Insekty – Pozbądź się ich ze swojego domu!

· Lipiec 4, 2016
Świeże zioła to najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by pozbyć się z domu insektów. Wystarczy kilka doniczek z różnymi roślinami, których zapach odstraszy insekty.

Insekty w domu to bardzo uciążliwy problem, a walka z nim pochłania bardzo dużo czasu i środków. Być może pamiętasz jednak, jakimi sposobami radziły sobie z insektami nasze babcie? Zamiast wydawać fortunę na szkodliwe artykuły chemiczne, zdecydowanie lepiej jest bowiem sięgnąć po naturalne środki.

Jeśli insekty i owady, takie jak komary, muchy czy karaluchy na stałe zadomowiły się w Twoim mieszkaniu, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się ich raz na zawsze.

Domowe sposoby na insekty

Poniżej znajdziesz listę najskuteczniejszych naturalnych środków na insekty. Jak się okazuje świeże zioła to najprostszy sposób, by pozbyć się tego problemu, a odpowiednio dobrane rośliny możesz dodatkowo wykorzystać w kuchni.

Złocień, czyli chryzantemy

Roślinę tę wykorzystuje się do zwalczania mrówek, świerszczy, mszyc i roztoczy. Bardzo często z ich właściwości korzystają sadownicy i rolnicy, gdyż pomaga im to ograniczyć straty.

Ty także możesz wykorzystać chryzantemy nie tylko w swoim domu, ale i w ogrodzie, gdzie będą pełnić rolę naturalnego środka owadobójczego.

Santa Maria

Santa maria to idealny wybór, jeśli w Twoim domu grasują komary i muchy. Najlepiej jest połączyć właściwości tej rośliny z lawendą oraz olejkami przeciwko owadom.

Zasadź ją przed wejściem do domu lub umieść w pobliżu drzwi i okien. Santa Maria nadaje się zarówno do hodowania w domu, jak i w ogrodzie.

Bazylia

Bazylia

Insekty odstrasza zarówno świeża, jak i suszona bazylia. Działa doskonale na muchy i komary, a jej aromatyczny zapach wypełni całą kuchnię. Co więcej, możesz wykorzystać bazylię do przygotowania wielu smacznych potraw!

Lawenda

Intensywny zapach lawendy to bariera nie do przebicia dla komarów, much, moli, ciem czy pcheł. Wystarczy kupić gałązkę lawendy i zawiesić ją w odpowiednim miejscu, gdzie będzie się suszyć i odstraszać wszelkie insekty i owady.

Możesz także zasadzić lawendę w swoim ogrodzie, w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Trawa cytrynowa

Jest to roślina szczególnie pomocna, gdy w Twoim domu pojawią się insekty. Trawa cytrynowa może być także wykorzystywana w kuchni, gdyż nadaje niezwykły aromat wielu potrawom.

Zasadź tę roślinę w dobrze nasłonecznionym miejscu albo przynieś do domu cały bukiet.

Tymianek

Zioła

Wystarczy, że umieścisz doniczkę z tymiankiem w dobrze nasłonecznionym miejscu, a problem insektów zniknie z Twojego domu.

Jeśli szczególnie uciążliwe są dla Ciebie komary i jesteś jedną z tych osób, które insekty te szczególnie upodobały sobie na swoja ofiarę, odetnij kilka listków tymianku i potrzyj nimi skórę na ramionach i szyi.

Upewnij się jednak, czy tymianek nie podrażnia Twojej skóry i nie wywołuje zaczerwienienia czy wysypki.

Rozmaryn

Rozmaryn to kolejny bardzo skuteczny sposób na insekty, zwłaszcza na komary. Umieść łodygę w kuchni do wysuszenia. Możesz też rozgnieść garść rozmarynu i wetrzeć go w skórę, tak jak tymianek.

