Naturalne składniki na włosy, skórę i paznokcie

Korzystanie z produktów pochodzenia naturalnego zazwyczaj nie jest szkodliwe dla zdrowia. Zawsze przed użyciem należy jednak wykonać test na fragmencie skóry, aby sprawdzić produkt pod kątem ewentualnych właściwości uczulających.
Naturalne składniki na włosy, skórę i paznokcie
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Naturalne składniki stanowią podstawę wielu produktów do pielęgnacji, jednakże często spotykają się z lekceważeniem. Jest to o tyle dziwne, że przeważająca większość kobiet pragnie poznać kompleksowe metody zachowania lub udoskonalenia urody.

Ich głównym celem są z reguły włosy, skóra i paznokcie – zachowanie tych trzech elementów urody w dobrej kondycji gwarantuje dobry efekt końcowy i doskonałe samopoczucie.

Dlaczego warto poznać te cenne naturalne składniki? Większość kobiet wydaje niekiedy całkiem spore sumy pieniędzy na produkty kosmetyczne przeznaczone do pielęgnacji skóry, aby chronić ją przed przedwczesnymi oznakami starzenia. Środki z naturalnych składników są znacznie tańsze!

Korzystanie z odpowiednio dobranych zabiegów pielęgnacyjnych staje się ostatnimi czasy wręcz niezbędne. Wszystko z powodu uszkodzeń spowodowanych ostrymi promieniami słonecznymi oraz niekorzystnym działaniem różnego rodzaju toksyn znajdujących się w otoczeniu.

naturalne składniki; kosmetyki

Wciąż niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku dostępne są liczne naturalne składniki, których można użyć do tego celu. Co więcej, ich skuteczność w wielu przypadkach nie odbiega lub nawet przewyższa syntetyczne produkty przemysłu kosmetycznego.

Wielokrotnie publikowane wyniki badań naukowych udowadniają, że wiele domowych alternatyw oferuje także znakomite rezultaty. A do tego są znacznie tańsze!

Poniżej zaprezentujemy Ci pięć najlepszych produktów opartych w 100% o naturalne składniki, które na pewno warto włączyć do swojej codziennej pielęgnacji.

Przeczytaj również artykuł: Naturalne wzmocnienie paznokci: 5 domowych metod

1. Naturalne składniki – oliwa z oliwek to podstawa

Oliwa z oliwek jest jednym z najlepszych produktów kosmetycznych, jakie znajdziesz w swojej kuchni.

Jej wysoka zawartość niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E sprawia, że stanowi doskonały krem nawilżający. Natomiast jej naturalne składniki mają dobroczynny, odmładzający wpływ na skórę.

oliwa z oliwek na skórę, włosy i paznokcie

Właściwości zmiękczające, jakimi cechuje się oliwa z oliwek pozwalają uzyskać miękką, jędrną i pozbawioną skaz skórę.

Zastosowanie na skórę

 • Wmasuj trochę oliwy w skórę i poczekaj, aż całkowicie się wchłonie.
 • Powtarzaj zabieg każdego wieczoru przed pójściem spać, aby utrzymać dobry poziom nawilżenia i młodzieńczy wygląd skóry.

Zastosowanie na włosy

 • Aby poprawić połysk, grubość i wytrzymałość swoich włosów, wmasuj łyżkę ciepłej oliwy z oliwek w skórę głowy.
 • Pozostaw ją na 45 minut, a następnie umyj włosy zwykłym szamponem.

Zastosowanie na paznokcie

 • W celu zapewnienia sobie zdrowych paznokci i skórek mocz palce w oliwie z oliwek przez 10 minut.
 • Powtarzaj czynność trzy razy w tygodniu.

2. Awokado

Owoce, pestki i olejek z awokado są doskonałą alternatywą do poprawiania wyglądu całego ciała bez użycia agresywnych środków chemicznych.

awokado - naturalne składniki do poprawy urody

Zawarte w awokado naturalne składniki, takie jak kwasy tłuszczowe, skutecznie nawilżają suchą skórę i przyspieszają gojenie się blizn oraz podrażnień.

Awokado to wspaniały sposób na niedożywione włosy i łamliwe paznokcie.

Zastosowanie na skórę

 • Rozgnieć miąższ dojrzałego awokado tak, aby uzyskać jednorodną masę i użyj jej w charakterze maseczki na skórze twarzy i szyi.
 • Pozostaw ją tam przez 30 minut, a następnie spłucz letnią wodą.
 • Powtarzaj czynność dwa lub trzy razy w tygodniu.

Zastosowanie na włosy

 • Wymieszaj miąższ dojrzałego awokado z łyżką olejku jojoba i nałóż tak uzyskany preparat na mokre włosy.
 • Dokładnie przykryj głowę gumowym lub plastikowym czepkiem (możesz w tym celu użyć na przykład reklamówki foliowej). Pozostaw mieszaninę na włosach na co najmniej jedną godzinę.
 • Spłucz włosy zimną wodą. Powtarzaj procedurę dwa razy w tygodniu.

Zastosowanie na paznokcie

 • Przygotuj mieszaninę na bazie miąższu jednego awokado oraz łyżki stołowej oleju kokosowego.
 • Wetrzyj ją w paznokcie i skórki, a następnie pozostaw na około 30 minut.
 • Spłucz dłonie ciepłą wodą. Powtarzaj zabieg co noc przed snem.

