Karaluchy – jak naturalnie się ich pozbyć?

Owady te nie znoszą intensywnego zapachu ziół. Rozmieść w różnych zakamarkach domu posiekane liście kocimiętki lub laurowe. Karaluchy nie lubią tej rośliny tak samo jak liści laurowych i uciekają od niej jak najdalej.

Karaluchy są odrażającymi szkodnikami, których wytępienie z naszych domów może być nie lada wyzwaniem. Insekty te, poza tym, że budzą obrzydzenie, przenoszą również rozmaite choroby i bez naszej wiedzy mogą zanieczyszczać spożywane przez nas jedzenie.

Najbardziej niepokojące jest to, że karaluchy mogą ukrywać się w dowolnym miejscu naszego domu czy mieszkania i z reguły uaktywniają się dopiero w nocy, kiedy nie odczuwają naszej obecności. Dlatego też często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że żyją one tuż obok nas, ponieważ w dzień ich nie widzimy.

Masz problem z karaluchami w swoim domu? Obecnie na rynku istnieje wiele produktów, które pozwalają łatwo i szybko wyeliminować plagę tych okropnych szkodników. Jednak produkty te zwykle są bardzo toksyczne dla naszego organizmu i mogą prowadzić do różnych dolegliwości zdrowotnych, zarówno u ludzi, jak i zwierząt domowych.

Dziś chcemy przedstawić ci kilka naturalnych sposobów na walkę z karaluchami. Mimo że składniki tych domowych środków są bardzo tanie, ich działanie jest równie skuteczne, jak innych podobnych produktów ze sklepowych półek.

Karaluchy – gdzie najbardziej lubią się ukrywać?

Czyste mieszkanie

Zanim poznamy najlepsze naturalne środki zwalczające karaluchy, warto poznać miejsca w domu, w których te obrzydliwe szkodniki lubią się ukrywać w ciągu dnia.

 • W zagłębieniach i szczelinach mebli w kuchni i łazience.
 • W szczelinach drewnianych mebli.
 • Karaluchy mogą dostać się do mieszkania poprzez małe szczeliny w drzwiach lub oknach.
 • Lubią zagnieżdżać się w rurach kanalizacyjnych i odpływach w kuchni i łazience, pralni, przy wylocie gazu, ogrzewania lub klimatyzacji, skrzynkach elektrycznych, pod sztucznie obniżonym sufitem itp.
 • Często chowają się pod lodówką, piekarnikiem, mikrofalówką i pod wszelkiego rodzaju innymi sprzętami gospodarstwa domowego.
 • Idealnym schronieniem dla karaluchów są kartonowe pudła, szuflady i wszelkie inne powierzchnie do przechowywania ubrań, dokumentów, tekstyliów, karmy dla zwierząt itp.
 • Pod drewniana podłogą.
 • Miejsca z dużą ilością gruzu, drewna opałowego, kosze na śmieci.

Jak skutecznie wyeliminować karaluchy?

Domowej roboty środki przeciw karaluchom są jedną z najlepszych form walki z tymi szkodnikami oraz zapobiegania ich ponownemu pojawieniu się w naszych domach.

Zanim jednak je zastosujesz, musisz sobie uświadomić, że najskuteczniejszą bronią przeciw karaluchom jest higieniczna czystość i porządek – bez nich wojna z tymi odrażającymi insektami może przeciągać się w nieskończoność.

 • W pierwszej kolejności należy zlikwidować wszelkiego rodzaju szczeliny w okolicach odpływów w kuchni, łazience, pralni. Staraj się utrzymać idealną czystość w kuchni i łazience oraz unikaj w tych miejscach wilgoci.
 • Regularnie odkurzaj przestrzenie pod krzesłami, łóżkami, materace, poduszki, dywany i przede wszystkim wszelkiego rodzaju zakamarki między meblami i ścianami.
 • Regularnie sprzątaj i wytrzepuj szuflady, usuwaj brud z półek, na których znajdują się książki, dokumenty, ubrania itp.
 • Utrzymuj czystość w kuchni, nie pozostawiaj resztek jedzenia – to właśnie one najbardziej przyciągają karaluchy. Pamiętaj również o tym, aby dokładnie zamykać pojemniki z jedzeniem oraz z karmą dla zwierząt.

Domowe sposoby na wyeliminowanie karaluchów

Soda oczyszczona

 • Liście laurowe: Ukryj posiekane liście laurowe w miejscach, w których podejrzewasz, że mogą ukrywać się karaluchy. Owady te nie znoszą intensywnego zapachu liści laurowych i natychmiast się od niego oddalają.
 • Cebula i proszek borowy: Środek ten zyskał ogromną popularność ze względu na swoją skuteczność oraz niską cenę. Polega on na przygotowaniu pasty z połówki posiekanej w kosteczkę cebuli, połowy szklanki mąki, odrobiny piwa lub wody, szczyty cukru i 3 lub 4 łyżeczek proszku borowego (dostępny w aptekach).

Wrzuć wszystkie składniki do odpowiedniego pojemnika i wymieszaj je ze sobą aż do uzyskania konsystencji pasty. Napełnij nią puste nakrętki butelek i rozstawiaj po całym domu, w zakamarkach, w których mogą zagnieżdżać się karaluchy.

Staraj się, by domowe zwierzęta nie miały kontaktu z pastą, gdyż może ona być dla nich toksyczna.

 • Soda oczyszczona i cukier: Wymieszaj szklankę sody oczyszczonej ze szklanka cukru i rozsyp mieszankę w miejscach, w których mogą się ukrywać karaluchy. Cukier przyciągnie szkodniki, które po zjedzeniu mieszanki staną się bardzo osłabione, a co za tym idzie łatwe do zabicia.
 • Boraks: Ten naturalny środek jest często wykorzystywany do produkcji mydła do prania odzieży. Umieść kawałek boraksu w zakamarkach swojego domu. Gdy karaluch wejdzie w kontakt z boraksem, następuje jego odwodnienie, a następnie śmierć.
 • Uszkodzona powłoka zewnętrzna tego szkodnika nie jest bowiem w stanie utrzymywać odpowiedniego poziomu wilgoci.
 • Kocimiętka: Tak jak w poprzednich przypadkach – rozmieść w różnych zakamarkach domu posiekane liście kocimiętki. Karaluchy nie lubią tej rośliny tak samo jak liści laurowych i uciekają od niej jak najdalej.
WIĘCEJ DLA CIEBIE