Zatkane tętnice - co jest przyczyną?

Powinniśmy unikać spożywania niebezpiecznych tłuszczów, które mogą zatkać twoje tętnice tak bardzo, jak to możliwe; zamiast tego powinniśmy wybrać zbilansowaną dietę bogatą w owoce i warzywa
Zatkane tętnice - co jest przyczyną?

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2019

Kiedy ktoś ma zatkane tętnice, krew nie może być transportowana tak jak powinna. Zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób serca. Dlatego bardzo ważne jest, aby utrzymywać dobry stan zdrowia tętnic i uniknąć gromadzenia się tłuszczu w organizmie, aby zapobiec ich zatykaniu.

Istnieje kilka produktów spożywczych, które mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe. Chcesz wiedzieć które to? Czytaj dalej!

Zatkane tętnice – jakie są przyczyny?

Istnieją różne czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z sercem w wyniku zatkania tętnic. Na przykład nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i otyłość.

Istnieją jednak również inne przyczyny związane z naszymi nawykami:

  • Palenie
  • Picie alkoholu
  • Brak ćwiczeń
  • Tłusta żywność

Stopniowo tłuszcz (lub płytka miażdżycowa) gromadzi się w ścianach naszych tętnic, zwężając je i powodując usztywnienie. Kiedy tak się dzieje, nasza krew nie może płynąć tak jak zwykle.

W wielu przypadkach zatkane tętnice nie wykazują żadnych objawów (podobnie jak w przypadku cholesterolu). Niestety, zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że jest problem, dopóki nie spowoduje on zawału serca.

Z tego powodu bardzo ważne jest przestrzeganie zrównoważonej diety bogatej w surowe owoce i warzywa, unikanie przetworzonej żywności oraz aktywność fizyczna.

Zatkane tętnice – jakich pokarmów należy unikać?

Pokarmy bogate w tłuszcze nasycone są pierwszymi, które powinniśmy odstawić. Problem polega na tym, że są to również najpyszniejsze potrawy, które nas najbardziej przyciągają.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jakie mogą powodować zagrożenia, aby łatwiej zmniejszyć ich konsumpcję. Żywność, która powoduje nagromadzenie tłuszczu w ścianach tętnic, to:

1. Mięso

Mięso jest bogate w tłuszcze nasycone i cholesterol. Nawet mięso uważane za “chude” może podwyższyć poziom LDL (“złego” cholesterolu) we krwi.

Przetworzone mięso, takie jak kiełbaski, hot dogi i boczek, ma nie tylko wysoki poziom nasyconych tłuszczów, ale także zawiera sól, która jeszcze bardziej pogarsza sytuację.

  • Jedzenie tych produktów ponad dwa razy w tygodniu przyczynia się do rozwoju chorób serca.
    Czerwone mięso a zatkane tętnice

2. Jaja

Jeśli chodzi o jaja, żółtka zawierają dużą ilość lipoprotein, które zatykają tętnice. Jedno jajko dostarcza 5 gramów tłuszczu i 186 mg cholesterolu (co oznacza więcej niż połowę zalecanej dziennej wartości).

Musisz jednak pamiętać, że gotowane lub pieczone zawierają mnie tłuszczów, niż kiedy je usmażysz.

3. Skóra drobiowa

Może to być na przykład skóra kurczaka lub indyka. Oba rodzaje przyczyniają się do wzrostu ilości tłuszczy w ścianach tętnic. Przykładowo skrzydełka z kurczaka są często smażone bez usuwania skóry. Chociaż może wydawać się nieszkodliwa, ma ona dużo dużo kalorii i lipoprotein.

Skrzydełka kurczaka w sosie bbq a zatkane tętnice

Tylko jedno smażone skrzydełko z kurczaka ma 10 gramów tłuszczu i 160 kalorii. Przed gotowaniem drobiu zaleca się usunięcie skóry. Jeśli chcesz go usmażyć, zrób to za pomocą oliwy z oliwek lub oleju w sprayu, a nie masła.

