Mentalne sztuczki, które pomogą Ci schudnąć

Mentalne sztuczki, które pomogą Ci schudnąć
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieją pewne mentalne sztuczki, które można stosować codziennie, aby schudnąć w bardziej skuteczny sposób. Pokazujemy Ci je poniżej.

Sztuczki mentalne mogą być dobrym sposobem na lepsze regulowanie naszych posiłków i ilości spożywanego jedzenia. Dlatego zalecamy stosowanie się do tych mentalnych sztuczek, które pomogą Ci schudnąć i łatwiej przestrzegać zdrowej diety.

Mentalne sztuczki

1. Używaj mniejszych talerzy i większych szklanek

Kiedy używasz bardzo dużych talerzy, nieświadomie nakładasz większe porcje. Twój mózg można łatwo oszukać zmieniając perspektywę, coś w rodzaju efektu optycznego. Używając tego na Twoją korzyść, możesz zmniejszyć ilość jedzenia bez poczucia, że czegoś sobie odmawiasz.

Dlatego rozmiar ma znaczenie, jeśli chodzi o talerz. Ale gdy już znajdziesz rozsądny rozmiar, pojawi się ważne pytanie: co mam podać na tym talerzu? Zaczynamy myśleć o tym, ile mięsa, kurczaka, ryby lub gulaszu nałożymy. Widzimy białko jako głównego bohatera na naszym talerzu.

sałatka


To tutaj pojawia się sztuczka, aby schudnąć. Jeśli zaczniemy myśleć o warzywach, jako o bohaterach prawdopodobnie jedzenie automatycznie stanie się zdrowsze.

Z drugiej strony pamiętaj, że Twój mózg łatwo oszukać. Jeśli zjesz coś, co ma słodki smak, ale nie dostarcza cukru – jak słodziki dietetyczne – Twój mózg nadal będzie miał ochotę na coś słodkiego. To sprawia, że jesteś bardziej podatny na wpadnięcie w słodką pułapkę.

2. Policz ile razy przeżułeś jedzenie

Możesz zacząć to robić w formie zabawy, dzięki której będziesz mógł lepiej smakować jedzenie i jeść uważniej. Policz ile razy przeżuwasz każdy kęs i spróbuj zwiększać liczbę za każdym razem. 

W ten sposób unikniesz przejadania i poczujesz się bardziej usatysfakcjonowany, nie czując, że zjadłeś za dużo. Pomaga również w podejmowaniu zdrowszych decyzji. Co za tym idzie – schudnięcie będzie prostym zadaniem.

Co więcej, powolne jedzenie jest sposobem wyrażenie wdzięczności za to, co masz na talerzu. Ważne jest promowanie filozofii szacunku wobec naszej żywności, a jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest smakowanie ich z większą ostrożnością.

3. Zmierz ilości przed podaniem ich na talerzu

Jedzenie bezpośrednio z opakowania sprawia, że tracimy kontrolę nad porcjami jedzenia, co powoduje, że jemy o wiele więcej niż potrzebujemy, aby zaspokoić głód. Dlatego ważne jest, aby zawsze mierzyć podawane posiłki i nie jeść bezpośrednio z opakowania.

zapiekane pieczarki


Pamiętasz sztuczkę z mniejszym talerzem? Możesz zrobić to samo, aby oszukać Twój mózg: użyj mniejszej łyżeczki do jedzenia. W ten sposób, nieświadomie, poczujesz, że jesz znacznie więcej niż zwykle.

4. Podziel duże opakowania na mniejsze

Spożywanie większej porcji oznacza, że zjadasz 70% więcej żywności i co za tym idzie, więcej kalorii. Ale małe porcje są w stanie zapewnić podobne uczucie zadowolenia, co większe porcje.

Czwartą z tych mentalnych sztuczek jest umieszczanie jedzenia w małych plastikowych torebkach lub pojemnikach. Pomaga to poczuć się tak, jakbyś zjadł całą paczkę i zaspokaja Twój mózg.

pistacje

Na przykład, podziel torebkę orzechów  włoskich, migdałów lub orzeszków ziemnych na mniejsze torebki. Kiedy masz ochotę na coś lub poczujesz głód między posiłkami będziesz musiał jedynie wziąć małą torebkę.

Ważny punkt do zapamiętania: nie jedz bezpośrednio z opakowania, odsyp porcję do osobnego pojemnika.

5. Umieszczaj najzdrowsze pokarmy w zasięgu wzroku

Nasz mózg wybiera te produkty, które są bardziej dostępne i jeśli mamy zdrowe produkty gotowe do zjedzenia będziemy podejmować zdrowsze decyzje w większości przypadków. Dlatego umieszczaj owoce i warzywa na wyciągnięcie ręki i ukrywaj żywność, która nie pomaga schudnąć, umieszczając ją poza Twoim zasięgiem.

Ważnym punktem jest przetestowanie siły woli w supermarkecie i nie kupowanie przetworzonej żywności. Dzięki temu możemy prowadzić zdrową dietę bez popadania w głód, który uniemożliwi osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Healthline.com 10 Processed Foods to Avoid [Online] Available at: www.healthline.com/health/food-nutrition/processed-foods-to-avoid
  • Healthline.com The 21 Best Low-Carb Vegetables [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/21-best-low-carb-vegetables

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.