Ćwiczenia, które pomogą Ci wyszczuplić plecy

15 października, 2018
Podnosząc ciężary zwiększamy naszą mase mięśniową, aktywując metabolizm i spalając tkankę tłuszczową. Nie ma potrzeby podnoszenia ton kilogramów. Możesz zacząć od mniejszej ilości kilogramów.

Chcąc pozbyć się tkanki tłuszczowej z danej części ciała, zazwyczaj wiemy, jakie ćwiczenia wykonywać, aby uzyskać odpowiedni efekt. Najczęściej trenujemy takie partie mięśni jak brzuch, uda, klatka piersiowa czy pośladki. Prawdopodobnie znasz jednak osoby, które skupiają się wyłącznie na nogach lub brzuchu, całkowicie zapominając, że równie istotne są plecy.

Na plecach, tak jak i na innych częściach ciała, również gromadzi się tkanka tłuszczowa, jednak pozbycie się jej wymaga jeszcze więcej poświęcenia i dyscypliny. Na tkankę tłuszczową na plecach mało kto zwraca szczególną uwagę, staje się ona problemem dopiero, gdy zakładamy sportowy biustonosz, strój kąpielowy lub obcisłą sukienkę.

Jeśli więc chciałabyś wyszczuplić i wzmocnić swoje plecy, już teraz poznaj najlepsze ćwiczenia na te partie mięśni.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i spalające tkankę tłuszczową

Pozycja 1

Rozwiń karimatę i połóż się na brzuchu wyciągając ręce przed siebie lub za siebie, ponad głową.

Ćwiczenia na plecy

Nie unosząc stóp do góry, wygnij kręgosłup w łuk, a następnie powróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 2 serie po 10 powtórzeń.

Pozycja 2

Pozostań w pozycji z poprzedniego ćwiczenia, jednak tym razem spleć dłonie na karku. Unieś klatkę piersiową, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 2 serie po 15 powtórzeń.

Trening mięśni pleców

Zobacz także15-minutowy trening na pozbycie się tłuszczu!

Pozycja 3

Wykonaj takie samo ćwiczenie jak poprzednie, jednak teraz nie unoś klatki piersiowej w linii prostej, tylko przechylaj ją raz w lewo, raz w prawo, tak jakbyś chciała dostrzec, co znajduje się wokół. Reszta ciała powinna pozostawać nieruchomo.

Pozycja 4

W ramach ostatniego zadania wykonaj tzw. koci grzbiet, pozycję znaną z zajęć jogi. Rozluźnij mięśnie, następnie zaokrąglij plecy, wypychając kręgosłup w górę tak bardzo jak to możliwe. Później wypchnij brzuch w stronę podłogi, tak jakbyś chciała dotknąć podłoża. Powtórz 5 razy, a potem odpocznij.

Pływanie

Jeśli zależy Ci na wzmocnieniu mięśni pleców, najskuteczniejszym ćwiczeniem jest pływanie.

Pływając wykonujesz jednocześnie trening wzmacniający, spalające tkankę tłuszczową oraz relaksujące.

Ćwiczenia siłowe

Wszystkie ćwiczenia mające na celu redukcję tkanki tłuszczowej, muszą zawierać także trening siłowy. Do jego wykonywania możesz wykorzystać ciężarki, co pomoże Ci w budowaniu masy mięśniowej, a dodatkowo przyspieszy metabolizm. Staraj się wykonywać ćwiczenia siłowe codziennie i pamiętaj, że ciężarki nie muszą, a wręcz nie powinny być bardzo ciężkie.

Przeczytaj koniecznie: Siłownia – 8 rzeczy, których nigdy nie należy tam robić

Trening wysiłkowy

Ćwiczenia wysiłkowe, czyli tzw. trening kardio, mają na celu przyspieszenie akcji serca, które skutkuje szybszym spalaniem kalorii. Poświęcając część czasu na tego typu ćwiczenia ułatwisz także spalanie tkanki tłuszczowej z pleców.

Trening na układ krążenia

Spośród aktywności takich jak bieganie, jazda na rowerze, orbitrek czy pajacyki, wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej i włącz ją do swojego planu treningowego.

Brzuszki

Wiemy już, że ćwiczenia takie jak brzuszki mają za zadanie wzmocnić mięśnie brzucha i zredukować tkankę tłuszczową w tym miejscu, jednak dodatkowo pomagają one pozbyć się tłuszczu w dolnej części pleców. Wykonuj brzuszki, skupiając się na spięciach skośnych. Pamiętaj także o rozciąganiu, zarówno boków, jak i całego kręgosłupa.

Jak uzyskać najlepsze rezultaty?

  • Wiemy, że pozbycie się tkanki tłuszczowej z pleców nie jest wcale prostą sprawą i wymaga wielu poświęceń i zaangażowania. Być może będzie wymagało to od Ciebie więcej wysiłku niż praca nad innymi częściami ciała, jednak jeśli będziesz regularnie wykonywać opisane wyżej ćwiczenia na pewno szybko zauważysz efekty.
  • Pamiętaj, że aby zredukować tkankę tłuszczową, niezbędna jest zbilansowana dieta, niezawierająca zbyt wielu tłuszczów, smażonych potraw ani cukrów. Zawsze może za to dodać do swojego jadłospisu warzywa, owoce, zieloną herbatę, wodę i wszelkie produkty bogate w błonnik i proteiny.
  • Ćwiczenia można uzupełnić także masażem pleców, co stopniowo pomoże w wyeliminowaniu tzw. boczków.
  • Nie zapominaj również, że niezbędna jest dobra postawa ciała. Staraj się utrzymywać wyprostowaną sylwetkę, unikaj garbienia się, gdyż wówczas tłuszcz gromadzi się i tworzą się fałdki.

Mamy nadzieję, że garść porad i opisane wyżej ćwiczenia pomogą Ci wyszczuplić i wzmocnić plecy!

  • Sekendiz, B., Altun, Ö., Korkusuz, F., & Akin, S. (2007). Effects of Pilates exercise on trunk strength, endurance and flexibility in sedentary adult females. Journal of Bodywork and Movement Therapies. https://doi.org/10.1016/j.jbmt.2006.12.002
  • Paxton, R. J., Valois, R. F., & Wanzer Drane, J. (2004). Correlates of body mass index, weight goals, and weight-management practices among adolescents. Journal of School Health. https://doi.org/10.1111/j.1746-1561.2004.tb06617.x
  • Hadała, M., & Gryckiewicz, S. (2015). The Effectiveness of Lumbar Extensor Training: Local Stabilization or Dynamic Strengthening Exercises. A Review of Literature. Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja. https://doi.org/10.5604/15093492.1135044