Tętnice: oczyść je skutecznie za pomocą tych dziewięciu naturalnych produktów!

Jeśli chcesz mieć zdrowe tętnice i zapobiegać problemom z krążeniem krwi, musisz spożywać pokarmy, które pomagają oczyszczać krew i regulować poziom cholesterolu.
Tętnice: oczyść je skutecznie za pomocą tych dziewięciu naturalnych produktów!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost liczby zachorowań wywołanych zaburzeniami układu krążenia. Problemy te wynikają ze zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, trójglicerydów oraz z faktu, że tętnice stają się niedrożne.

Ze względu na niebezpieczeństwa wynikające z tych zaburzeń, coraz więcej osób podejmuje świadome działania w celu zapobiegania tym chorobom. Dietetycy i eksperci zdrowia mówią, że musimy zwracać większą uwagę na to, co jemy. W przeciwnym razie będziemy szkodzić własnemu zdrowiu.

Największym winowajcą jest siedzący tryb życia. Znacząco pogarsza on stan naszego zdrowia i może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Choroby układu krążenia są nazywane cichymi zabójcami gdyż powoli niszczą organy wewnętrzne.

Na szczęście wprowadzenie pewnych zmian w diecie może pomóc oczyścić krew i tętnice. Spożywanie określonych produktów wspomaga oczyszczanie układu krwionośnego ze złogów.

Ze względu na powszechność tego problemu, chcemy powiedzieć o dziewięciu produktach, które należy jeść, aby oczyścić układ krążenia. Przyjrzyjmy się im.

1. Czosnek na czyste tętnice

Czosnek ma powszechne zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Swoje główne zalety czosnek zawdzięcza substancji o nazwie allicyna. Środek ten pomaga odnawiać komórki uszkodzone na skutek działania wolnych rodników i wysokiego poziomu cholesterolu.

Czosnek oczyści tętnice

Allicyna pomaga obniżać poziom “złego” cholesterolu (LDL). Cholesterol LDL jest uważany za głównego winowajcę większości zatorów żylnych. Czosnek zawiera również liczne witaminy i minerały. Pomagają one wzmacniać stan układu krwionośnego i poprawiają krążenie.

2. Płatki owsiane

Jedzenie płatków owsianych każdego dnia to bardzo dobry nawyk. Płatki pomagają bowiem chronić serce. Płatki owsiane zawierają węglowodany złożone i potrafią wchłonąć ilość wody siedmiokrotnie przekraczającą ich objętość.

Są również w stanie ograniczyć przyleganie cholesterolu do ścian naczyń krwionośnych dzięki rozpuszczalnemu błonnikowi. Wiele osób, które jedzą regularnie płatki wie, że przynosi to bardzo korzystne rezultaty. Jednym z nich jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi.

3. Pieprz cayenne

Pieprz cayenne zawiera przeciwutleniacze, które zwalczają zły cholesterol w tętnicach. Przeciwutleniacz występujący w tej przyprawie to kapsaicyna. Jeśli będziesz jeść regularnie pieprz cayenne, zauważysz wiele korzyści zdrowotnych. Dwie główne z nich to obniżone ryzyko zakrzepicy i unormowany poziom ciśnienia krwi.

Pieprz cayenne

Wielu osobom zaleca się wprowadzenie tego pieprzu do diety, szczególnie tym, które sa otyłe lub maja podwyższony poziom ryzyka zawału serca lub udaru.

4. Cytryna

Cytryny są znane z licznych właściwości leczniczych oraz z wysokiej zawartości witaminy C. Jest to przeciwutleniacz, który może obniżyć ciśnienie krwi oraz zredukować stany zapalne atakujące tętnice.

Dzięki naturalnym olejkom, przeciwutleniaczom i witaminom, cytryna jest produktem, który czyni cuda. Może pomóc oczyścić krew, a nawet pozbyć się zbędnego tłuszczu.

5. Granat

Granaty mają niesamowite właściwości. Zawarte w nich składniki fitochemiczne zawierają silne przeciwutleniacze. Pomagają one chronić układ krążenia przed utlenianiem tłuszczy.

Owoce granatu

Regularne jedzenie granatów pozwala oczyścić tętnice ze złogów przylegających do ich ścian.

Owoce te pomagają również organizmowi w produkcji tlenku azotu we krwi, dzięki czemu naczynia krwionośne pozostają odpowiednio rozszerzone, a ciśnienie krwi utrzymane jest na odpowiednim poziomie.

6. Siemię lniane

Siemię lniane to jeden z najlepiej znanych “super-produktów”. Jego spożywanie przynosi niezliczone korzyści dla naszego zdrowia.

Siemię lniane zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, białka oraz substancje o właściwościach przeciwzapalnych. Wszystkie te elementy pomagają chronić zdrowie układu krwionośnego.

Siemię lniane jest również źródłem kwasu alfa-linolenowego (ALA). Dzięki niemu tętnice są wolne od osadu i tłuszczy. Dodatkowo, siemię lniane pomaga kontrolować poziom złego cholesterolu.

7. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to produkt, który doskonale wspomaga zdrowie serca. Może być szczególnie pomocna w walce z wysokim poziomem cholesterolu.

Oliwa z oliwek na tętnice

Oliwa zaliczana jest do zdrowych tłuszczy i ulega utlenieniu w mniejszym stopniu, niż pozostałe tłuszcze roślinne.

8. Awokado

Ten pyszny owoc jest bardzo zdrowy. Zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki.

Jeśli chcesz obniżyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, jedz codziennie pół awokado. Możesz w ten sposób również przyspieszyć metabolizm i obniżyć ryzyko wystąpienia arteriosklerozy.

9. Pomidory

Pomidory zawierają bardzo silne przeciwutleniacze. Pomagają obniżyć poziom cholesterolu i oczyścić tętnicę ze złogów.

Pomidory

Możesz jeść pomidory na surowo, dodając je do sałatek lub robiąc z nich sok. W ten sposób wykorzystujesz w pełni ich właściwości. Jeden z zawartych w pomidorach przeciwutleniaczy, zwany likopenem, ma jednak silniejsze właściwości jeśli spożywane pomidory są uprzednio ugotowane.

Jak często jesz powyższe produkty? Staraj się włączać je do swojej diety częściej, aby móc w pełni korzystać z ich zalet.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Majluf-Cruz, A., & Espinosa-Larrañag, F. (2007). Fisiopatología de la trombosis. Gaceta Medica de Mexico.
  • I., M., I., S., M., U., K., Y., Y., M., M., O., … E., K. (2004). Improvement of peripheral blood circulation in mouse and human with aged garlic extract preparation combined with ginseng, oriental bezoar, antler velvet, cuscuta seed and epimedium herb. Pharmacometrics.
  • Muñoz, M. A., & Barrón, A. R. (2009). Efectos médicos del aguacate. Medicina Interna de Mexico.
  • Hernández, F., Melgarejo, P., Martínez, J. J., Martínez, R., & Legua, P. (2011). Fatty acid composition of seed oils from important spanish pomegranate cultivars. Italian Journal of Food Science.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.