Dobry materac - jaki wybrać dla zdrowia i odpoczynku?

Globalizacja i konkurencyjność niosą ze sobą pewne korzyści dla klientów: różnorodną ofertę produktów. Dlatego na rynku znajdziemy szeroki wybór materacy do spania.
Dobry materac - jaki wybrać dla zdrowia i odpoczynku?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czasami zbyt duży wybór może być nawet przytłaczający. Dlatego warto wiedzieć czego szukamy i poznać najważniejsze wyróżniki dobrego materaca. Bowiem to właśnie dobry materac, odpowiada za zdrowie naszego kręgosłupa, wartościowy odpoczynek i mocny sen.

W szerokiej gamie materacy znajdziemy te lateksowe, lepkosprężyste, piankowe czy sprężynowe. Ilość produktów na rynku wskazuje, że nie wszystkie są tej samej, dobrej jakości.

Ponadto należy poznać preferencje naszego organizmu, co do stopnia twardości i grubości materaca. To jeden z najważniejszych czynników, którym powinniśmy kierować się przy jego wyborze. Dlatego też, w tym artykule poznasz kilka kluczowych wskazówek, które pozwolą Ci doskonale dobrać materac do swoich potrzeb.

Jak wiesz, nie istnieje jeden uniwersalny dobry materac dla wszystkich. Oczywiście możemy spać na materacach, które nie zostały “uszyte na miarę”. Jednakże, zazwyczaj prowadzi to do kłopotów ze snem, bądź odczuwanym dyskomfortem. 

Znaczenie mają zarówno nasza waga, pozycja, w której śpimy, jak i problemy zdrowotne (szczególnie te dotyczące kręgosłupa). Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę, wybierając swój materac do spania.

Przede wszystkim pamiętajmy, że ten element wyposażenia powinien służyć nam przez długie lata. Jest to inwestycja w nasze zdrowie. Rozważmy zatem kilka istotnych kwestii.

W jaki sposób śpisz?

Aby odpowiednio dobrać dla siebie materac, należy przeanalizować nasze nawyki, zachowania i potrzeby podczas snu. Sypiasz na boku, na wznak, czy na brzuchu – wszystko to ma znaczenie. Pozycja, w której zazwyczaj śpisz podpowie Ci, jaki rodzaj materaca niezbędny będzie dla Twojego odpoczynku.

materac 2
  • Na plecach, bądź na brzuchu: najlepiej jest wybrać twardy materac, który pozwoli utrzymać wyprostowane plecy. W przypadku miękkich materacy ryzykujemy, iż plecy zapadną się i utrzymane będą w nienaturalnej pozycji. To sprzyja potencjalnym schorzeniom i nierzadko wywołuje ból.
  • Na boku: jeśli uwielbiasz sypiać na boku, zbyt twardy materac może mieć negatywny wpływ na jakość odpoczynku. Potrzebny będzie Ci bardziej elastyczny materac, który dostosowuje się do kształtu Twojego ciała. W ten sposób nie obijesz sobie ramion podczas snu i przyjmiesz naturalną, wygodniejszą pozycję.

Odpowiedni, dobry materac a waga ciała

Waga naszego ciała bezpośrednio wiąże się z doborem twardości materaca. Jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna. Dlatego też nasza waga nie pozostaje bez znaczenia. Przekonaj się, o czym należy pamiętać i na jaki rodzaj materaca wskazuje waga Twojego ciała.

  • Waga powyżej 80 kg: jeśli znajdujesz się w tej kategorii, pamiętaj iż miękkie materace mogą doprowadzić do “zatapiania się” w nich, co niekorzystnie wpływa na nasze ułożenie i jakość odpoczynku. Wywołuje to nienaturalną pozycję naszej sylwetki i prowadzi do problemów zdrowotnych. Dobry materac powinien być należycie twardy. Nie zapominaj też, aby uwzględnić pozycję, w której sypiasz. Zazwyczaj jest to twardość H3.
  • Osoby poniżej 80 kg: filigranowe osoby będą potrzebowały bardziej elastycznego materaca, który pomoże rozłożyć nasz ciężar. Nie powinniśmy dopuścić do przeciążania niektórych części ciała. Zazwyczaj jest to twardość H2. 

Mniej lub bardziej ruchliwy sen

Każdy z nas ma swoje preferencje i predyspozycje. Różnimy się też natężeniem aktywności podczas snu. Mamy na myśli tzw. “wiercenie się” i przekładanie z boku na bok. Brzmi znajomo? Także ten czynnik ma wpływ na rodzaj materaca, który powinien Ci towarzyszyć.

  • Ruchliwy sen: jeśli ciągle zmieniasz pozycje, wstajesz, nie możesz znaleźć sobie miejsca i ciągle jesteś w ruchu – powinieneś wybrać twardszy materac. Dzięki temu przewracanie się na drugi bok będzie łatwiejsze.
  • Spokojny sen: w tym przypadku, jeśli pozostajesz w jednej pozycji przez całą noc – potrzebujesz miękkiego i elastycznego materaca. Pozwoli on odpowiednio rozłożyć ciężar ciała, nie doprowadzi do odleżyn. Pozycja, którą przyjmiesz w nocy nie wywoła więc bólu i dyskomfortu.

Ciepło czy zimno – czyli dobry materac a preferowana temperatura

Przy kupnie nowego materaca, należy wziąć pod uwagę każdy, nawet najmniejszy szczegół. Kolejnym wyróżnikiem, który wpływa na ten wybór jest temperatura.

W zależności od tego czy jesteś osobą, która uwielbia spać w cieple, czy jednak preferujesz chłodne pomieszczenia – zmieni się dobór materaca. Wpływ na wybór ma też klimat, w którym zamieszkujemy. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na wilgotność powietrza.

materac 3
  • Jeśli w nocy odczuwasz nadmiar ciepła: Zbyt ciepła piżama, nieodpowiednia temperatura, wszystko to sprawia, że w nocy odczuwasz nadmierne ciepło? Najlepszym wyborem będzie zatem materac sprężynowy, bowiem jest lepiej wentylowany i nie zatrzymuje ciepła.
  • Męczy Cię chłód: jeśli jesteś z tych osób, które w nocy zawsze odczuwają zimno i przykrywasz się wieloma warstwami pościeli – wybierz materac piankowy, lateksowy bądź lepkosprężysty. Znaczenie lepiej utrzymują one ciepło.

Na zakończenie

Na co zwrócić uwagę, kiedy jesteś uczulony na kurz, bądź chorujesz na astmę? W takich przypadkach najlepiej będzie sprawić sobie materac piankowy, bądź ten z lateksu. Powinny one uwzględniać pokrowce, które nadają się do prania.

Teraz kiedy już wiesz, jaki typ materaca pasuje do Twojej osoby możesz uratować swój kręgosłup przed powszechnymi schorzeniami. Pamiętaj zaś, że materac odgrywa szczególną rolę w przypadku osób cierpiących na dolegliwości kręgosłupa, np. skoliozę czy dyskopatię. Pamiętaj, że dobrze dobrany materac wpływa na jakość snu, wypoczynek i zdrowie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.