Czy myć włosy codziennie?

Codzienne mycie włosów może mieć odwrotny efekt i sprawić, że włosy szybciej ulegną zanieczyszczeniu. Ponadto, może wysuszać i podrażniać skórę głowy.
Czy myć włosy codziennie?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Jeśli chcemy, aby nasze włosy wyglądały świeżo oraz były zdrowe i lśniące, musimy o nie odpowiednio dbać. Wiele kobiet codziennie je myje, używając do tego silnych szamponów, które nie tylko dogłębnie oczyszczają włosy, lecz także mogą doprowadzać do nadmiernego przesuszenia skóry głowy.

Co więcej, codziennie wiele kobiet stosuje również odżywki oraz szereg rozmaitych zabiegów, licząc na osiągnięcie pożądanego wyglądu włosów.

Wszelkie nadużycia zwykle źle się kończą. To samo dotyczy również włosów. Większość używanych przez nas produktów kosmetycznych zawiera spore ilości chemikaliów, które mogą niekorzystnie wpływać na włókna włosów. Z tego powodu zbyt restrykcyjna higiena może doprowadzić do wysuszenia włosów oraz do uzyskania odwrotnego efektu od zamierzonego.

Włosy – czy do ich mycia należy używać szamponu?

mycie włosów

Tak, należy używać szamponu, ale nie należy myć włosów zbyt często.

Istnieje ogromna różnica między myciem włosów z użyciem naturalnych środków a ich myciem komercyjnymi szamponami. Te drugie zawierają ogromne ilości chemicznych, agresywnych składników.

Chociaż są inspirowane naturą (na przykład aloe vera, olejek kokosowy), zawierają także komponenty, które dostarczają odpowiedniego aromatu, koloru, a także konserwantów, dzięki którym mogą stać przez długi czas na sklepowych półkach lub w łazience.

Pamiętajmy, że wszystkie te agresywne chemikalia, które mają sprawić, że szampon będzie atrakcyjny dla konsumenta, w rzeczywistości nie mają korzystnego wpływu na zdrowie włosów.

Czy warto zrezygnować z używania szamponu?

Nie trzeba rezygnować z szamponu. Nie należy także popadać w skrajność.

Wystarczy ograniczyć liczbę myć włosów w tygodniu oraz ilość używanego w tym celu szamponu. Najlepiej także stosować naturalne szampony.

Jak często zatem należy myć włosy?

Poglądy na ten temat są bardzo zróżnicowane, zarówno w środowisku lekarzy dermatologów, jak i specjalistów w dziedzinie kosmetyki. Jedni twierdzą, że w trosce o zdrowie włosów i skóry głowy, należy myć włosy codziennie, drudzy natomiast uważają, a wręcz zapewniają, że wystarczy myć włosy raz na tydzień.

My znajdujemy równowagę między tymi sprzecznymi opiniami i zalecamy mycie włosów mniej więcej co dwa dni.

Jeśli nie będziemy codziennie używać szamponu, unikniemy nadmiernego odkładania się resztek jego komponentów na skórze głowy.

Podsumowanie…

włosy kobiety

Jeśli chcesz mieć zdrowe i piękne włosy, staraj się nie nadużywać produktów nafaszerowanych składnikami chemicznymi. Nie znaczy to jednak, że możemy doprowadzić do ich zaniedbania. Każdy powinien znaleźć złoty środek – myć włosy tak często, jak uważa za stosowne, bez popadania jednak w skrajności.

Bierzemy również pod uwagę fakt, że wielu osobom ciężko przychodzi zmiana dotychczasowych nawyków oraz niektórzy – na przykład ze względu na wykonywany zawód – mogą być narażeni na silne oddziaływanie środowiska (np. kurz, słońce) i ich włosy wymagają codziennego mycia.

Wszystkim tym osobom, zalecamy dodatkowe stosowanie naturalnych, domowej receptury maseczek do włosów, które doskonale odżywiają i rewitalizują włosy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.