Czy myć włosy codziennie?

· Sierpień 26, 2015
Codziennie mycie włosów może mieć odwrotny efekt i sprawić, że szybciej ulegną zanieczyszczeniu. Ponadto, może wysuszać i podrażniać skórę głowy.

Jeśli chcemy, by nasze włosy wyglądały świeżo oraz były zdrowe i lśniące, musimy o nie odpowiednio dbać. Stąd też wiele kobiet decyduje się na ich codzienne mycie, używając do tego silnych szamponów, które nie tylko dogłębnie oczyszczają włosy, ale także mogą doprowadzać do nadmiernego przesuszenia skóry głowy. Co więcej, codziennie wiele z nas stosuje również odżywki oraz szereg rozmaitych zabiegów, dzięki którym liczymy na osiągnięcie pożądanego wyglądu naszych kosmyków.

Pamiętaj jednak, że wszelkie nadużycia zwykle kończą się źle. Również w przypadku mycia włosów. Ich zbyt restrykcyjna higiena – często z resztą całkowicie niepotrzebna – może doprowadzić do wysuszenia włosów oraz do uzyskania odwrotnego efektu niż zamierzony, ponieważ większość używanych przez nas produktów kosmetycznych zawiera spore ilości chemikaliów, które mogą niekorzystnie wpływać na włókna włosów. Poniżej rozwiewamy wątpliwości związane z tym tematem.

Włosy – Czy do ich mycia należy używać szamponu?

2#:włosy.jpg

Tak, ale nie należy myć włosów zbyt często.

Istnieje ogromna różnica pomiędzy, myciem włosów z użyciem naturalnych środków, a ich myciem komercyjnymi szamponami – zawierają one bowiem ogromne ilości chemicznych, agresywnych składników. Chociaż są inspirowane naturą (na przykład aloe vera, olejek kokosowy), dodatkowo zawierają komponenty, które mają na celu dostarczenie odpowiedniego aromatu i koloru, a także konserwanty, dzięki którym mogą stać one przez długi czas na sklepowych półkach lub w naszej łazience. Pamiętajmy, że wszystkie te agresywne chemikalia, które mają sprawić, że szampon będzie atrakcyjny dla konsumenta, w rzeczywistości nie mają korzystnego wpływu na zdrowie naszych kosmyków.

Czy warto zrezygnować z używania szamponu?

Nie, nie jest to konieczne.

W rzeczywistości nie należy popadać, aż w taką skrajność. Wystarczy, że ograniczymy liczbę myć włosów w tygodniu oraz ilość używanego w tym celu szamponu. Zalecamy również stosowanie wyłącznie naturalnych szamponów.

Jak często zatem powinnyśmy myć włosy?

Poglądy na ten temat są bardzo zróżnicowane, zarówno w środowisku lekarzy dermatologów, jak i specjalistów w dziedzinie kosmetyki. Jedni twierdzą, że w trosce o zdrowie włosów i skóry głowy, należy myć włosy codziennie, natomiast drudzy uważają, a wręcz zapewniają, że wystarczy myć włosy raz na tydzień.

My znajdujemy równowagę między tymi sprzecznymi opiniami i zalecamy mycie włosów mniej więcej co dwa dni – jeśli nie będziemy codziennie używać szamponu, unikniemy nadmiernego odkładania się resztek jego komponentów na skórze głowy. Możemy postawić na naturalny szampon, albo na ulubiony dotychczas stosowany, lecz w mniejszej ilości. Pamiętaj, że maltretowane chemikaliami włosy nie są ani zdrowe, ani piękne.

Podsumowanie…

2#:włosy.jpg

Jeśli chcesz mieć zdrowe i piękne włosy, staraj się nie nadużywać produktów nafaszerowanych składnikami chemicznymi – co nie znaczy jednak, że możemy doprowadzić do ich zaniedbania. Każdy powienien znaleźć złoty środek – myć włosy tak często, jak uważa za stosowne, bez popadania jednak w skrajności.

Bierzemy również pod uwagę fakt, że wielu osobom ciężko przychodzi zmiana dotychczasowych nawyków oraz, że niektórzy – na przykład ze względu na wykonywany zawód – są narażeni na silne oddziaływanie środowiska (np. kurz, słońce) i ich włosy wymagają codziennego mycia. Wszystkim tym osobom, zalecamy dodatkowe stosowanie naturalnych, domowej receptury maseczek do włosów, które doskonale odżywiają i rewitalizują włosy.