Natrętne insekty w domu? – Pozbądź się ich naturalnie!

Chemiczne środki owadobójcze i repelenty pomagają uwolnić nasz dom od plag nieznośnych szkodników. Chociaż są one skuteczne w działaniu, zatruwają środowisko naturalne. Warto więc stosować naturalne rozwiązania na bazie roślin leczniczych i innych produktów żywnościowych o właściwościach odstraszających insekty.
Natrętne insekty w domu? – Pozbądź się ich naturalnie!

Ostatnia aktualizacja: 18 lipca, 2020

Regularnie zmagasz się z rozmaitymi plagami w swoim domu? Aby skutecznie wyeliminować natrętne insekty, sięgnij po naturalne środki, które pomogą ci pozbyć się nieproszonych gości z domu i jednocześnie otoczą troską środowisko naturalne.

Nie musisz kupować drogich, naszpikowanych chemicznymi substancjami środków owadobójczych. Istnieje bowiem wiele naturalnych produktów, które są równie skuteczne w działaniu co ich sklepowe odpowiedniki. Natura dostarcza nam wielu rozmaitych pomysłów na to, by natrętne insekty już nigdy więcej nie chciały zagnieździć się w twoim mieszkaniu.

Poznaj dziś z nami kilka najskuteczniejszych naturalnych „odstraszaczy” insektów. Są one proste w użyciu i – co najważniejsze – przyjazne dla otaczającego nas środowiska. Zacznij je stosować już od dziś!

Naturalne środki odstraszające insekty

Opierają się one wyłącznie na naturalnych składnikach: roślinach leczniczych, ziołach i innych produktach żywnościowych, które w ekologiczny sposób pomagają pozbyć się z domu komarów, much, pcheł czy mrówek.

1. Citronella

Citronella to roślina, której intensywnie cytrusowy zapach działa odstraszająco na komary. Te małe, uprzykrzające nam życie, insekty nie lubią cytrynowego zapachu, a co za tym idzie, nie zbliżają się do miejsc, w których go wyczuwają.

Zaopatrz się więc w kilka roślin citronelli. Nadają się one zarówno do przestrzeni otwartych (ogrody i balkony), jak i do zamkniętych (wnętrza domów i mieszkań). Posadź roślinkę w doniczce i umieść ją na parapetach okien, w pobliżu drzwi balkonowych, na tarasie, a także w ogrodzie w swoim ulubionym miejscu do odpoczynku.

Do sadzenia citronelli używaj dobrej, żyznej ziemi. W przeciwnym razie roślina nie będzie zdrowo rosła, a jej moc odstraszania insektów będzie słaba i mało skuteczna. Pamiętaj również, że do prawidłowego wzrostu citrolenlla potrzebuje również ciepłych promieni słońca.

Oprócz umieszczenia w swoim domu i ogrodzie doniczek z tą odstraszającą insekty rośliną, możesz również przygotować domowej receptury naturalny repelent. Jego bazą jest olejek z cytronelli. Poniżej znajdziesz przepis na skuteczny i jednocześnie przyjazny środowisku produkt odstraszający komary.

Składniki

Sposób przygotowania i aplikacja

 • Zmieszaj olejek z cytronelli z oliwą z oliwek w specjalnym naczyniu z gumową nasadką do dozowania kropli. Silnie potrząśnij kilka razy, aby obydwie substancje dokładnie się ze sobą połączyły.
 • Nanoś oleistą mieszankę na nadgarstki i kostki u nóg. Przekonaj się sam, że po nałożeniu tego specyfiku, insekty – zwłaszcza komary – nie będą się do ciebie zbliżały.
 • Możesz również przygotować na bazie olejku z citronelli zapachowe świece, kadzidełka, a także płynne środki przeciw komarom.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Komary – dlaczego wybierają akurat ciebie?

2. Eukaliptus odstrasza natrętne insekty

Eukaliptus to kolejna roślina lecznicza popularnie stosowana do odstraszania owadów. Ten naturalny produkt fantastycznie sprawdza się w przypadku pojawiania się pcheł. Wystarczy umieścić kilka gałązek eukaliptusa pod łóżkiem, a już nigdy więcej te natrętne insekty nie będą zaburzały ci snu.

Liście eukaliptusa

Jeśli chcesz uchronić swoje zwierzaki domowe przed pchłami, regularnie wcieraj w ich futerko olejek z eukaliptusa. Z kolei, gdy jedziesz na wieś lub na kemping, gdzie będziesz narażony na ataki różnych owadów, przygotuj naturalny repelent na bazie eukaliptusa. Poniżej znajdziesz na niego przepis.

Składniki
 • 10 kropli olejku z eukaliptusa
 • 2 łyżki stołowe kremu nawilżającego (25 g)
 • 1 plastikowy pojemnik na kosmetyki o pojemności około 150 g
Sposób przygotowania i aplikacja
 • Umieść krem w pojemniku na kosmetyki. Następnie dodaj 10 kropli olejku z eukaliptusa i dokładnie wymieszaj.
 • Smaruj ciało kremem (twarz, ramiona, i nogi). Skutecznie odstrasza on wszelkiego wszystkie natrętne insekty.

3. Liście laurowe

Popularne w kuchni liście laurowe wykazują silne właściwości odstraszające insekty z domu. Pomogą ci one pozbyć się plag pcheł, much, mrówek, moli i komarów.

