Codzienny spacer – korzyści są bezcenne!

Wystarczy 30 minut dziennie dynamicznego marszu, aby poprawić ogólny stan zdrowia organizmu oraz wzmocnić psychikę. Codzienny spacer to przyjemność, której nikt z nas nie powinien sobie odmawiać.
Codzienny spacer – korzyści są bezcenne!
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Żyjemy w czasach, w których pomimo nerwowego trybu życia praktycznie się nie ruszamy. Całymi dniami siedzimy za burkiem, przed komputerem, na kanapie, godzinami wpatrujemy się w telewizor… Jak to możliwe, że chociaż jesteśmy w stanie godzinami buszować po sieciach społecznościowych, nie potrafimy wygospodarować zaledwie 30 minut na codzienny spacer?

Pamiętajmy, że brak ruchu jest główną przyczyną otyłości i wielu rozmaitych chorób – od zaburzeń krążenia po artretyzm i nowotwory. A przecież chory, podatny na infekcje, kontuzje i zaburzenia psychiczne organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Jeśli chcesz poprawić swoje zdrowie na dosłownie wszystkich poziomach, wybierz się na krótki, przynajmniej 30-minutowy codzienny spacer!

Przyjrzyj się swoim codziennym nawykom oraz dokładnie zacznij obserwować swoje ciało. Przekonasz się, że wysyła Ci ono szereg rozmaitych sygnałów, abyś zaczął lepiej dbać o siebie i więcej się ruszać. Nie zmuszamy Cię do wylewania siódmych potów na siłowni, na początek w zupełności wystarczy spacer na łonie natury.

Już po kilku tygodniach regularnych, półgodzinnych marszów zauważysz nie tylko poprawę zdrowia fizycznego, ale także lepsze samopoczucie i przypływ nowej, pozytywnej energii. Bardzo przyjemnym skutkiem ubocznym nawyku codziennego chodzenia jest oczywiście spadek wagi.

Z pewnością regularne spacery zmotywują Cię również do wprowadzenia zdrowej diety oraz intensywniejszej pielęgnacji ciała.

Dlaczego codzienny spacer jest korzystny dla zdrowia?

Jeśli dotychczas stroniłeś od ruchu, możesz zacząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną od krótkich, kilkunastominutowych spacerów. Wraz z poprawą formy możesz wydłużać czas marszu. Zanim zaczniesz codziennie spacerować, zapoznaj się z kilkoma istotnymi wskazówkami:

Spacer a zdrowie
  • Przed każdym spacerem wykonaj krótką rozgrzewkę – ciepłe, wprowadzone w ruch mięśnie funkcjonują sprawniej oraz są mniej podatne na kontuzje i urazy.
  • Zawsze zabieraj ze sobą butelkę wody mineralnej.
  • Dokładnie obserwuj swoje ciało i reaguj na wszelkie sygnały. Jeśli odczuwasz zmęczenie przed upływem 30 minut, zakończ spacer wcześniej. Nie przeciążaj mięśni, gdyż w żadnym przypadku nie wyjdzie Ci to na dobre.
  • Jeśli nie jesteś w stanie maszerować nieprzerwanie przez pół godziny, co jakiś czas możesz robić przerwy. Z pewnością po kilku dniach kondycja Twojego organizmu znacznie się polepszy, a odpoczynki będą coraz krótsze.
  • Jeśli czujesz, że stać Cię na więcej, nie ograniczaj swoich możliwości i maszeruj szybciej lub dłużej – wszystko zależy od Twojej formy i wydajności organizmu.
  • Jeśli cierpisz na jakiekolwiek choroby, przed wprowadzeniem spacerów na stałe do swojego rozkładu dnia skontaktuj się z lekarzem. Zapytaj go, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do regularnej aktywności fizycznej.
  • Przed spacerem możesz wypić napar z imbiru, który znakomicie przyspieszy spalanie tłuszczu.

Pamiętaj, że zawsze należy dostosować czas trwania i intensywność spaceru do możliwości organizmu oraz do indywidualnych uwarunkowań, takich jak wiek, waga czy przebyte choroby. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych kontuzji i urazów.

Krótki codzienny spacer a tak wiele korzyści dla zdrowia!

Poniżej przedstawiamy listę największych zalet, jakie ma codzienny spacer na nasze zdrowie. Jeśli dotychczas nie miałeś w zwyczaju często chodzić, po zapoznaniu się z nimi z pewnością już jutro wybierzesz się na swój pierwszy spacer.

