Prawidłowa postawa ciała – 8 porad

21 grudnia, 2018
Istotne jest aby kontrolować naszą pozycję podczas snu, aby zapobiec bólom kręgosłupa na zajutrz. Najlepszą pozycją do spania jest położenie się na boku, z lekko skulonymi nogami.

Nie chodzi tylko o to, że wyglądamy mało atrakcyjnie i bolą nas plecy. Nieodpowiednia postawa ciała może nam przysporzyć innych, naprawdę poważnych dolegliwości. Istnieje wiele przyczyn: nadwaga, niedostateczne umięśnienie, czy też długie siedzenie w złej pozycji. Wszystkie to można poprawić! Odrobina silnej woli i prawidłowa postawa ciała gwarantowana!

Prawidłowa postawa ciała – 8 porad

Postawa stabilna – to ta, która utrzymuje nasze ciało w odpowiedniej linii i przy minimalnym wydatku energetycznym. Żeby ją osiągnąć, należy utrzymać kręgosłup bez żadnych skrzywień bocznych.

Nie należy też zapominać o krzywiznach w górnej części pleców (tych, które potocznie nazywamy „garbem”), ani w tej dolnej.

Plecy w okolicach lędźwiowych

Wiele z czynności, które wykonujemy na co dzień doprowadzają do tego, że nasza postawa nie należy do tych najbardziej prawidłowych.

Przy okazji, mogą nam towarzyszyć bóle i inne dolegliwości. Siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przy komputerze, czy nieodpowiednia pozycja podczas spania, sprawiają, że cierpi na tym postawa naszego ciała i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Na szczęście, istnieją sposoby, które są bardzo skuteczne. Dzięki nim postawa naszego ciała zacznie się poprawiać, a z biegiem czasu przestanie być dla nas problemem. To najlepszy prezent, który możesz sobie zrobić!

Postawa Twojego ciała w lustrze

To naprawdę użyteczne: stanąć przed dużym lustrem i obserwować samą siebie podczas, gdy pracuje się nad prawidłową postawą. Zaczynamy od odpowiedniego rozmieszczenia ciężaru ciała na obie stopy.

Potem kierujemy nasze barki do tyłu tak, żeby były odpowiednio zniwelowane.

Będziesz wiedziała, kiedy Twoja postawa będzie odpowiednia, jeżeli wyobrazisz sobie linię prostą, wiodącą zza ucha, poprzez bark, za biodrem, kolanem i przez kostkę.

Zobacz takżeJak pozbyć się wad postawy?

Opieranie się o ścianę

Innym bardzo skutecznym sposobem na odpowiednią pozycję ciała jest opieranie pleców i pośladków o ścianę. Aby sprawdzić, czy aktualna postawa jest prawidłowa, wystarczy, że przesuniesz dłoń między biodrami a ścianą.

Bóle w okolicach lędźwiowych

Jeżeli Twoja dłoń się nie mieści, jest uciśnięta, lub przeciwnie – przestrzeń jest zbyt duża, postawa Twojego ciała jest nieodpowiednia.

Podczas siedzenia

Sprawdź, czy masz wyprostowane plecy, barki skierowane do tyłu i stopy płasko na podłodze. Pamiętaj, żeby nie krzyżować nóg przez zbyt długi czas – działa to niekorzystnie na krążenie krwi, powoduje, że nogi puchną i pojawiają się żylaki.

Podczas stania

Biust powinien być uniesiony i brzuch w lekkim napięciu, jako że to właśnie mięśnie brzucha są odpowiedzialne za utrzymanie stabilności. Ciężar ciała należy rozłożyć na obie nogi, a kolana lekko ugiąć.

Podczas marszu

Głowę należy unieść, a szyję wyprostować.

Spacerowanie

Powinno się unikać ciągłego patrzenia na ziemię, ponieważ może powodować bóle kręgów szyjnych. Zawsze najpierw stawiamy piętę, a dopiero potem resztę stopy.

Przeczytaj równieżCodzienny spacer – korzyści są bezcenne!

Podczas spania

Najlepszą pozycją do spania jest położenie się na boku, z lekko skulonymi nogami. W ten sposób mamy odpowiednio ułożony kręgosłup i unikamy problemów z oddychaniem, takich jak chrapanie.

Siadanie na skraju krzesła

Prawidłowa postawa ciała podczas siedzenia, zwłaszcza gdy jesteśmy na rozmowie kwalifikacyjnej, to – według tego co mówią eksperci – usytuowanie ciała na skraju krzesła. W ten sposób plecy będą wyprostowane i nie zaokrąglają się tak jak podczas opierania.

Aby zachować równowagę, jedną stopę wkładamy pod krzesło, a drugą kierujemy do przodu.

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia są bardzo ważne. Dzięki nim rozciągamy mięśnie i utrzymujemy je w idealnym stanie. Te, z kolei, są niezbędne przy prawidłowej postawie ciała. Zaleca się spacery, bieganie, pływanie lub rozciąganie, zawsze biorąc pod uwagę zachowanie odpowiedniej postawy.

Z innej strony, te osoby, które spędzają wiele godzin na siedząco, powinny co jakiś czas wstać, odpocząć i rozciągnąć mięśnie. To samo tyczy się tych osób, które pracują na stojąco.

  • Deliagina, T. G., Zelenin, P. V., Beloozerova, I. N., & Orlovsky, G. N. (2007). Nervous mechanisms controlling body posture. Physiology and Behavior. http://doi.org/10.1016/j.physbeh.2007.05.023
  • Winter, D. A. (1995). Human balance and posture control during standing and walking. Gait and Posture. http://doi.org/10.1016/0966-6362(96)82849-9