Samotność to czasami cena za Twoją wolność

Zacznijmy od tego, że nie należy dać się owładnąć presji wywieranej z każdej strony przez społeczeństwo na temat stylu życia i dobrego samopoczucia. Samotność jest niezwykle odległa od negatywnego wydźwięku, jak zazwyczaj jej towarzyszy – należy ją raczej postrzegać jako okazję do rozwoju samego siebie.

Często mówi się, że samotność jest w stanie nauczyć Cię o wiele więcej niż cokolwiek i ktokolwiek inny. Jednak jesteśmy stworzeniami przyzwyczajonymi do życia w społeczności, musimy zatem poświęcać sporo uwagi wzajemnej interakcji i kontaktom międzyludzki, aby rozwijać się, uczyć i żyć pełnią życia.

Ale najważniejszym aspektem tego wszystkiego jest niepopadanie w przesadę i umiejętność zachowania równowagi ducha w każdej sytuacji.

Samotność jest niekiedy absolutnie niezbędna dla zapewnienia dobrego stanu zdrowia psychicznego. Te chwile, które spędzasz całkowicie samemu zapewniają Ci spokój i czas na ustabilizowanie swoich emocji.

Serce

Ale istnieją również pewne charakterystyczne etapy w całym cyklu życiowym, kiedy czujesz się „związany” z kimś lub czymś tak mocno, że odnosisz wrażenie, jakby otaczające Cię osoby ciągnęły Cię w dół.

W chwili, gdy zdasz sobie sprawę z tego, że nie masz już kontroli nad własnym życiem, utraciłeś zdolność podejmowania wyborów, czy też możliwość wybrania ścieżki, jaką zamierzasz podążać przed kolejne lata swojego życia lub po prostu z uwagi na presję wywieraną przez Twoje otoczenie, to jest to najlepszy moment, aby podjąć zdecydowane działania.

Bo czasami samotność jest również ceną, jaką musisz zapłacić za wolność – ale to nie oznacza od razu, że musi to być coś złego. Nadszedł zatem najwyższy czas, aby zaprezentować nasz punkt widzenia.

Gdy samotność jest jedyną możliwością

Zacznijmy od omówienia pewnego zwyczaju popularnego nawet w obecnych czasach w Chinach. Jest to coś, co zdecydowanie przyciąga uwagę i dobrze pasuje do kontekstu naszego dzisiejszego artykułu.

Gdy kobieta w Chinach osiąga wiek 25 lat i wciąż jeszcze nie jest mężatką, zostaje określana mianem „sheng-nu”, co w wolnym tłumaczeniu może oznaczać „kobietę niepełnowartościową”.

Według zarówno niej, jak i otoczenia – brak stałego partnera jest powodem dla wstydu tak dla niej, jak i jej całej rodziny. W związku z tym w Chinach istnieje obecnie cała branża poświęcona tym „już prawie starym pannom” mająca na celu ułatwienie takim kobietom znalezienie mężów, a tym samym spełnienia „wymogów” stawianych im przez chińskie społeczeństwo.

Płacząca kobieta z Chin

Na szczęście prawo „jednego dziecka” w Chinach zostało już zniesione, co oznacza, że rząd musi dokładać starań w celu promowania macierzyństwa. Fakt istnienia w chińskim społeczeństwie kobiet uważanych za takie, które nie spełniły swojego „naturalnego zadania” wywiera na nie zarówno okrutną, jak i prawdziwie destrukcyjną presję.

Na szczęście wiele z tych kobiet reaguje na tę sytuację. Po pierwsze, stawiają one czoła naciskom wywieranym przez swoje rodziny, a następnie czynią to samo, ale wobec całego społeczeństwa.

Wszyscy wiedzą, że taka postawa ma swoją cenę, którą zazwyczaj jest samotność uważana przez wielu ludzi o zamkniętych horyzontach z tożsamym poczuciem odrzucenia. Jednak przeważająca większość takich osób czuje się wolna, ponieważ są one po prostu kobietami, z prawem do życia tak, jak im się podoba, a nie pod dyktando innych.

