Włosy - jak myć je bez szamponu?

Stosowane przez dłuższy czas konwencjonalne szampony mogą być agresywne dla skóry głowy i niszczyć strukturę włosów. Dlatego też zalecamy zastąpienie ich naturalnymi produktami, o pH odpowiednim dla Twojej skóry.
Włosy - jak myć je bez szamponu?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2020

W czasach, w których żyjemy nasze włosy brudzą się niezwykle łatwo, zwłaszcza mają naturalną tendencję do przetłuszczania. Zanieczyszczenie środowiska i nadmierne spożywanie szkodliwych dla organizmu tłuszczów sprawiają, że kosmyki  łatwiej przyciągają brud i jesteśmy zmuszone do ich częstego mycia. Zbyt częste mycie głowy może jednak prowadzić do uszkodzenia struktury włosa i zniszczenia warstwy ochronnej skóry głowy. Poniżej przedstawiamy naturalne zamienniki dla tradycyjnych szamponów ze sklepowych półek. Sięgnij po glinkę, ocet czy sodę oczyszczoną. Zobaczysz, że Twoje włosy je pokochają!

Piękne włosy a nadużywanie szamponu

Dawniej kobiety myły głowę raz w tygodniu czy nawet raz na 15 dni. Na starych fotografiach możemy dostrzec, że ich włosy były piękne i gęste. Skąd zatem taka zmiana w naszej codziennej higienie? Obecnie szereg czynników sprawia, że włosy brudzą się znacznie szybciej, przez chociażby zanieczyszczenie środowiska czy nieprawidłową dietę. Czasem jednak zaczynamy przywiązywać zbyt dużą wagę do utrzymania naszego ciała w czystości, nie wiedząc że stosowane przez nas produkty są bardzo agresywne dla naturalnego pH naszej skóry.

Większość konwencjonalnych szamponów zawiera składniki, które po dłuższym stosowaniu prowadzą do uszkodzenia skóry głowy. Są to głównie parabeny i laurylosiarczan sodu. W sklepach możemy znaleźć naturalne szampony, wolne od tych szkodliwych substancji, niestety ich cena jest często mocno zawyżona.

My stawiamy na naturę i podpowiadamy, jak myć włosy stosując produkty naturalne i tanie. Spróbuj, a zobaczysz, że Twoje włosy i skóra głowy staną się na powrót czyste i zdrowe.

włosy lśniące

Glinka Ghassoul

Ghassoul lub rhassoul to rodzaj glinki stosowanej w niektórych krajach arabskich jako środek do pielęgnacji skóry i włosów. Można ją dostać w postaci proszku lub niewielkich prasowanych płytek, które należy zmieszać z odrobiną gorącej wody, aż do otrzymania konsystencji pasty. Tak właśnie przygotowuje się szampon z glinki arabskiej. Nałóż go na włosy, delikatnie masując skórę głowy. Pozostaw na minutę lub dwie, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Wielką zaletą glinki ghassoul jest to, że działa ona niczym regulator sebum. Stąd też jest polecana do wszystkich typów włosów, ponieważ nigdy ich zbytnio nie wysuszy ani nie pozostawi tłustych. Ponadto, głęboko oczyszcza oraz – przy regularnym stosowaniu – pomaga skórze głowy w regeneracji. Z czasem możesz wydłużać odstępy między jednym myciem głowy a kolejnym – zobaczysz, że Twoje włosy nie będą ani brudne, ani przetłuszczone.

W wielu krajach bardzo trudno dostać glinkę ghassoul. Warto poszukać jej w sklepach z produktami arabskimi, ze zdrową żywnością albo zamówić ją przez Internet.

alternatywa dla szamponu glinka ghassoul

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma mnóstwo zastosowań, a jednym z nich jest mycie włosów.

Oto co musisz zrobić. Do szklanki gorącej wody wrzuć łyżkę sody oczyszczonej. Kiedy mieszanka się ostudzi, nałóż ją tuż u nasady włosów, praktycznie tylko na skórze głowy. Pozwoli to uniknąć nadmiernego wysuszenia końcówek. Możemy ułatwić aplikację, wykorzystując na przykład plastikowy dzbanuszek czy butelkę o wąskim dzióbku. Po nałożeniu wykonaj delikatny masaż, a następnie spłucz.

czyste włosy

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest naturalnym produktem o cudownych właściwościach, stosowanym od wieków w celach leczniczych i pielęgnacyjnych. W przypadku mycia włosów doskonale sprawdza się jako odżywka, zapewniając włosom piękny połysk i aksamitną miękkość.

Wymieszaj 3/4 szklanki wody z 1/4 szklanki octu jabłkowego. Nałóż mieszankę na włosy tuż po ich umyciu (na przykład z glinką ghassoul, sodą oczyszczoną czy naturalnym szamponem) i po około 2 minutach dokładnie spłucz wodą.

Jeśli chcesz, dodaj do mieszanki kropelkę olejku, dla zniwelowania zapachu octu na włosach.

Mąka kukurydziana

Mąka kukurydziana pozwala na mycie włosów „na sucho”. Nie jest to jednak produkt, który dokładnie oczyszcza włosy – jest on naszym sojusznikiem w momencie, gdy nie mamy możliwości umycia naszych kosmyków, a musimy dobrze wyglądać.

Wykorzystanie mąki kukurydzianej do czyszczenia włosów jest bardzo proste: Nałóż mąkę kukurydzianą bezpośrednio na skórę głowy, delikatnie wmasuj, a następnie dokładnie wyszczotkuj włosy, aby usunąć wszystkie pozostałości. Dzięki temu zabiegowi włosy będą wyglądały świeżo i pozbędziemy się z nich tłuszczu.

Zdjęcia: miss pupik i Henna Sooq

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lesnova, N. V, Gabuda, S. P., & Kozlova, S. G. (2002). Preparation effective in nourishing scalp and hair. Russ.
  • Štornik, A., Skok, B., & Trček, J. (2016). Comparison of cultivable acetic acid bacterial microbiota in organic and conventional apple cider vinegar. Food Technology and Biotechnology. https://doi.org/10.17113/ftb.54.01.16.4082

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.