W celu odstraszenia moli z szaf i szuflad umieść między ubraniami kilka liści laurowych. Z kolei, jeśli chcesz pozbyć się wszelkiego rodzaju innych plag, przygotuj następujący, naturalny spray przeciw insektom.

Składniki
 • Olejek z wawrzynu (10 kropli)
 • 1 łyżka stołowa ekologicznego płynu do mycia naczyń (15 g)
 • 1 filiżanka letniej wody
 • Szklany pojemnik ze spryskiwaczem
Sposób przygotowania i aplikacja
 • Wlej 10 kropli olejku z wawrzynu do szklanego pojemnika ze spryskiwaczem. Następnie dolej do niego letnią wodę oraz płyn do mycia naczyń i dobrze wymieszaj.
 • Spryskuj powstałą miksturą wszystkie zakamarki domu, zwłaszcza firany, zasłony, dywany, dywaniki, okienne ramy, przestrzenie pod i za meblami.
 • Przeprowadzaj akcję odstraszania owadów przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób twój dom zawsze będzie wolny od uciążliwych plag.

4. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma charakterystyczny zapach oraz zawiera kwasy, które w naturalny sposób odstraszają insekty. Poniżej przedstawiamy jedno z najprostszych użyć tego popularnego w każdej kuchni produktu.

Ocet jabłkowy odstrasza natrętne insekty
Składniki
 • 1 szklanka octu jabłkowego (200 ml)
Sposób przygotowania i aplikacja
 • Umieść szklankę z octem jabłkowym w miejscach, które chcesz ochronić przed atakiem insektów: w kuchni, w pobliżu okien i drzwi, w spiżarni itp.

5. Cytryna z goździkami na natrętne insekty

Zarówno cytryna, jak i goździki zawierają cenne dla naszego zdrowia substancje odżywcze. Co więcej obydwa produkty, dzięki silnemu i charakterystycznemu aromatowi pomagają w naturalny sposób odstraszyć natrętne owady z zakamarków naszych domów. Dowiedz się, jak je stosować!

Składniki

 • 1 cytryna (200 ml)
 • 16 goździków

Sposób przygotowania i aplikacja

 • Przekrój cytrynę na pół, a następnie wetknij w miąższ każdej z połówek 8 goździków.
 • Umieść cytrynę z goździkami w strategicznych punktach domu, zwłaszcza w miejscach łatwo dostępnych dla wszelkiego rodzaju insektów.
 • Im więcej połówek cytryn rozłożysz w zakamarkach swojego domu, tym lepszy będzie efekt tej naturalnej metody odstraszania uciążliwych owadów.

6. Oliwa z oliwek z liśćmi sałaty

Innymi, niezwykle skutecznymi naturalnymi produktami do walki z plagami insektów w ogrodzie są sałata i oliwa z oliwek. Mieszanka ta skutecznie zwalcza zwłaszcza nadmiar szkodliwych dla roślin ślimaków.

Sałata z oliwą

Składniki

 • 1 sałata (300 g)
 • 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek (90 ml)

Sposób przygotowania i aplikacja

 • Umieść liście sałaty w misce i następnie skrop je oliwą z oliwek.
 • Rozłóż skropione oliwą z oliwek liście sałaty w miejscach, w których pojawiają się ślimaki. Po wdrapaniu się na oleisty liść, szkodniki nie będą w stanie się w niego wydostać. Bez wątpienia już po kilku dniach twój ogród oczyści się z tych uprzykrzających życie mięczaków.

7. Zielony ogórek odstrasza natrętne insekty

Zielony ogórek również jest bardzo użyteczny do walki z plagami insektów. To zielone warzywo znakomicie zwalcza obecność karaluchów, które nie znoszą świeżego zapachu ogórka.

Jeśli w twoim domu od czasu do czasu pojawiają się te okropne, olbrzymie owady, zaopatrz się w ogórki, pokrój jej na kawałki, a następnie wyłóż nimi ulubione miejsca żerowania karaluchów. Już wkrótce nie będzie po nich nawet śladu.

Karaluchy najczęściej pojawiają się w kuchni, w szufladach i innych zamkniętych przestrzeniach. Umieść w nich kawałki zielonego ogórka – to jeden z najbardziej naturalnych i najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się tych szkodników z własnych czterech kątów.

Siedem powyższych naturalnych rozwiązań przeciw insektom pomoże ci utrzymać czysty i wolny od plag dom. Co więcej, pozwoli ci  dobrze zadbać o otaczające cię środowisko naturalne.

To może Cię zainteresować ...
Mrówki: 8 naturalnych metod na pozbycie się ich
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Mrówki: 8 naturalnych metod na pozbycie się ich

Mrówki pojawiające się czasem w domu to zjawisko powszechne. Jednak jeśli jest ich za dużo, są uciążliwe. Poznaj naturalne środki na pozbycie się i... • Devine, G. J., Eza, D., Ogusuku, E., & Furlong, M. J. (2008). Uso de insectiocidas: contexto y cosecuencias ecológicas. Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Pública. https://doi.org/10.17843/rpmesp.2008.251.1241
 • Alatorre, R. R., Bravo, M. H., Leyva, V. J. L., & Huerta, D. la P. A. (2004). Manejo integrado de plagas. SAGARPA. Subsecretaria de Desarrollo Rural.
 • Zambolim, L. (2009). Insecticidas de Origen Biológico. 2009.