Na spacerze
  • Krótki, 30-minutowy spacer poprawia krążenie krwi, dzięki czemu wspomaga funkcje wszystkich witalnych narządów naszego organizmu. Podczas aktywności fizycznej do komórek ciała dociera więcej tlenu, co przekłada się na poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.
  • Dzięki regularnemu ruszaniu się prawidłowo dbamy o zdrowie mięśni, stawów i ścięgien.
  • Spacery pomagają ustabilizować poziom glukozy we krwi, a zatem w naturalny sposób obniżają ryzyko wystąpienia cukrzycy.
  • Co więcej, umiarkowana aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.
  • Dzięki codziennym spacerom zadbasz o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Redukcja wagi w tym przypadku jest stopniowa, a zatem zdrowa dla naszego organizmu i nie wiąże się z efektem jojo.
  • Obok redukcji tkanki tłuszczowej następuje wzmocnienie mięśni, stawów, ścięgien, kości… Twój układ szkieletowy stanie się mniej podatny nie tylko na urazy i złamania, ale także na rozwój osteoporozy. Krótko mówiąc, będziesz cieszył się pełną swobodą ruchów.
  • Codzienny spacer to niezawodna recepta na świetny humor i dobre samopoczucie. Co więcej, regularna aktywność fizyczna doskonale wpływa na umocnienie poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości. Mowa tu nie tylko o ciągłym wyznaczaniu sobie nowych celów, ale także o motywacji wywołanej stale wysmuklającym się ciałem.
  • Systematyczne spacery fantastycznie przyspieszają przemianę materii oraz wspomagają procesy trawienne.
  • Regularna aktywność fizyczna wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i oddechowy oraz kojąco wpływa na psychikę: łagodzi stres i napięcie mięśniowe, pomaga pozbyć się bezsenności i innych zaburzeń snu. Zmęczony wysiłkiem fizycznym organizm szybciej się odpręża i zapada w głęboki, naprawczy sen.
  • Podczas aktywności fizycznej następuje uwalnianie endorfin, czyli hormonów szczęścia, które fantastycznie poprawiają humor i samopoczucie. Dzięki spacerom skutecznie odgonisz negatywne, depresyjne myśli.

Zacznij spacerować już dziś!

Wielką zaletą spacerów jest między to, że nie wymagają one użycia żadnego sprzętu ani specjalistycznej odzieży. Wystarczy, że będziesz czuł się w swoim stroju wygodnie. Jeśli chcesz, możesz zainwestować w dobre, specjalnie zaprojektowane do szybkiego chodzenia obuwie.

Chodzenie

Po zakończonym spacerze koniecznie powinieneś poświęcić kilka minut na ćwiczenia rozciągające. Dzięki nim unikniesz ryzyka wystąpienia kontuzji i urazów w przyszłości.

W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów wynikających z codziennego marszu, koniecznie zacznij stosować zdrową i zbalansowaną dietę oraz wypijaj przynajmniej dwa litry wody dziennie. Staraj się ruszać jak najczęściej, ponieważ „ruch to zdrowie”.

Na zakończenie

Ciało, które na co dzień nie wykonuje żadnego wysiłku szybko się starzeje, kości i stawy przedwcześnie się zużywają oraz pogarsza się jego stan psychiczny. Chociaż początki zmian w twoim stylu życia mogą być trudne i wymagać sporego samozaparcia, już po krótkim czasie odczujesz pozytywne skutki, które będą Cię motywowały do dalszej pracy nad sobą.

Ani się obejrzysz, a codzienne spacery staną się niezastąpionym elementem Twojej codziennej rutyny!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barton, J., Hine, R., & Pretty, J. (2009). The health benefits of walking in greenspaces of high natural and heritage value. Journal of Integrative Environmental Sciences, 6(4), 261–278. Available at: https://doi.org/10.1080/19438150903378425. Accessed 12/05/2020.
  • Franke, A., Harder, H., Orth, A. K., Zitzmann, S., & Singer, M. V. (2008). Postprandial walking but not consumption of alcoholic digestifs or espresso accelerates gastric emptying in healthy volunteers. Journal of Gastrointestinal and Liver Diseases17(1), 27. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18392240. Accessed 12/05/2020.
  • Murtagh, E. M., Murphy, M. H., & Boone-Heinonen, J. (2010). Walking: the first steps in cardiovascular disease prevention. Current Opinion in Cardiology, 22(5), 490–496. Available at: https://doi.org/10.1097/hco.0b013e32833ce972. Accessed 12/05/2020.
  • Richardson, C. R., Newton, T. L., Abraham, J. J., Sen, A., Jimbo, M., & Swartz, A. M. (2008). A Meta-Analysis of Pedometer-Based Walking Interventions and Weight Loss. The Annals of Family Medicine, 6(1), 69–77. Available at: https://doi.org/10.1370/afm.761. Accessed 12/05/2020.
  • Sullivan Bisson, A. N., Robinson, S. A., & Lachman, M. E. (2019). Walk to a better night of sleep: testing the relationship between physical activity and sleep. Sleep Health, 5(5), 487–494. Available at: https://doi.org/10.1016/j.sleh.2019.06.003. Accessed 12/05/2020.
  • Williams, P. T., & Thompson, P. D. (2013). Walking Versus Running for Hypertension, Cholesterol, and Diabetes Mellitus Risk Reduction. Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology, 33(5), 1085–1091. Available at: https://doi.org/10.1161/atvbaha.112.300878. Accessed 12/05/2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.