Komary - dlaczego wybierają akurat Ciebie?

Wiedziałaś, że komary najbardziej lubują się w grupie krwi 0? Na drugim miejscu wybierają grupę B, a najmniej atrakcyjna wydaje im się grupa A.
Komary - dlaczego wybierają akurat Ciebie?

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pewnie nie raz zastanawiałaś się, dlaczego komary gryzą Cię bardziej niż innych. To jawna niesprawiedliwość, żebyś Ty musiała się męczyć, kiedy inni doskonale się bawią.

Prawda jest taka, że komary posiadają zdolność wybierania swoich ofiar, kompletnie ignorując tych, którymi nie są zainteresowane.

Chcesz wiedzieć, dlaczego jesteś dla nich aż tak atrakcyjna? Przeczytaj dzisiejszy artykuł!

Dlaczego komary piją krew?

W rzeczywistości nie wszystkie komary to robią. Komary płci męskiej żywią się nektarem. To samice komarów wykorzystują krew jako pożywienie, ponieważ potrzebują substancji, takich jak żelazo i proteiny (obecne właśnie we krwi), do prawidłowego rozwoju składanych jaj.

Wiele teorii sugeruje, że samice są w stanie wykryć temperaturę naszego ciała i oddechu, dzięki związkowi zwanemu oktanolem – mogą wyczuć jego zapach nawet na odległość 50 kilometrów.

Na dzień dzisiejszy nie do końca wiadomo, dlaczego komary mają swoje preferencje. Na pewno istnieją czynniki, które mają na to duży wpływ.

Grupa krwi a ukąszenie przez komary

To właśnie krew jest pożywieniem samic komarów, dlatego też nie ma w tym nic dziwnego, że lubują się w konkretnych grupach krwi.

Próbka krwi

Badania przeprowadzone w Japonii udowodniły, że komary najchętniej wybierają osoby z grupą O – piją ją nawet dwa razy częściej niż krew grupy A.

Na drugim miejscu znajduje się grupa B, chociaż wszystko zależy od związków chemicznych, które przyciągają owady.

Dwutlenek węgla

Dokładnie tak! Wystarczy oddychać, a już staniemy się celem komarów. Wydaje się, że im więcej dwutlenku węgla wydychasz, tym bardziej będą Tobą zainteresowane.

Picie piwa a komary

Inne badania – opublikowane w Journal of the American Mosquito Control Association – utrzymują, że picie piwa to dla komarów kolejny plus. Wystarczy wypić 350 ml, ze stężeniem alkoholu 5,5%, a ryzyko ukąszeń wzrasta.

Aktywność fizyczna

Kolejnym czynnikiem, który komary biorą pod uwagę w momencie wybierania ofiar, jest zapach kwasu mlekowego, kwasu moczowego i innych substancji wydzielanych wraz z potem.

Oprócz tego, podczas aktywności fizycznej temperatura ciała rośnie, co jeszcze bardziej przyciąga insekty. Oczywiście, to od genetyki zależy ilość wydzielanych kwasów. Każdy człowiek jest inny.

Bakterie skóry a ukąszenia przez komary

Od bakterii skóry zależą dwie rzeczy: bycie atrakcyjnym dla komarów, zwłaszcza jeżeli owe mikroorganizmy wydzielają jakiś nieprzyjemny zapach.

A druga rzecz, to wręcz przeciwnie – niektóre bakterie mogą uniemożliwiać komarom wykrycie pożywienia.

W ten sposób możemy wyjaśnić, dlaczego najczęściej gryzą nas one w kostki i w stopy – to właśnie tam występują największe ilości bakterii.

Niektóre kolory ubrań

Może zabrzmieć to trochę dziwnie, ale komary oprócz węchu wykorzystują też wzrok. Żeby nie narażać się na ugryzienia, staraj się unikać ciemnych ubrań.

Kobieta w czarnej bluzce przyciąga komary

Doktor Koehler udowodnił w swoich badaniach, że ulubionym kolorem komarów jest przede wszystkim czarny, ale również czerwony, siwy i niebieski.

Co zrobić, żeby komary nie gryzły?

Na dzień dzisiejszy nie istnieje substancja, która mogłaby w 100% uchronić nas przed ugryzieniami tych natrętnych insektów. Mówi się, że jadanie bananów (ze względu na duże ilości witaminy B) pomaga je odstraszyć, ale nie ma ku temu żadnych dowodów naukowych.

Możemy stworzyć swego rodzaju barierę ochronną, korzystając z produktów zawierających cytronelę, olejek z eukaliptusa lub z drzewka herbacianego. Niestety efekty nie trwają zbyt długo.

To może Cię zainteresować ...
Maść na ukąszenia komarów – jak zrobić ją w domu?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Maść na ukąszenia komarów – jak zrobić ją w domu?

Po powrocie z wakacji często musimy leczyć uciążliwe pogryzienia przez owady. Zwalcz je skutecznie robiąc własną maść na ukąszenia komarów.  • Artículo en The Washingtong Post: “Why some people are more prone to mosquito bites?”, 2013
  • Shirai O et al. Alcohol ingestion stimulates mosquito attraction”, J Am Mosq Control Assoc. 2002 Jun;18(2):91-6.
    • David F. Hoel et al. “Efficacy of Ovitrap Colors and Patterns for Attracting Aedes albopictus at Suburban Field Sites in North-Central Florida”, Journal of the American Mosquito Control Association, Volume 27, Issue 3, septiembre 2011
    • D. A. Burkett and J. F. Butler. 2005. Laboratory evaluation of colored light as an attractant for female Aedes aegyptiAedes albopictusAnopheles quadrimaculatus, and Culex nigripalpus. Fla Entomol 88:383–389

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.