Mentalne sztuczki, które pomogą Ci schudnąć

Mentalne sztuczki, które pomogą Ci schudnąć
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieją pewne mentalne sztuczki, które można stosować codziennie, aby schudnąć w bardziej skuteczny sposób. Pokazujemy Ci je poniżej.

Sztuczki mentalne mogą być dobrym sposobem na lepsze regulowanie naszych posiłków i ilości spożywanego jedzenia. Dlatego zalecamy stosowanie się do tych mentalnych sztuczek, które pomogą Ci schudnąć i łatwiej przestrzegać zdrowej diety.

Mentalne sztuczki

1. Używaj mniejszych talerzy i większych szklanek

Kiedy używasz bardzo dużych talerzy, nieświadomie nakładasz większe porcje. Twój mózg można łatwo oszukać zmieniając perspektywę, coś w rodzaju efektu optycznego. Używając tego na Twoją korzyść, możesz zmniejszyć ilość jedzenia bez poczucia, że czegoś sobie odmawiasz.

Dlatego rozmiar ma znaczenie, jeśli chodzi o talerz. Ale gdy już znajdziesz rozsądny rozmiar, pojawi się ważne pytanie: co mam podać na tym talerzu? Zaczynamy myśleć o tym, ile mięsa, kurczaka, ryby lub gulaszu nałożymy. Widzimy białko jako głównego bohatera na naszym talerzu.

sałatka


To tutaj pojawia się sztuczka, aby schudnąć. Jeśli zaczniemy myśleć o warzywach, jako o bohaterach prawdopodobnie jedzenie automatycznie stanie się zdrowsze.

Z drugiej strony pamiętaj, że Twój mózg łatwo oszukać. Jeśli zjesz coś, co ma słodki smak, ale nie dostarcza cukru – jak słodziki dietetyczne – Twój mózg nadal będzie miał ochotę na coś słodkiego. To sprawia, że jesteś bardziej podatny na wpadnięcie w słodką pułapkę.

2. Policz ile razy przeżułeś jedzenie

Możesz zacząć to robić w formie zabawy, dzięki której będziesz mógł lepiej smakować jedzenie i jeść uważniej. Policz ile razy przeżuwasz każdy kęs i spróbuj zwiększać liczbę za każdym razem. 

W ten sposób unikniesz przejadania i poczujesz się bardziej usatysfakcjonowany, nie czując, że zjadłeś za dużo. Pomaga również w podejmowaniu zdrowszych decyzji. Co za tym idzie – schudnięcie będzie prostym zadaniem.

Co więcej, powolne jedzenie jest sposobem wyrażenie wdzięczności za to, co masz na talerzu. Ważne jest promowanie filozofii szacunku wobec naszej żywności, a jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest smakowanie ich z większą ostrożnością.

3. Zmierz ilości przed podaniem ich na talerzu

Jedzenie bezpośrednio z opakowania sprawia, że tracimy kontrolę nad porcjami jedzenia, co powoduje, że jemy o wiele więcej niż potrzebujemy, aby zaspokoić głód. Dlatego ważne jest, aby zawsze mierzyć podawane posiłki i nie jeść bezpośrednio z opakowania.

zapiekane pieczarki


Pamiętasz sztuczkę z mniejszym talerzem? Możesz zrobić to samo, aby oszukać Twój mózg: użyj mniejszej łyżeczki do jedzenia. W ten sposób, nieświadomie, poczujesz, że jesz znacznie więcej niż zwykle.

4. Podziel duże opakowania na mniejsze

Spożywanie większej porcji oznacza, że zjadasz 70% więcej żywności i co za tym idzie, więcej kalorii. Ale małe porcje są w stanie zapewnić podobne uczucie zadowolenia, co większe porcje.

Czwartą z tych mentalnych sztuczek jest umieszczanie jedzenia w małych plastikowych torebkach lub pojemnikach. Pomaga to poczuć się tak, jakbyś zjadł całą paczkę i zaspokaja Twój mózg.

pistacje

Kiedy masz ochotę na coś lub poczujesz głód między posiłkami będziesz musiał jedynie wziąć małą torebkę.

Ważny punkt do zapamiętania: nie jedz bezpośrednio z opakowania, odsyp porcję do osobnego pojemnika.

5. Umieszczaj najzdrowsze pokarmy w zasięgu wzroku

Nasz mózg wybiera te produkty, które są bardziej dostępne i jeśli mamy zdrowe produkty gotowe do zjedzenia będziemy podejmować zdrowsze decyzje w większości przypadków. Dlatego umieszczaj owoce i warzywa na wyciągnięcie ręki i ukrywaj żywność, która nie pomaga schudnąć, umieszczając ją poza Twoim zasięgiem.

Ważnym punktem jest przetestowanie siły woli w supermarkecie i nie kupowanie przetworzonej żywności. Dzięki temu możemy prowadzić zdrową dietę bez popadania w głód, który uniemożliwi osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.

To może Cię zainteresować ...
Skuteczne odchudzanie – 6 kroków do idealnego ciała
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Skuteczne odchudzanie – 6 kroków do idealnego ciała

Skuteczne odchudzanie to wciąż wyzwanie, z którym niewielu potrafi sobie samodzielnie poradzić. Poznaj codzienne nawyki, które ułatwią ci zrzucenie...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Healthline.com 10 Processed Foods to Avoid [Online] Available at: www.healthline.com/health/food-nutrition/processed-foods-to-avoid
  • Healthline.com The 21 Best Low-Carb Vegetables [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/21-best-low-carb-vegetables

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.