Insekty - pozbądź się ich ze swojego domu!

Świeże zioła to najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by pozbyć się z domu insektów. Wystarczy kilka doniczek z różnymi roślinami, których zapach je odstraszy.
Insekty - pozbądź się ich ze swojego domu!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Insekty w domu to bardzo uciążliwy problem, a walka z nimi pochłania bardzo dużo czasu i środków. Być może pamiętasz, w jaki sposób z insektami radziły sobie nasze babcie? Sięgały po naturalne środki. Zamiast wydawać fortunę na szkodliwe artykuły chemiczne, zdecydowanie lepiej samemu je przygotować.

Jeśli insekty i owady, takie jak komary, muchy czy karaluchy na stałe zadomowiły się w Twoim mieszkaniu, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się ich raz na zawsze.

Domowe sposoby na insekty

Poniżej znajdziesz listę najskuteczniejszych naturalnych środków na insekty. Jak się okazuje świeże zioła to najprostszy sposób, aby się ich pozbyć, a odpowiednio dobrane rośliny możesz dodatkowo wykorzystać w kuchni.

Złocień, czyli chryzantemy

Roślinę tę wykorzystuje się do zwalczania mrówek, świerszczy, mszyc i roztoczy. Bardzo często z ich właściwości korzystają sadownicy i rolnicy, ponieważ pomaga im to ograniczyć straty.

Ty także możesz wykorzystać chryzantemy nie tylko w swoim domu, ale i w ogrodzie, gdzie będą pełnić rolę naturalnego środka owadobójczego.

Santa Maria

Santa Maria to idealny wybór, jeśli w Twoim domu grasują komary i muchy. Najlepiej połączyć właściwości tej rośliny z lawendą oraz olejkami przeciwko owadom.

Zasadź ją przed wejściem do domu lub umieść w pobliżu drzwi i okien. Santa Maria nadaje się zarówno do hodowania w domu, jak i w ogrodzie.

Bazylia

bazylia na insekty

Insekty odstrasza zarówno świeża, jak i suszona bazylia. Działa doskonale na muchy i komary, a jej aromatyczny zapach wypełnia całą kuchnię. Co więcej, możesz wykorzystać bazylię do przygotowania wielu smacznych potraw!

Lawenda

Intensywny zapach lawendy to bariera nie do przebicia dla komarów, much, moli, ciem czy pcheł. Wystarczy kupić gałązkę lawendy i zawiesić ją w odpowiednim miejscu, aby suszyła się i odstraszała wszelkie insekty i owady.

Możesz także zasadzić lawendę w ogrodzie, w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Trawa cytrynowa

Jeśli w Twoim domu pojawiają się insekty, ta roślina może okazać się szczególnie pomocna. Trawę cytrynową można używać również w kuchni, ponieważ nadaje niezwykły aromat wielu potrawom.

Zasadź tę roślinę w dobrze nasłonecznionym miejscu albo przynieś do domu cały bukiet.

Tymianek

zioła a insekty w domu

Wystarczy, że umieścisz doniczkę z tymiankiem w dobrze nasłonecznionym miejscu, a problem insektów zniknie z Twojego domu.

Jeśli komary są dla Ciebie szczególnie uciążliwe, odetnij kilka listków tymianku i potrzyj nimi skórę na ramionach i szyi.

Upewnij się jednak, czy tymianek nie podrażnia Twojej skóry i nie wywołuje zaczerwienienia lub wysypki.

Rozmaryn

Rozmaryn to kolejny bardzo skuteczny sposób na insekty, zwłaszcza na komary. Umieść łodygę w kuchni do wysuszenia. Możesz też rozgnieść garść rozmarynu i wetrzeć go w skórę, tak jak tymianek.

Naturalne sposoby na karaluchy

Karaluchy to zdecydowanie jedne z najbardziej znienawidzonych insektów na całym świecie. Wychodzą z ciemnych zakamarków, kryją się pod meblami, a niektóre gatunki potrafią nawet latać.

Biorąc pod uwagę badania, których wyniki wskazują na to, że karaluchy to jeden z niewielu gatunków, które byłyby w stanie przeżyć wybuch bomby atomowej, mogłoby się wydawać, że nie istnieje skuteczny sposób na ich wyplenienie. Na szczęście nie jest aż tak źle.

karaluch

Najlepszym rozwiązaniem na karaluchy jest kwas borowy, bardzo łatwo dostępny i tani. Jest to jednocześnie środek na mrówki. Znajdziesz go w aptekach, a nawet w niektórych marketach.

Używaj go jednak oszczędnie i rozważnie, zwłaszcza jeśli masz dzieci lub zwierzęta. 

Wymieszaj 2 łyżki stołowe kwasu z 1/2 szklanki wody. Namocz kromkę chleba w tak przygotowanej mieszance i umieść ją w miejscu, gdzie zaobserwowałaś obecność karaluchów.

Możesz też wymieszać kwas borowy z cukrem w proporcjach 3:1 i rozsypać w kuchni lub łazience, zwłaszcza w kątach, za meblami itd. Cukier zwabi karaluchy, a kwas je unicestwi.

Domowe sposoby na muchy

Insekty te są niezwykle uciążliwe i w dodatku niebezpieczne, gdyż mogą przenosić bakterie oraz różne choroby. Aby uniknąć ich zadomowienia się w Twoim mieszkaniu, musisz dbać o porządek i higienę.

Aromatyczne rośliny

Rośliny, takie jak nagietek oraz mięta to skuteczne domowe sposoby na muchy. Wystarczy umieścić je w pobliżu okien i drzwi. Możesz wykorzystać zarówno świeże, jak i suszone zioła.

Dobra wiadomość jest również taka, że oprócz odstraszania insektów, rośliny te zapewnią także przyjemny zapach w domu.

Olejki

olejki na insekty

Dobrym pomysłem jest przygotowanie domowej pułapki na muchy. Będziesz do tego potrzebować małej butelki po wodzie oraz bawełnianej szmatki lub kawałka gazy. Wymieszaj po 20 kropelek każdego z tych olejków:

  • lawendowego,
  • eukaliptusowego,
  • miętowego,
  • z trawy cytrynowej.

Zamocz szmatkę w mieszance olejków i umieść w butelce. Zamknij ją i pozostaw na 24 godziny. Następnie możesz umieścić ją w miejscu, gdzie często gromadzą się muchy i otworzyć.

Ocet jabłkowy

Nie chodzi tu tylko o intensywną woń, która odstrasza insekty, lecz także o antyseptyczne działanie octu. Wymieszaj 1/2 szklanki octu jabłkowego z 20 kroplami olejku eukaliptusowego. Taką mieszankę możesz wykorzystać wedle uznania – przecierając nią meble i blaty albo rozpylając w powietrzu.

Spray ziołowy

Jeśli nie masz pod ręką olejków eterycznych, możesz wykorzystać inne produkty, które z pewnością znajdziesz w swoim domu.

Składniki

  • 1 szklanka wody
  • 1/2 środka do dezynfekcji
  • 2 łyżki stołowe mięty, lawendy lub trawy cytrynowej

Sposób przygotowania

  • Doprowadź do wrzenia wszystkie składniki, gotuj przez 2 minuty, odstaw do ostygnięcia, a następnie odcedź.
  • Przelej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl w dowolnym miejscu.
  • Mieszankę możesz zaaplikować bezpośrednio na rożne powierzchnie w domu lub nawet wetrzeć w skórę.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.