Skolioza: problem bardziej powszechny u kobiet

Dla kobiet skolioza może być bardziej bolesna i problematyczna z powodu menopauzy i osteoporozy. Poznaj jakie są objawy skoliozy!
Skolioza: problem bardziej powszechny u kobiet
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2022

Skolioza to stan, kiedy kręgosłup posiada nienaturalne skrzywienia. Prawdopodobnie pierwsze co przychodzi Ci na myśl, kiedy czytasz te słowa, to dzieci. To problem wrodzony, z którym żyje wiele młodych osób na całym świecie. I w większości przypadków, po odpowiedniej rehabilitacji przy stosowaniu aparatu ortopedycznego, skolioza może być wyleczona. 

Wielu osób w naszym społeczeństwie dotyka również skolioza, jako konsekwencja powolnego procesu osteoporozy.

Kobiety, które przeszły już menopauzę, szczególnie doświadczają skręcenia w zaokrągleniach kręgosłupa. Dzieje się tak do tego stopnia, że rentgen ukazuje charakterystyczne skrzywienia w kształcie litery “C” lub “S”.

Można powiedzieć, że ta deformacja jest nie tylko bolesna, ale i ma wpływ na postawę. W niektórych przypadkach konsekwencje mogą być poważne. Może doprowadzić do ostrych deformacji, kiedy kręgosłup zapada się lub biodra uciekają na jedną stronę.

To lęk, o którym nie mówi się za często. Dzisiaj opiszemy czym charakteryzuje się skolioza oraz jak można ją leczyć.

Skolioza częściej dotyka kobiet

skolioza

Skolioza wrodzona również częściej pojawia się u dziewczynek, niż chłopców. Jednocześnie wchodząc w wiek dorosły, to właśnie kobiety doświadczają większych problemów z kośćmi i ze stawami. Skolioza to choroba, która może pojawić się wraz z menopauzą.

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez Szpital Johna Hopkinsa oraz opublikowanych w magazynie Amerykański Dziennik Neuroradiologii potwierdzono te informacje dwukrotnie.

Ponadto, ujawniono kilka innych ciekawostek. Jedną z nich to fakt, że większa część przypadków skoliozy jest łagodna. Tylko 17% stanowi dość poważne zagrożenie dla zdrowia.

Dlaczego pojawia się skolioza?

Skolioza, która pojawia się u dorosłych nosi miano zwyrodnieniowej. Już sama nazwa wskazuje na pewne źródła oraz przyczyny tego nienaturalnego skrzywienia kręgosłupa.

  • Generalnie skolioza dotyka dorosłych po 65 roku życia.
  • Jednak u kobiet jej symptomy mogą pojawić się już między 40 a 50 rokiem życia.
  • Dzieje się tak, kiedy skutki menopauzy wpływają na siłę oraz odporność kości i stawów.
  • Jednocześnie powinnaś pamiętać, że choroba zwyrodnieniowa stawów zwykle umiejscowiona jest w najmniejszych stawach kręgosłupa.

Jakie są symptomy skoliozy zwyrodnieniowej?

ból kręgosłupa

Na początku ta delikatna deformacja nie przejawia wyraźnych symptomów. Niektórym wydaje się, że to łagodny problem z wiązadłami.

Jednakże stopniowo zaczynamy czuć mrowienie, kłucie w lędźwiach, rękach czy nogach podczas zasypiania…

  • Zwykle dopada nas ogromne zmęczenie.
  • Czasami trudno jest oddychać.
  • Ból jest silniejszy rano oraz podczas siedzenia. Innymi słowy, odpoczywanie nasila problem.
  • Symptomy, których zwykle szukamy są bardziej widoczne, kiedy dana osoba sama zacznie szukać niekształceń w swoich plecach: jej kręgosłup jest lekko przemieszczony, jedno ramię jest nieco wyższe niż drugie, lekki “garb” sprawia, że jest o kilka centymetrów niższa.

Różnica między skoliozą zwyrodnieniową a młodzieńczą

Skolioza może pojawić się u młodych osób między 10 a 18 rokiem życia. I dzieje się tak bez wyraźnych przyczyn. Jak wspomnieliśmy na początku, skolioza jest w większości przypadków schorzeniem wrodzonym.

Jednakże w przypadku skoliozy zwyrodnieniowej znamy jej powód. Co ważne, skrzywienie kręgosłupa pogłębia się o 1-2 stopnie każdego roku. 

Leczenie skoliozy u dorosłych

masaż pleców

Chirurgiczny zabieg nie zawsze jest możliwy czy nawet zalecany. Chory musi spojrzeć na problem z kilku perspektyw. Można to zrobić z pomocą odpowiednich specjalistów.

Aby to zrobić, powinieneś powinieneś wziąć pod uwagę:

  • Farmakologiczne leczenie: istnieje wiele leków które łagodzą ból. To między innymi ibuprofen czy paracetamol. Przede wszystkim zmniejszają one zapalenia w Twoich stawach.

Zastrzyki ze znieczuleniem wewnątrzoponowym to następna opcja.

  • Rehabilitacje na skoliozę dla dorosłych. W tym przypadku możemy udać się do dobrego ortopedy i fizjoterapeuty, poddać się terapiom wodnym, chiropraktyce lub innym dziedzinom medycyny alternatywnej zajmującej się problemami nerwowo-mięśniowo-szkieletowymi.

Najlepiej nie trzymać się jednego rodzaju terapii. Aby zwiększyć jakość życia jeśli cierpisz na skoliozę, powinnaś wykorzystać wszystko, co oferuje medycyna. 

W ten sposób możesz spróbować nowych terapii i sposobów, które pomogą Ci złagodzić problem oraz lepiej żyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.