3. Zielona herbata

Naturalne składniki znajdujące się w zielonej herbacie to przede wszystkim ogromna ilość przeciwutleniaczy. Z tego powodu zielona herbata jest jednym z najlepszych produktów żywnościowych zapobiegających przedwczesnemu starzeniu się skóry i włosów.

zielona herbata na urodę

Jej aktywne związki są w stanie zminimalizować szkodliwy wpływ promieniowania UV pochodzącego od słońca i zatrzymać niekorzystne działanie wolnych rodników na stan skóry.

Zielona herbata może także zapobiec wypadaniu włosów i występowaniu zmian na powierzchni paznokci.

Zastosowanie na skórę

 • Połącz zawartość dwóch torebek zielonej herbaty z łyżką miodu i z sokiem z jednej cytryny.
 • Mieszaj dokładnie wszystkie te naturalne składniki tak, aby uzyskać jednorodną pastę. Następnie nałóż ją na skórę i pozostaw na około 10 minut.
 • Powtarzaj opisywaną procedurę dwa razy w tygodniu (najlepiej w nocy, aby uniknąć działania promieni słonecznych).

Zastosowanie na włosy

 • Przygotuj dwie lub trzy filiżanki zielonej herbaty i odcedź pozostałości tak, aby uzyskać czysty napar. Użyj go do płukania włosów.
 • Pozostaw herbatę na włosach przez 30 minut, po czym spłucz je w zwykły sposób.
 • Stosuj maksymalnie trzy razy w tygodniu.

Zastosowanie na paznokcie

 • Dodaj sześć kropli olejku z kiełków pszenicy do filiżanki zielonej herbaty i mocz paznokcie w tak uzyskanej mieszaninie przez 15 minut.
 • Powtarzaj tę procedurę maksymalnie trzy razy w tygodniu.

4. Olej kokosowy

Olej kokosowy jest jednym z najlepszych produktów dla włosów, skóry i paznokci zawierającym w pełni naturalne składniki.

olej kokosowy na włosy, skórę i paznokcie

Zawiera kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha, które nawilżają i w sposób naturalny naprawiają uszkodzoną tkankę skóry.

Stanowi również źródło przeciwutleniaczy i naturalnych składników odżywczych, które skutecznie zapobiegają pojawianiu się oznak przedwczesnego starzenia się.

Zastosowanie na skórę

 • Weź łyżkę oleju kokosowego w dłonie i wcieraj w skórę na całym ciele.
 • Powtarzaj zabieg każdego wieczoru, aby złagodzić suchość  skóry i pozbyć się niepożądanych wyprysków.

Zastosowanie na włosy

 • Podgrzej kilka łyżek oleju kokosowego (ale pamiętaj, że jego naturalne składniki ulegają rozpadowi w zbyt wysokiej temperaturze!) i za jego pomocą wykonaj masaż skóry głowy i swoich włosów.
 • Spłucz głowę dopiero następnego dnia rano. Powtarzaj zabieg co trzy dni.

Zastosowanie na paznokcie

 • Użyj trochę oleju kokosowego na potrzeby masażu rąk i skórek paznokci. Przeprowadzaj zabieg co wieczór przed pójściem spać.

5. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy posiada właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jego użycie na włosy, skórę i paznokcie jest w stanie spowolnić rozwój drożdżaków i innych szkodliwych drobnoustrojów.

naturalne składniki w occie jabłkowym

Ocet jabłkowy to także znakomity sposób na zrównoważenie naturalnego poziomu pH skóry. Co więcej, jest w stanie usunąć trudno zmywalne zanieczyszczenia z jej powierzchni.

Zastosowanie na skórę

 • Zmieszaj równe części octu jabłkowego i wody. Za pomocą wacika nanieś tak przygotowaną mieszaninę na skórę całej twarzy.
 • Wykonuj zabieg trzy razy w tygodniu w celu skutecznej walki z trądzikiem i pozbycia się nadmiaru wydzieliny z gruczołów łojowych.

Zastosowanie na włosy

 • Zmieszaj jedną część octu jabłkowego z wodą i użyj tę mieszaninę jako płukankę do włosów zaraz po ich umyciu.

Zastosowanie na paznokcie

 • Wymocz paznokcie w roztworze octu jabłkowego i wody. Następnie dobrze je wysusz.
 • Korzystaj z preparatu codziennie, aby zachować paznokcie w dobrej formie, wytrzymałe i odporne na atak grzybicy.

Czy masz w domu opisywane powyżej naturalne składniki niezbędne do przygotowania opisanych powyżej kosmetyków? Teraz już wiesz, jak z nich korzystać, aby zapewnić sobie piękny wygląd. Zatem do dzieła, daj im szansę udowodnić swoją skuteczność!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bowe, W. P. (2013). Cosmetic benefits of natural ingredients: mushrooms, feverfew, tea, and wheat complex. Journal of drugs in dermatology: JDD, 12(9 Suppl), s133-6.
 • Lundmark, L. D. (1996). U.S. Patent No. 5,520,908. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.
 • Schick, M. P. (1999). U.S. Patent No. 5,861,142. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.