Zdrowe tętnice – 8 elementów diety, które warto jeść

· Sierpień 17, 2018
Czy masz podwyższony cholesterol? Czy martwisz się o zdrowie swojego układu naczyniowego? Jeżeli jeszcze nie zacząłeś ochrony swoich tętnic, zwiększ konsumpcję tych rodzajów pożywienia i dowiedz się jak bardzo pozytywny wpływ, mają one w zapobieganiu powstawania chorób serca.

Jeżeli chcesz chronić i dbać o swoje tętnice to najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić to stosować się do zdrowej diety, która kontroluje Twoje spożycie tłuszczy, jak również nadmiernej ilości kalorii.

Przemysł spożywczy jest wręcz przesycony ogromną ilością produktów przetworzonych. Jednakże najlepszym możliwym wyborem jest wybór produktów zdrowych, organicznych, jednym słowem tych, które dostarczą organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Pomimo tego, że często ignorujemy ten fakt –spożywanie nadmiaru przetworzonego jedzenia powoduje wzrost masy ciała. W konsekwencji powoduje to również odkładanie się cholesterolu w naszych naczyniach krwionośnych, a nasze tętnice systematycznie zmniejszją swoją średnicę.

Właśnie z tego powodu zaleca się poprawienie jakości naszej diety. Powinniśmy ograniczyć spożycie soli i pokarmów wysoce przetworzonych, a zarazem zwiększyć spożycie produktów, które pomagają w zapobieganiu występowania chorób naczyniowych.

W dzisiejszym artykule chcemy się podzielić z Wami 8 produktami, które chronią tętnice i powinny być przez Was spożywane regularnie.

1. Oliwa z oliwek – zdrowe i silne tętnice

Po pierwsze codzienne stosowanie oliwy z oliwek w naszej diecie jest jednym z tych dobrych nawyków, które pomagają w zapobieganiu twardnieniu i degeneracji naszych tętnic.

 • Wysoka zawartość dobrych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów pomaga minimalizować szkodliwe efekty działania wolnych rodników i nadmiaru złego cholesterolu.nice

2. Nasiona Chia

Kolejnym pokarmem są nasiona Chia, które stały się w ostatnim czasie bardzo popularnym suplementem diety mającym na celu pomoc w utracie wagi ciała.

Jednak warto również wspomnieć, że nasiona Chia są jednocześnie jednymi z najlepszych elementów diety, które ochraniają zdrowie naszego serca.

Opisywane nasiona zawierają w swoim składzie niewielkie ilości kwasów Omega – 3 i niezbędnych aminokwasów. W chwili, gdy te zostają wchłonięte do organizmu, mają właściwości zwiększające elastyczność naszych naczyń krwionośnych i zapobiegają zaleganiu cholesterolu w układzie krążenia.

3. Pomidorypomidory

Pomidory zawierają w swoim składzie antyoksydant zwany likopenem. Zapewnia on nam bardzo wyraźne korzyści w kontekście układu krążenia.

Spożywanie pomidorów zmniejsza poziom złego cholesterolu, (LDL) a dodatkowo reguluje procesy zapalne organizmu, które często są przyczyną zwiększonego ciśnienia tętniczego.

4. Owies

Kolejnym pożywieniem, które jest zalecane do włączenia do naszej diety jest owies i płatki owsiane.

Zawierają w swoim składzie bardzo duże ilości błonnika pokarmowego, węglowodanów i niezbędnych aminokwasów. Dodatkowo zwiększają poziom naszej energii i poprawiają stan zdrowia układu sercowego, a nasze tętnice stają się mniej podatne na szkodliwe działania cholesterolu.

Owies i produkty owsiane są idealnym rozwiązaniem na problemy związane z wysokim poziomem złego cholesterolu, a zarazem przyśpieszają trawienia tłuszczy w naszym układzie pokarmowym.

5. Jagody

Jagody zyskały swoją ostatnią popularność w związku z ich właściwościami przeciwzapalnymi, antybakteryjnymi i antyoksydacyjnymi.

jagody

 • Ogólnie wysoka zawartość witamin, minerałów i błonnika pokarmowego w nich zawarta przyśpiesza metabolizm. Dodatkowo jagody mają właściwości wspomagające oczyszczanie wewnętrznych ścianek naczyń krwionośnych.
 • Poza tym jagody są polecane w profilaktyce cholesterolemii i triglicerydemii; zmniejszaniu szybkości kumulacji cholesterolu i trójglicerydów. Są to dwa rodzaje tłuszczu, który są odpowiedzilane za degenerację tętnic, powodując jednocześnie występowanie chorób serca.

6. Łosoś

Łosoś jest jednym z najlepszych źródeł kwasów Omega – 3 i aminokwasów, a te mają właściwości redukujące ryzyko uszkodzeń naczyń krwionośnych i problemów z naszym sercem.

 • Ogólnie rzecz biorąc spożywanie łososia co najmniej dwa razy w tygodniu powoduje zwiększenie się obecności dobrego cholesterolu (HDL) w organizmie. Jednoczenie zmniejsza on osadzanie się szkodliwych tłuszczy i złego cholesterolu (LDL), jak również trójglicerydów.
 • Dodatkowo jego bardzo wysoka wartość odżywcza zmniejsza ryzyko występowania stanów zapalnych w tkankach stymuluje również cyrkulację krwi, zapobiegając powstawaniu nadciśnienia tętniczego.

7. Orzechy

Orzechy takie jak migdały, orzeszki ziemne i inne gatunki stają się coraz bardziej popularną przekąską kontrolującą nasze łaknienie w ciągu dnia.

Jednakże wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że poza zabijaniem uczucia naszego głodu mają bardzo korzystne właściwości dla naszego serca i poprawia funkcjonalność naszego układu krążenia.

orzechy na serce

 • Orzechy dostarczają niewielkie ilości kwasów Omega – 3, czyli zdrowych kwasów tłuszczowych, które promują oczyszczanie arterii i eliminują nadmiar złego cholesterolu (LDL).
 • Ponadto dostarczają dużej dawki kalorii, jednocześnie zwiększając poziom naszej energii i poprawiając nasze możliwości fizyczne i psychiczne.
 • Dodatkowo zawierają aminokwasy, które chronią nasze tętnice, zapobiegając powstawaniu chorób związanych otyłością i stanami zapalnymi.

8. Imbir

Ostatnim na naszej liście jest imbir. Jest on elementem tradycyjnej diety i jest bardzo często wykorzystywany w naturalnym leczeniu różnych dolegliwości.

 • Posiada on w swoim składzie bardzo silne substancje o działaniu przeciwzapalnym. Minimalizują one efekt oksydacyjny stresu, jak również pomaga w spalaniu tłuszczu z naszego organizmu.
 • Dodatkowo jest pomocny w redukowaniu ilości odkładanego cholesterolu i pomaga w oczyszczaniu naszej krwi z toksyn.
 • Na koniec, jego główny składnik – gingerol usprawnia cyrkulację krwi i zapobiega jednocześnie przedwczesnemu twardnieniu naszych naczyń krwionośnych.

Czy masz podwyższony cholesterol? Czy martwisz się o zdrowie swojego układu naczyniowego? Jeżeli jeszcze nie zacząłeś ochrony swoich tętnic, zwiększ konsumpcję tych rodzajów pożywienia i dowiedz się, jak bardzo pozytywny wpływ mają one w zapobieganiu powstawania chorób serca.

Oczywiście dla osiągnięcia najlepszych rezultatów musimy dbać o zdrową, zbilansowaną dietę, której towarzyszy duże spożycie wody i odpowiednia ilość aktywności fizycznej.