Goździki na problemy trawienne - jak je stosować

Goździki na problemy trawienne szybko przyniosą ulgę Twojemu żołądkowi.
Goździki na problemy trawienne - jak je stosować
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Goździki są używane głównie jako przyprawa, ale czy wiedziałeś, że można również je stosować na problemy trawienne? Poza fantastycznym aromatem, który dodaje wyrazu różnorakim potrawom, ten przyjemnie pachnący dodatek ma wiele właściwości prozdrowotnych.

Goździki mają właściwości przeciwbólowe, przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne oraz znieczulające, a także jak już wspomnieliśmy – doskonale łagodzą wszelkie dolegliwości żołądkowe.

Jeśli zastosujesz goździki na problemy trawienne, możesz oczekiwać zmniejszenie bólu, opuchlizny oraz wszelkich infekcjiñ to tylko niektóre z ich zalet.

Wszelkiego rodzaju kuracje jak na przykład napary zawierające goździki pomagają w łagodzeniu efektów niestrawności, takich jak gazy, mdłości czy wymioty. Goździki zawdzięczają to działanie substancji znanej jako eugenol.

Jakie są właściwości eugenolu?

Eugenol nadaje goździkom ich charakterystyczny aromat. Sam w sobie jest silnie działającym przeciwutleniaczem, które opóźnia starzenie się komórek oraz pomaga zwalczać zgagę. Eugenol ma postać żółtawego płynu o intensywnym zapachu,

Można go znaleźć również w zielu angielskim, bazylii, kurkumie, liściach laurowych i cynamonie, ale w goździkach występuje w największym stężeniu.

Przy pomocy eugenolu możesz wyleczyć problemy trawienne, infekcje oddechowe oraz ból zębów. Można go stosować zewnętrznie lub wewnętrznie, ale większym powodzeniem cieszy się ta druga opcja. Eugenol zawiera też flawonoidy. Poniżej znajdziesz kilka  jego najważniejszych właściwości:

  • Znieczula
  • Działa przeciwzapalnie
  • Neutralizuje kwasy
  • Działa przeciwwymiotnie
  • Jest przeciwutleniaczem
  • Chroni i regeneruje układ pokarmowy
  • Działa przeciwwirusowo
  • Jest antyseptyczny.

Pamiętaj jednak, żeby nie nadużywać eugenolu, ponieważ w dużych dawkach może być toksyczny. Zwłaszcza jeśli stosujesz go w formie olejku eterycznego. Jego stosowania nie zaleca się również kobietom w ciąży, niemowlętom oraz dzieciom poniżej szóstego roku życia.

Goździki na problemy trawienne i poprawę pracy układu pokarmowego

Goździki na problemy trawienne można stosować na różne sposoby, a doprawianie nimi potraw jest tylko jednym z nich. Wybór odpowiedniej kuracji należy uzależnić od gustu chorego oraz jego tolerancji na pikantne smaki – musisz pamiętać, że goździki mają silny i bardzo charakterystyczny aromat.

Poniżej znajdziesz kilka propozycji naturalnych kuracji z użyciem goździków:

Herbata z goździków

Herbata z goździków nawilża przewód pokarmowy oraz stymuluje pracę układu trawiennego, dzięki czemu zwalcza niestrawność. Poprawia również przepływ krwi, a także pomaga w walce z cuchnącym oddechem.

Najczęstszą przyczyną cuchnącego oddechu są problemy trawienne, na które goździki bezpośrednio oddziałują. Dodatkowo intensywny aromat goździków i ich właściwości bakteriobójcze sprawiają, że zapach z ust staje się przyjemniejszy.

  • Żeby przygotować tę herbatę musisz jedynie zmielić goździki i zagotować proszek w kubku wody.
  • Herbatę z goździków możesz pić rano i wieczorem w dni, kiedy odczuwasz dyskomfort trawienny.

Całe goździki

Możesz użyć ich do przyprawienia potraw i deserów lub po prostu rzuć je w całości zamiast gumy. Żucie goździków zwiększa wytwarzanie śliny, a także soków żołądkowych odpowiedzialnych za trawienie pokarmów.

goździki na problemy trawienne

Olejek eteryczny z goździków

Olejek eteryczny z goździków możesz przygotować samodzielnie. Wystarczy, że zalejesz goździki wysokiej jakości olejem, na przykład oliwą z oliwek i odstawisz na kilka tygodni. Jak już wspomnieliśmy – nie powinieneś nadużywać tego preparatu, ponieważ w większych ilościach może być trujący.

  • Wlej trzy krople olejku do szklanki wody (200 ml) i wypij, kiedy dolegają Ci mdłości lub chcesz powstrzymać wymioty.

Napar z goździków

Napar z goździków przygotowuje się niemal tak samo jak herbatę z goździków, z tą różnicą, że do tego przepisu będziesz potrzebować calych owoców goździków. Ten napar pomoże Ci zwalczyć zaparcia i poprawi pracę układu trawiennego.

Możesz pić szklankę naparu po każdym posiłku, dopóki nie przestaną Ci dokuczać problemy żołądkowe.

Natura ma nam do zaoferowania wiele substancji o prozdrowotnych właściwościach, dlatego warto urozmaicić nimi wszelkie farmakologiczne kuracje. Pomimo tego, że goździki nie pomogą Ci w wyleczeniu chorób układu trawiennego, możesz skutecznie stosować je w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów.

Jeśli cierpisz na przewlekłe problemy żołądkowe, nie zaniedbuj regularnych wizyt lekarskich oraz stosuj zdrową i zrównoważoną dietę. Unikaj również pokarmów, które wywołują u Ciebie dyskomfort trawienny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fitomed. (2003). Clavo de olor.
  • Gamboa, J. M., & Vásquez, M. N. (2015). Efecto del aceite esencial de Syzygium aromaticum sobre la supervivencia de Salmonella typhi , Salmonella paratyphi A y Bacillus cereus. Rebiolest.
  • Agilar Gonzales, A. E., & Lopez Malo, A. (2013). Extractos y aceite esencial del clavo de olor (Syzygium aromaticum) y su potencial aplicación como agentes antimicrobianos en alimentos. Departamento de Ingeniería Química, Alimentos y Ambiental.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.