Jak pozbyć się wad postawy? - Podstawowe ćwiczenia

Istotne jest, abyś kontrolował swoją postawę ciała, będąc przed komputerem – aby uniknąć problemów z kręgosłupem. Wzmocnienie mięśni, może zapobiec bólom pleców,
Jak pozbyć się wad postawy? - Podstawowe ćwiczenia

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Garbiąc się i nie dbając o prawidłową postawę nie tylko prezentujemy się znacznie gorzej, ale narażamy się na różne schorzenia mięśni, wady postawy i inne dolegliwości.

Do złych nawyków należy przede wszystkim garbienie się i pochylanie głowy, które każdego dnia wpływają na stan układu ruchu, wywołując coraz większy ból. Powodowane nieprawidłową postawą schorzenia kręgosłupa są zazwyczaj bardzo poważne i bolesne, a walka z nimi wymaga dużo czasu, pieniędzy i konsultacji ze specjalistami.

Jeśli chcesz przynieść ulgę swojemu kręgosłupowi, zalecane jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie, ćwiczenia siłowe, a także ćwiczenia rozciągające. Już za chwilę poznasz kilka z nich, które pomogą Ci całkowicie pozbyć się wad postawy.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem ćwiczeń konieczna jest rozgrzewka. Może być to na przykład 10-minutowy jogging. Gdy już Twoje mięśnie są odpowiednio rozgrzane, możesz przystąpić do ćwiczeń:

Ćwiczenie 1 na korektę wad postawy

Jest to ćwiczenie przeciw zgarbionym plecom i ramionom. Wzmacnia górne partie pleców i zapobiega przyjmowaniu nieprawidłowej postawy ciała.

Kobieta wykonuje ćwiczenia korygujące wady postawy
 • Połóż się na brzuchu na wygodnej, lecz całkowicie płaskiej powierzchni, twarzą w stronę podłogi.
 • Podnieś górną część ciała podpierając się na dłoniach, ściągnij łopatki i wytrzymaj w tej pozycji 3 sekundy, bez zbędnego nadwyrężania mięśni.
 • Wszystkie ruchy powinny być płynne i wolne. Weź głęboki wdech i wróć do pozycji leżącej. Ćwiczenie powtórz ok.15-20 razy.

Teraz wykonaj ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha i miednicy.

 • Połóż się na plecach i unieś wyprostowane nogi do góry. Pamiętaj, że kręgosłup nie może się wyginać, a odcinek krzyżowy powinien całkowicie przylegać do podłoża.
 • Następnie powoli opuszczaj nogi i utrzymaj je nad ziemią przez 3 sekundy, po czym znowu unieś do góry.
 • Powtórz 10-15 razy.

Do wykonania kolejnego ćwiczenia będzie Ci potrzebna piłka gimnastyczna.

 • Połóż się na plecach, umieść piłkę pomiędzy udami i ściskaj ją tak mocno, jak potrafisz.
 • Wytrzymaj tak 5 sekund, ćwiczenie powtórz 10-15 razy.

Ćwiczenie 2

To ćwiczenie również ma na celu poprawienie Twojej postawy.

Kobieta chwyta się za stopy
 • Połóż się na plecach i obejmij złączone nogi próbując powoli przyciągnąć je do klatki piersiowej. Musisz robić to bardzo ostrożnie, aby uniknąć kontuzji.
 • Wytrzymaj w tej pozycji 20 sekund, powtórz 5 razy.
 • Tak wykonywane ćwiczenie ma na celu rozciągnięcie i wydłużenie kręgosłupa.

Ćwiczenie 3

Do tego ćwiczenia również będzie Ci potrzebna piłka gimnastyczna.

Kobieta koryguje wady postawy na piłce fitnessowej
 • Usiądź na piłce i wyprostuj plecy. Postaw stopy na podłodze i ustaw nogi w kształcie litery ,,V”.
 • Następnie powoli przesuwaj się do przodu, aż poczujesz rozciąganie pod kolanami. Wytrzymaj w takiej pozycji 30 sekund.

Ćwiczenie 4 – pozbądź się wady postawy!

Kolejne ćwiczenie może być wykonywane w następujący sposób:

 • Stań naprzeciwko drzwi i oprzyj o nie lewą rękę. Ręką powinna być zgięta w łokciu pod kątem 90 stopni.
 • Teraz wysuń lewą nogę do przodu i przekręć się w lewą stronę, aż poczujesz rozciąganie prawego mięśnia piersiowego.
 • Następnie odwróć się i zmień stronę, aby z takim samym natężeniem rozciągnąć lewą stronę.
Kobieta rozciąga mięśnie

O czym jeszcze należy pamiętać, aby pozbyć się wad postawy? Przede wszystkim: nie garb się, stojąc czy siedząc zawsze staraj się prostować plecy i ściągać łopatki, nie pochylaj się również do przodu. Unikaj też nadmiernego obciążania mięśni brzucha, ud i bioder.

Próbuj świadomie utrzymywać prawidłową postawę przez cały dzień, zwłaszcza, gdy spędzasz czas w pozycji siedzącej lub przed komputerem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bott, R. (2014). Ejercicios de fisioterapia. Igarss 2014. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
 • Castillo, M. . D. (2000). Importancia de la educación postural en escolares como método de prevención del dolor de espalda. Médicina General.
 • De Las Heras, J., De, J., & Heras, L. (2006). Patología de la columna vertebral Ventana a otras especialidades Patología de la columna vertebral Puntos clave Escoliosis idiopática. An Pediatr Contin. An Pediatr Contin.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.