Sposób na komary – zwalcz szkodniki tymi 9 zapachami

4 marca, 2019

Znasz jakiś sposób na komary? Wszyscy cierpieliśmy kiedyś od ich ukąszeń. Ich obecność to jedno z najbardziej irytujących letnich zjawisk. To dlatego, że tego typu owady są bardziej aktywne w sezonie letnim z powodu wysokich temperatur.

Ciepło sprawia, że zbiorniki wodne stają się idealnym środowiskiem do ich reprodukcji i rozprzestrzeniania w każdym miejscu. Dlatego przygotowaliśmy dla Was skuteczny oraz ekologiczny sposób na komary.

Ukąszenia komarów są bardzo denerwujące. Dlatego wszyscy chcemy je zwalczyć. W tym artykule dowiesz się, jak to robić!

1. Wanilia – słodko pachnący sposób na komary

Jednym z zapachów, które mogą pomóc zabić komary, jest wanilia. Aby była skuteczna, należy wymieszać wanilię z bezzapachowym kremem dla dzieci w proporcji 1:10.

Uzyskaną w ten sposób mieszankę waniliowej esencji z kremem dla dzieci powinieneś nakładać na całe ciało, abyś mógł odstraszać i zabijać komary.

Wanilia na komary

Kolejną miksturą, którą powinieneś zrobić (również na bazie wanilii), jest rozpuszczenie wanilii w wodzie i rozpylanie jej na części ciała, które są odsłonięte na ataki komarów.

2. Anyż, goździki i olejek eteryczny z bazylii

Innym aromatem, który pomaga odstraszać i zabijać komary, są olejki eteryczne z anyżu, goździków i bazylii oraz innych ziół.

Esencje te można wymieszać w proporcji 5 lub 10 kropli na szklankę wody i rozpylać na skórę. Mieszankę olejków można również umieścić przy ognisku lub na grillu, jeśli zamierzasz zjeść kolację na świeżym powietrzu.

To rozwiązanie działa również w domu, ponieważ możesz umieścić w oknie tkaninę namoczoną w mieszance. To powstrzyma komary przed wleceniem do domu, a nawet zabije te, które zanadto zbliżą się do tkaniny.

Zobacz także: Anyż: 5 domowych metod, jakie warto znać

3. Gałęzie czarnego bzu

Świeże gałęzie bzu czarnego również są idealne do zabijania komarów. Gałęzie należy umieścić w sypialni. Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność, ponieważ mają bardzo silny zapach, który może być niebezpieczny dla zdrowia i może wpływać na sen. Dlatego w nocy trzeba je trzymać na zewnątrz.

Kwitnące gałęzie bzu to doskonały sposób na komary

4. Goździki

Innym aromatem, który pomaga zwalczać i zabijać komary, jest aromat goździków.

  • Można je wymieszać w szklance wody z 5 gramami esencji, a następnie gotować przez 15 minut.
  • Gdy woda się zagotuje, dodaj 10 kropli naparu łyżeczką i rozpyl go na odsłonięte części ciała.
  • Napar będzie działał przez dwie godziny.

Przeczytaj również: Goździki na problemy trawienne – jak je stosować

5. Gałęzie jałowca

To rozwiązanie jest idealne na dni kempingowe, ponieważ dzięki kilku gałęziom jałowca w ogniu można zapomnieć o komarach przez cały dzień.

Owoce jałowca w plastikowej miednicy - gałęzie jałowca to świetny sposób na komary

6. Olejek cedrowy

Jest to jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań, ponieważ olej z cedru pomaga odstraszać i zabijać komary, a także inne owady, takie jak muchy i karaluchy.

8. Rumianek

Najstarszy i najskuteczniejszy (a także pięknie pachnący) sposób na komary wymaga użycia kwiatów rumianku. Wynika to z faktu, że suszone kwiaty, łodygi i liście rumianku bezpośrednio wpływają na te owady. Jak?

Napar z rumianku w szklanym słoiczku

Rumianek zwalcza komary poprzez oddziaływanie na komórki nerwowe owadów, co odrętwia insekty i powstrzymuje przed zbliżaniem się do Ciebie.

8. Liście bazylii

Liście bazylii są bardzo przydatne w przygotowywaniu różnych potraw. Co więcej, są bardzo skuteczne, jeśli chodzi o odstraszanie i zabijanie komarów.

Wszystko, co musisz zrobić, to pocierać nimi obszary ciała, które są odsłonięte. Świetnie działają również, kiedy są zawieszone w sypialni; odstraszą komary, dzięki czemu będziesz mógł spać spokojnie przez całą noc.

9. Olej, szampon i ocet

Kolejnym jednym z najbardziej skutecznych sposobów na odstraszanie i zabicie komarów i much jest mieszanka oliwy, szamponu i octu.

  • Powinieneś mieszać te składniki w równych proporcjach, aż uzyskasz białą pianę.
  • Następnie należy nałożyć tę mieszaninę na odsłonięte obszary ciała.
  • Możesz także umieścić mieszaninę w pojemniku w swoim domu, aby zwalczyć komary.
  • Rydzanicz, K., Kiewra, D., & Lonc, E. (2006). Zmiany zasięgu chorób transmitowanych przez komary pod wpływem globalnego ocieplenia klimatu. Wiadomości Parazytologiczne.
  • Wegner, E. (2014). Komary kłujące (Diptera, Culicidae) Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Fragmenta Faunistica. https://doi.org/10.3161/00159301ff1991.35.5.065