Naturalne sposoby na karaluchy

Karaluchy to zdecydowanie jedne z najbardziej znienawidzonych insektów na całym świecie. Wyłaniają się z ciemnych zakamarków, kryją się pod meblami, a niektóre gatunki potrafią nawet latać.

Biorąc pod uwagę badania, których wyniki wskazują na to, że karaluchy to jeden z niewielu gatunków, które byłyby w stanie przeżyć wybuch bomby atomowej, mogłoby się wydawać, że nie istnieje skuteczny sposób na ich wyplenienie. Na szczęście nie jest aż tak źle.

Karaluch

Najlepszym rozwiązaniem na karaluchy jest kwas borowy, bardzo łatwo dostępny i tani. Jednocześnie jest to środek na mrówki. Znajdziesz go w aptekach, a nawet w niektórych marketach.

Używaj go jednak oszczędnie i rozważnie, zwłaszcza jeśli masz dzieci lub zwierzęta. 

Wymieszaj 2 łyżki stołowe kwasu z 1/2 szklanki wody. Namocz kromkę chleba w tak przygotowanej mieszance i umieść ją w miejscu, gdzie zaobserwowałaś obecność karaluchów.

Możesz też wymieszać kwas borowy z cukrem w proporcjach 3:1 i rozsyp go w kuchni lub łazience, zwłaszcza w kątach, za meblami itd. Cukier zwabi karaluchy, a kwas je unicestwi.

Domowe sposoby na muchy

Insekty te są niezwykle uciążliwe i w dodatku niebezpieczne, gdyż mogą przenosić bakterie oraz różne choroby. Aby uniknąć ich zadomowienia się w Twoim mieszkaniu, musisz dbać o porządek i higienę, a dodatkowo możesz wykorzystać kilka naturalnych sposobów.

Aromatyczne rośliny

Rośliny takie jak nagietek oraz mięta to skuteczne domowe sposoby na muchy. Wystarczy umieścić je w pobliżu okien i drzwi. Możesz wykorzystać zarówno świeże, jak i suszone zioła.

Dobra wiadomość jest również taka, że oprócz ich właściwości odstraszających insekty, rośliny te zapewnią także przyjemny zapach w Twoim domu.

Olejki

Olejki na insekty

Dobrym pomysłem jest przygotowanie domowej pułapki na muchy. Potrzebna będzie Ci mała butelka po wodzie oraz bawełniana szmatka lub kawałek gazy. Wymieszaj po 20 kropelek każdego z tych olejków:

  • olejek lawendowy
  • olejek eukaliptusowy
  • olejek miętowy
  • olejek z trawy cytrynowej

Zamocz szmatkę w mieszance olejków i umieść ją w butelce. Zamknij ją i pozostaw na 24 godziny. Następnie możesz umieścić ją w miejscu, gdzie często gromadzą się muchy i otworzyć butelkę.

Ocet jabłkowy

Nie chodzi tu tylko o intensywną woń, która odstrasza insekty, ale również o antyseptyczne działanie octu. Wymieszaj 1/2 szklanki octu jabłkowego z 20 kroplami olejku eukaliptusowego. Taką mieszankę możesz wykorzystać wedle uznania – przecierając nią meble i blaty albo rozpylając ją w powietrzu.

Spray ziołowy

Jeśli nie masz pod ręką olejków eterycznych, możesz wykorzystać inne produkty, które z pewnością znajdziesz w swoim domu.

Składniki

  • 1 szklanka wody
  • 1/2 środka do dezynfekcji
  • 2 łyżki stołowe mięty, lawendy lub trawy cytrynowej

Sposób przygotowania

  • Doprowadź do wrzenia wszystkie składniki, gotuj przez 2 minuty, odstaw do ostygnięcia, a następnie odcedź.
  • Przelej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl w dowolnym miejscu.
  • Możesz zaaplikować tę mieszankę bezpośrednio na rożne powierzchnie w domu lub nawet wetrzeć w skórę.