Mięśnie pleców wzmocnione dzięki tym 6 sposobom

Aby odciążyć kręgosłup i zadbać o swoją sprawność fizyczną, warto wzmacniać mięśnie pleców i unikać nawyków, które mogą je osłabiać.
Mięśnie pleców wzmocnione dzięki tym 6 sposobom

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca, 2019

Mięśnie pleców podtrzymują całą sylwetkę. Gdy są odpowiednio wzmocnione, mogą znacznie odciążać kręgosłup. Pozwala to uniknąć takich dolegliwości, jak bóle pleców i ograniczona ruchomość.

Odpowiednie nawyki oraz regularnie wykonywane ćwiczenia na mięśnie pleców pozwolą Ci zwiększyć elastyczność ciała, ułatwią poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Pomogą Ci także się rozluźnić i zrelaksować.

Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak odciążyć kręgosłup i wzmocnić plecy!

1. Co jeść, aby wzmocnić mięśnie pleców?

dieta na mięśnie pleców

Do znudzenia powtarzamy, jak ważną rolę w życiu powinna odgrywać zdrowa i zbilansowana dieta. Nie są to puste słowa.

Odpowiedni jadłospis to klucz do zdrowia i sprawności fizycznej. Obecne w nim substancje odżywcze i minerały wpływają bowiem na wszystkie układy i organy ludzkiego ciała.

Dla zdrowia i odciążenia kręgosłupa niezwykle ważne są mięśnie pleców i ich kondycja. Najlepsza w tym celu jest dieta zawierająca dużo białka, owoców, warzyw i zdrowych tłuszczów.

Zadbaj o odpowiednią różnorodność swojej diety, tak aby dostarczyć sobie odpowiednią dawkę przeciwutleniaczy, minerałów, witamin i kwasów tłuszczowych. Dzięki temu nie tylko ograniczysz opuchliznę i stany zapalne stawów, lecz także tkanek i kręgosłupa.

2. Jak spać?

Być może zabrzmi to absurdalnie, ale wiele osób nie wie, jak spać dobrze i zdrowo. Śpiąc na boku odciążasz kręgosłup, gdyż napięcie i nacisk nie padają bezpośrednio na plecy. Warto jednak sprawić sobie dwie różne poduszki, które pozwolą ułożyć głowę i szyję w linii kręgosłupa.

To, na co należy uważać, to spanie na brzuchu, ponieważ jest to jedna z najgorszych pozycji dla pleców. Oprócz sposobu spania, warto zadbać także o odpowiednią ilość snu i inne zdrowe nawyki, z urządzaniem i sprzątaniem sypialni włącznie.

Stres i niewystarczająca ilość snu odbijają się negatywnie na wszystkich organach i elementach ludzkiego ciała, także jeśli chodzi o mięśnie pleców.

3. Jak pracować przed komputerem?

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek pracę, która nie wymagałaby spędzania chociaż części czasu przed ekranem komputera. W większości przypadków mówimy nawet o kilku czy kilkunastu godzinach spędzanych dziennie w pozycji siedzącej.

Czy da się pracować przed komputerem i jednocześnie nie szkodzić swojemu zdrowiu i układowi ruchu?

Oto kilka zasad:

  • Wybierz odpowiednio wyprofilowane, ergonomiczne krzesło.
  • Trzymaj łokcie podparte w pozycji pod kątem 90 stopni.
  • Zadbaj o to, by kark i szyja znajdowały się w swojej naturalnej pozycji. Nie wyciągaj głowy do przodu, ani też nie garb się.

Stosując się do naszych porad możesz uniknąć bólu, a nawet deformacji kręgosłupa. Pozwala to także ograniczyć napięcie promieniujące z kręgosłupa.

4. Jak rozciągać mięśnie pleców?

rozciąganie mięśni

Jeśli chcesz wzmocnić mięśnie pleców i poprawić swoją kondycję i elastyczność, zacznij wykonywać ćwiczenia rozciągające. Zacznij od rozciągania rano, wykonuj także odpowiednie ćwiczenia wieczorem, przed pójściem spać.

Rozciąganie pomoże Ci się rozgrzać i przygotować do działania Twoje mięśnie i tkanki. Jest to także świetny sposób, aby uniknąć zakwasów, kontuzji i drobnych urazów, takich jak naciągnięcia, skręcenia czy zwichnięcia.

Wystarczy 10 minut ćwiczeń rozciągających dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dobrym pomysłem jest także lekkie i umiarkowane rozciąganie w ciągu dnia pracy. Twój kręgosłup na pewno będzie Ci wdzięczny za chwilę wytchnienia.

5. Masaż dla zdrowia kręgosłupa

masaż pleców

Dobry masaż wykonany przez specjalistę świetnie redukuje napięcie i pomaga rozbić mięśnie ograniczające ruchomość pleców. Ułatwia to nie tylko poruszanie, lecz także dobry sen czy relaks.

Zazwyczaj, gdy prostujemy plecy, odczuwamy lekki dyskomfort, więc szybko powracamy do swojej starej, lekko przygarbionej pozycji. To błąd, bo ta z pozoru wygodniejsza postawa ciała może być o wiele mniej korzystna dla kręgosłupa.

Nie pozwól, aby ból odebrał Ci radość życia i możliwość działania. Jak najszybciej oddaj się w ręce specjalisty, który wykona masaż relaksujący i przeciwbólowy. Oczywiście masaże i rehabilitacja to dość duży wydatek, pamiętaj jednak, że to inwestycja w Twoje zdrowie i sprawność fizyczną.

Wybierz odpowiednie miejsce i osobę, gdyż nieprawidłowo wykonany masaż może przysporzyć Ci więcej szkody niż pożytku!

Polecamy przeczytać również: Ból pleców: 10 nawyków, które go powodują

6. Terapia zimnem i ciepłem

W przypadku wszelkich urazów, kontuzji i dolegliwości bólowych, niezastąpioną naturalną sposobem metodą jest terapia wysoką lub niską temperaturą. Ciepłe lub zimne okłady bezpośrednio na źródło bólu pomagają uśmierzyć stany zapalne, rozluźnić mięśnie i poprawić krążenie.

Jest to jeden z najlepszych naturalnych sposobów, który w połączeniu z codziennymi ćwiczeniami rozciągającymi, przyniesie Ci ulgę i poprawi Twoje samopoczucie już po kilku dniach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.