Gdy presja otoczenia ogranicza Twoją wolność

Wszyscy wiemy, że samotność jako taka nie zawsze jest postrzegana w dobrym świetle. Chiny nie są jedynym krajem, w którym popularny jest taki sposób myślenia. Wystarczy po prostu uświadomić sobie te wszystkie stereotypy dotyczące bycia singlem w Twoim własnym otoczeniu.

  • Kiedykolwiek zakończy się ten, czy inny romans, niewątpliwie prędzej, czy późnej spotkasz osobę, która Ci powie coś w stylu: „nie martw się, wkrótce znajdziesz sobie kogoś nowego.” Zupełnie jakby spędzanie czasu w swoim własnym towarzystwie było czymś niezrozumiałym i nienormalnym.
  • Powszechnym zjawiskiem jest także to, że członkowie Twojej rodziny nie rozumieją po prostu, dlaczego żyjesz sam, dlaczego chcesz wybrać się na samotną wycieczkę lub po prostu tego, że lubisz mieć swój własny, prywatny czas, w którym możesz żyć w zgodzie z samym sobą i nie dzielić go z nikim.

Nawet dzisiaj samotność nadal postrzegana jest negatywnie. Może właśnie dlatego odczuwasz presję narzucaną przez niektóre osoby lub sytuacje, bo po prostu nie chcesz być krytykowanym lub słuchać niechcianych komentarzy wygłaszanych przez osoby nierozumiejące Twoich upodobań.

Samotność nie jest czymś niebezpiecznym

Pisarz i poeta Charles Bukowski stwierdził kiedyś bez ogródek, że samotność jest niekiedy prawdziwym darem. Nie oznacza to oczywiście, że należy zawsze odciąć się od swojego otoczenia, ludzi, całego tego zgiełku, śmiechu, spotkań towarzyskich, miłości i przyjaźni.

Samotność w takim rozumieniu oznacza po prostu to bycie selektywnym i przyznawanie pierwszeństwa samemu sobie – czyli wybierania tego, co jest najbardziej korzystne dla Ciebie, bez oglądania się na innych. Samotność tego typu stanowi niewątpliwie osobisty wymiar, który trzeba przeżyć raz na jakiś czas, bez żadnych obaw.

Według wyników interesujących badań opublikowanych w czasopiśmie Harvard Business Review, samotność zaczyna być obecnie postrzegana jako strategia pozwalająca rozwinąć w sobie wiele funkcji poznawczych i uzyskać wyższy poziom równowagi emocjonalnej, znacznie skuteczniej, niż standardowe metody wykorzystujące życie społeczne.

Dziewczynka z motylami

Osoby, które są w stanie odłączyć się od „szumu” panującego wokół nich, nie zwracać uwagi na to, jak są oceniane przez innych, a także niezwracające uwagi na oczekiwania, jakie inni ludzie mogą wobec nich mieć mają ogólnie rzecz biorąc znacznie silniejsze poczucie wolności, są bardziej kreatywne i otwarte na poszukiwanie nowych możliwości.

Może nadszedł więc najwyższy czas, aby obalić te krzywdzące mity i stereotypy. Samotność jako decyzja podjęta dobrowolnie i z pełną tego świadomością stanowi prawdziwy akt odwagi.

Osoby, które szybko poddają się, rzucają ręcznik i kurczowo trzymają się swojego dawnego życia, które i tak nie daje im ani szczęścia, ani satysfakcji, muszą same przekonać się, że brak wolności nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Miłość

Aby być w pełni wolnym, musisz być i żyć sam. Samotność nie jest tak niebezpieczna, o ile pozwala Ci na uzyskanie lepszej samooceny i jeśli pozwala Ci wybrać, którą drogą chcesz podążać przez resztę swojego życia.

Wiemy doskonale, że łatwo się mówić „wykorzystaj szansę i bądź wolny.” Jest to jednak w pełni osobisty wybór, który wymaga gruntownego przemyślenia i wiary we własne siły, ale który bez wątpienia wart jest ryzyka.

WIĘCEJ DLA CIEBIE