4. Nabiał a zatkane tętnice

Często spożywamy go codziennie i nie zdajemy sobie sprawy, że może to być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, zwłaszcza gdy wybieramy opcje “mleka pełnego”.

Mleko, ser, jogurt, masło, lody i śmietana… wszystkie przyczyniają się do gromadzenia się płytki miażdżycowej oraz powodują zatkane tętnice.

Na przykład masło powstaje ze śmietanki bogatej w tłuszcze nasycone. Zaleca się, aby wybierać produkty z odtłuszczonego mleka lub o niskiej zawartości tłuszczu, a także zmniejszyć codzienne spożycie.

5. Tłuszcze trans

Wiele pokarmów, które jemy na co dzień, zawiera tłuszcze trans lub częściowo uwodornione kwasy tłuszczowe. Jednym z ich głównych efektów mogą być zatkane tętnice.

  • Występują głównie w przetworzonej żywności, margarynie, wypiekach i mrożonkach.

Gdy idziesz na zakupy spożywcze, zalecamy przyjrzeć się etykietom, aby uzyskać informacje na temat uwodornionych olejów, które są używane w konkretnych produktach.

Tłuszcze trans zatykają tętnice frytura

6. Ciastka i słodycze a zatkane tętnice

Popcorn zawiera masło, ciastka i pączki zawierają tłuszcz i cukier, niektóre ciasteczka są na bazie nabiału… Słodycze, które jemy rano (takie jak faworki i pączki) są przygotowywane ze składników niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Dlatego warto ich unikać lub zmniejszyć spożywaną ich ilość.

Mają niską zawartość przeciwutleniaczy i błonnika oraz wysoką zawartość tłuszczów, rafinowanej mąki i cukrów. Wszystkie te składniki zatykają nasze tętnice.

To samo dzieje się z ciastkami. Dlatego zalecamy zastąpienie ich świeżymi owocami lub zdrowymi przekąskami (np. muesli lub batoniki zbożowe bez cukru).

Może zainteresuje Cię również artykuł: Apetyt na słodycze – 5 zdrowych zamienników

7. Oleje i słone przekąski

Większość olejów stosowanych w kuchni (kukurydza, słonecznik itp.) Jest bogata w tłuszcze nasycone. Nie przynoszą one korzyści zdrowiu naszego serca. Również typowe przekąski, które często wybieramy (frytki, orzeszki ziemne, itp.) Są wytwarzane z tych rodzajów oleju.

Do gotowania zalecamy stosowanie olejów zawierających tłuszcze nienasycone, takie jak oliwa lub rzepak.

Słone przekąski

8. Śmieciowe jedzenie a zatkane tętnice

W tej sekcji możemy wymienić pizzę i hamburgery, ale istnieje również wiele innych przykładów.

Wszystkie te produkty mają dużo tłuszczu i cholesterolu. Ponadto w wielu przypadkach zawierają chemiczne i sztuczne składniki, które sprawiają, że smakują lepiej i zwiększają ich komercyjną wydajność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Cynthia A Daley et al. “A review of fatty acid profiles and antioxidant content in grass-fed and grain-fed beef”, Nutr J. 2010; 9: 10.
    • Ronan Lordan et al., “Dairy Fats and Cardiovascular Disease: Do We Really Need to Be Concerned?”, Foods. 2018 Mar; 7(3): 29.
    • Taraka V. Gadiraju et al. “Fried Food Consumption and Cardiovascular Health: A Review of Current Evidence”, Nutrients. 2015 Oct; 7(10): 8424–8430.
    • Leah E Cahill et al. “Fried-food consumption and risk of type 2 diabetes and coronary artery disease: a prospective study in 2 cohorts of US women and men“, Am J Clin Nutr. 2014 Aug; 100(2): 667–675.
    • Gebauer SK et al. “Vaccenic acid and trans fatty acid isomers from partially hydrogenated oil both adversely affect LDL cholesterol: a double-blind, randomized controlled trial”, Am J Clin Nutr. 2015 Dec;102(6):1339-46.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.