Zdrowe tętnice – 8 elementów diety, które należy jeść

Jeżeli chcesz poprawić stan tętnic i zachować ich zdrowie na długi czas, powinieneś pić odpowiednią ilość wody, więcej się ruszać, a także wprowadzić do swojej diety kilka produktów.
Zdrowe tętnice – 8 elementów diety, które należy jeść

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tylko dzięki zdrowej diecie, w której ograniczysz spożycie tłuszczy i nadmiernej ilości kalorii, zadbasz o swoje tętnice.

Przemysł spożywczy jest wręcz przesycony ogromną ilością produktów przetworzonych, których powinno się unikać. Najlepszym możliwym wyborem są zdrowe organiczne produkty, które dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Niestety wiele ludzi często ignoruje ten fakt i spożywa zbyt dużo przetworzonego jedzenia. W konsekwencji powoduje to wzrost masy ciała i odkładanie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Poza tym, tętnice zmniejszają przez to swoją średnicę.

W celu poprawy stanu tętnic należy ograniczyć spożycie soli i pokarmów wysoce przetworzonych, a także zwiększyć spożycie produktów, które pomagają w zapobieganiu występowania chorób naczyniowych.

W tym artykule poznasz 8 produktów, które chronią tętnice i powinny być spożywane regularnie.

1. Oliwa z oliwek na zdrowe i silne tętnice

Codzienne stosowanie oliwy z oliwek pomoże zapobiec twardnieniu i degeneracji tętnic.

Wysoka zawartość dobrych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów pomoże zminimalizować szkodliwe efekty działania wolnych rodników i nadmiaru złego cholesterolu.

oliwa z oliwek i jej wpływ na tętnice

2. Nasiona Chia

Nasiona Chia stały się w ostatnim czasie bardzo popularnym suplementem diety mającym na celu pomoc w utracie wagi ciała. Co więcej, świetnie radzą sobie z ochroną zdrowia serca.

Opisywane nasiona zawierają niewielkie ilości kwasów Omega – 3 i niezbędnych aminokwasów. Gdy zostają wchłonięte przez organizm, zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych i zapobiegają zaleganiu cholesterolu w układzie krążenia.

3. Pomidory i ich wpływ na tętnice

pomidory i ich wpływ na tętnice

Pomidory zawierają antyoksydant zwany likopenem, który korzystnie wpływ na układ krążenia.

Spożywanie pomidorów zmniejsza poziom złego cholesterolu (LDL), a także reguluje procesy zapalne organizmu będące często przyczyną zwiększonego ciśnienia tętniczego.

4. Owies

Kolejnym produktem, który należy włączyć do diety jest owies, na przykład w postaci płatków owsianych.

Płatki owsiane zawierają bardzo duże ilości błonnika pokarmowego, węglowodanów i niezbędnych aminokwasów. Ponadto, zwiększają poziom energii i poprawiają stan zdrowia układu sercowego, przez co tętnice stają się mniej podatne na szkodliwe działania cholesterolu.

Owies i produkty owsiane przyśpieszają trawienie tłuszczy w układzie pokarmowym. Są także idealnym rozwiązaniem  na problemy związane z wysokim poziomem złego cholesterolu.

5. Jagody i ich działanie na tętnice

Jagody zyskały popularność ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyoksydacyjne.

  • Wysoka zawartość witamin, minerałów i błonnika pokarmowego zawarta w jagodach przyśpiesza metabolizm. Co więcej, jagody wykazują właściwości wspomagające oczyszczanie wewnętrznych ścianek naczyń krwionośnych.
  • Jagody poleca się w profilaktyce cholesterolemii i triglicerydemii; zmniejszaniu szybkości kumulacji cholesterolu i trójglicerydów. Chodzi o dwa rodzaje tłuszczu, które odpowiadają za degenerację tętnic, powodując występowanie chorób serca.

6. Łosoś

Łosoś jest jednym z najlepszych źródeł kwasów Omega – 3 i aminokwasów, a te z kolei wykazują właściwości redukujące ryzyko uszkodzeń naczyń krwionośnych i problemów z sercem.

  • Ogólnie rzecz biorąc, spożywanie łososia co najmniej dwa razy w tygodniu zwiększa obecność dobrego cholesterolu (HDL) w organizmie. Zmniejsza także osadzanie się szkodliwych tłuszczy i złego cholesterolu (LDL), jak również trójglicerydów.
  • Poza tym jego bardzo wysoka wartość odżywcza zmniejsza ryzyko występowania stanów zapalnych w tkankach oraz stymuluje cyrkulację krwi, zapobiegając powstawaniu nadciśnienia tętniczego.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Zatkane tętnice – co jest przyczyną?

7. Orzechy

Orzechy, takie jak migdały, orzeszki ziemne i inne gatunki stają się coraz bardziej popularną przekąską, ponieważ kontrolują łaknienie w ciągu dnia.

Wiele ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że orzechy nie tylko zabijają uczucie głodu, lecz także mają korzystne właściwości dla serca i układu krążenia.

  • Orzechy dostarczają niewielkie ilości kwasów Omega – 3, czyli zdrowych kwasów tłuszczowych oczyszczających arterie i eliminujących nadmiar złego cholesterolu (LDL).
  • Ponadto, dostarczają dużą dawkę kalorii, zwiększając jednocześnie poziom energii i poprawiając możliwości fizyczne i psychiczne.
  • Dodatkowo zawierają aminokwasy, które chronią tętnice, zapobiegając powstawaniu chorób związanych z otyłością i stanami zapalnymi.

8. Zdrowe tętnice dzięki imbirowi

Ostatnim na naszej liście jest imbir. Jest on elementem tradycyjnej diety, a także jest bardzo często wykorzystywany w naturalnym leczeniu różnych dolegliwości.

  • Posiada bardzo silne substancje o działaniu przeciwzapalnym, które minimalizują efekt oksydacyjny stresu oraz pomagają w spalaniu tłuszczu.
  • Jest pomocny także w redukowaniu ilości odkładanego cholesterolu oraz oczyszczaniu krwi z toksyn.
  • Jego główny składnik – gingerol usprawnia cyrkulację krwi i zapobiega przedwczesnemu twardnieniu naczyń krwionośnych.

Czy masz podwyższony cholesterol? Czy martwisz się o zdrowie swojego układu naczyniowego? Jeżeli jeszcze nie zacząłeś leczyć swoich tętnic, zwiększ konsumpcję wyżej wymienionych produktów i dowiedz się, jak zapobiegają chorobom serca.

Oczywiście, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty należy dbać o zdrową, zbilansowaną dietę, której towarzyszy duże spożycie wody i odpowiednia ilość aktywności fizycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.