

Należy pamiętać, że spożywanie ruty zwyczajnej w zbyt dużych ilościach może być toksyczne, co również tyczy się olejków z tej rośliny, które głównie stosowane są do leczenia zewnętrznego. Do przygotowania używa się nie więcej niż dwunastu liści ruty na jeden litr wody. Wszystko należy zagotować następnie przecedzić i pić do dwóch filiżanek dziennie.

Ruta i jej magiczne właściwości

Jeżeli wierzysz w cudowne działanie rośliny i chcesz przyciągnąć dobre wibracje do swojego domu lub pracy, możesz skorzystać z zalet ruty:

 • ochrona — jedna z najbardziej rozpowszechnionych właściwości ruty. Chroni ona przed konfliktami, zazdrością. Tworzy swojego rodzaju płaszcz ochronny dla osoby, która ją posadziła
 • przyciąga pozytywne zjawiska — sprawia, że w życiu zaczynają pojawiać się odpowiednie osoby, rzeczy i sytuacje. Może to być parter, jak i nowa propozycja pracy
 • leczy — jak zostało wcześniej wspomniane, korzystnie wpływa na leczenie wielu chorób i dolegliwości
 • łagodzi negatywne emocje — jeżeli czujesz, że żyjesz w środowisku przepełnionym negatywnymi emocjami, wibracjami i wiadomościami, ruta na pewno się przyda i pochłonie to, co negatywne i złe w Twoim otoczeniu
WIĘCEJ DLA CIEBIE