Zdrowy kręgosłup - 8 zdrowych nawyków

Aby twój kręgosłup był zdrowy i silny, musisz o niego odpowiednio zadbać. Dowiedz się, jakie nawyki najlepiej mu służą.
Zdrowy kręgosłup - 8 zdrowych nawyków
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Zdrowy kręgosłup to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia w starszym wieku. Jest on jest złożoną strukturą, która odpowiada za podtrzymywanie naszego ciała. Wspiera głowę, szyję i biegnie przez całe plecy aż do miednicy. Składa się z kręgów, dysków i rdzenia kręgowego. Elementy te pełnią funkcję kanału komunikacyjnego dla mózgu i systemu nerwowego.

Rola ta jest kluczowa dla funkcjonowania całego organizmu, dlatego jakiekolwiek uszkodzenia kręgosłupa, nawet te najmniejsze, mogą bardzo odbić się na zdrowiu.

Zdrowy kręgosłup to pełny zakres ruchów i wysoka jakość życia. Kiedy kręgosłup nie jest utrzymywany w dobrej kondycji, możesz odczuwać bóle mięśni i stawów, a w bardziej poważnych przypadkach nawet stracić zmysł czucia.

Ze względu na tak istotną rolę kręgosłupa trzeba koniecznie zadbać o jego zdrowie, wprowadzając zdrowe nawyki, dzięki którym nie będzie on zbytnio obciążony, a podtrzymujące go mięśnie będą silne.

Dowiedz się z dzisiejszego artykułu, do jakich 8 głównych zaleceń warto się zastosować, aby uniknąć problemów z kręgosłupem.

1.  Ćwicz regularnie

Codzienny trening to jeden z najlepszych sposobów na wzmocnienie kręgosłupa. Nie tylko unikniesz w ten sposób obciążających go zbędnych kilogramów, ale również zapobiegniesz sztywnieniu stawów i napięcia w mięśniach.

ćwiczenia rowerek na zdrowy kręgosłup

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, postaraj się połączyć ćwiczenia aerobowe z treningiem ukierunkowanym na wzmocnienie mięśni całego ciała, a szczególnie pleców i brzucha.

2. Dbaj o postawę by mieć zdrowy kręgosłup

Zachowanie prawidłowej postawy, zarówno podczas chodzenia czy siedzenia, jak i w czasie odpoczynku to kluczowy element, konieczny dla zachowania zdrowego kręgosłupa.

Zła postawa sprawia, że ciężar ciała jest nierównomiernie rozłożony, co powoduje ucisk na krążki międzykręgowe. Długotrwałe przebywanie w takiej pozycji często wywołuje ból i napięcie mięśni.

3. Kontroluj swoja wagę, by zachować zdrowy kręgosłup

Nadwaga i otyłość są bardzo niebezpieczne dla kręgosłupa, stawów i mięśni. Zbędne kilogramy to, bez wątpienia, niepotrzebne obciążenie dla ciała.

Kobieta z wagą

Osoby, u których tłuszcz gromadzi się głównie wokół talii, często zgłaszają się do lekarza skarżąc się na ból pleców. Jest to wywołane napięciem, jakie powoduje nadmiar wagi skumulowany w jednym obszarze ciała.

Otyłość wiąże się również z takimi problemami jak przepuklina międzykręgowa, a także nadmierne zużycie chrząstek chroniących układ kostny. Problemom tym dużo łatwiej jest zapobiegać, niż potem je leczyć, dlatego kontroluj swoją wagę na bieżąco.

4. Stosuj zdrową dietę

Spożywanie zdrowych produktów ma ogromny wpływ na to, w jakim stanie jest nasz kręgosłup i jak funkcjonują wszystkie układy w naszym organizmie.

Jeśli chcesz zadbać o kręgosłup stosując odpowiednią dietę. Włącz do niej produkty, które dostarczają dużej ilości wapnia i witaminy D. Dzięki tym dwóm składnikom, twoje kości będą mocne i zachowają prawidłową gęstość.

Dodatkowo wprowadź do swojej diety białko, przeciwutleniacze i składniki odżywcze, które wzmocnią nie tylko kości, ale i stawy. Pamiętaj, że dzięki odpowiedniej diecie nie tylko wzmocnisz kręgosłup, ale również unikniesz zbędnych kilogramów, które mogłyby być obciążeniem dla układu kostnego.

5. Nie pal

Toksyny obecne w papierosach są przyczyną całego szeregu chorób, które obniżają poziom jakości życia.

Złamany papieros

Wprowadzone do organizmu, przedostają się do wszystkich komórek ciała. Ich nagromadzenie może wywoływać choroby wszystkich układów w organizmie, w tym choroby mięśni, stawów i kręgosłupa.

6. Wzmacniaj mięśnie brzucha

Wzmacnianie mięśni brzucha i dolnej części pleców ma bardzo korzystny wpływ na postawę i stan kręgosłupa. Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy z powiązania mięśni brzucha z kręgosłupem. W rzeczywistości jednak stanowią one podporę dla całego ciała.

Silne mięśnie brzucha odciążają plecy, dzięki czemu ciężar ciała nie spoczywa tylko na kręgosłupie.

Osoby, które wzmacniają ćwiczeniami mięśnie brzucha nie tylko mają lepszą posturę i bardziej atrakcyjnie wyglądają, ale również rzadziej cierpią na choroby związane z kręgosłupem.

7. Rozciągaj się w przerwach od pracy

Jeśli musisz spędzać w pracy wiele godzin w pozycji siedzącej, np. w biurze, przed komputerem, postaraj się raz na jakiś czas robić sobie przerwę. Rozciągaj wówczas mięśnie pleców.

Nawet jeśli zachowujesz prawidłową postawę i masz mocne mięśnie, pozostawanie w tej samej pozycji przez wiele godzin niekorzystnie wpływa na kręgosłup.

rozciąganie przy biurku a zdrowy kręgosłup

Mięśnie pleców w takiej sytuacji muszą wykonywać nieustannie taką samą pracę, co prowadzi do ich napięcia. Wystarczy jednak, że od czasu do czasu rozciągniesz się, a twoje mięśnie i kręgi będą bardziej rozluźnione. Co więcej, unikniesz niepotrzebnego bólu po całym dniu spędzonym w pracy.

8. Chcesz mieć zdrowy kręgosłup – unikaj stresu!

Jednym z wielu czynników wpływających szkodliwie na nasze ciało, w tym na kręgosłup, jest stres. Osoby, które pozostają pod jego długotrwałym wpływem, odczuwają często napięcie i ból w karku i ramionach. Taki stan może powodować zaburzenia pracy układu nerwowego i prowadzić do poważnych chorób.

Jak widzisz, zdrowe nawyki związane z kręgosłupem są bardzo łatwe do wprowadzenia w życie. Zachowaj w tym zakresie systematyczność, a uchronisz się przed niepotrzebnymi problemami zdrowotnymi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.