Magiczna mandala na zwalczenie stresu!

· Październik 20, 2015

Od kilku lat mandala ciągle zyskuje nowych zwolenników. Mówimy o pięknych przedmiotach dekoracyjnych i mechanizmach, które pomagają nam się zrelaksować poprzez różnorodność form i kolorów. Wiele osób kupuje je na papierze, biało-czarne, żeby móc je pokolorować samodzielnie.

Słowo mandala oznacza „święty krąg”. Reprezentuje cykl życia w kulturze hinduskiej i wśród buddystów. Zazwyczaj mówiąc „mandala”, przychodzi nam na myśl mistycyzm i różnorodne energie. My zajmiemy się dzisiaj jedną z jej podstawowych funkcji. Mandala działa relaksująco i zwalcza stres. Chcesz wiedzieć więcej?

Mandala – na czym polega jej mistycyzm?

Porozmawiajmy najpierw o tym skąd pochodzi i do czego służy. Mandala jest energetycznym odzwierciedleniem życia, w którym kolory przekazują swego rodzaju energie i korzyści. Jest bardzo często spotykana, na przykład, wśród ludności tybetańskiej. Mandala jest połączeniem świata duchowego, natury, miłości oraz zdrowia.

Relaksująca mandala

Właśnie dlatego, z mistycznego punktu widzenia, mandala posiada następujące właściwości:

 • Wypełnia nasz dom pozytywną energią, przynosząc równowagę i dobrobyt.
 • Jako, że przekształca energię negatywną w pozytywną, uważa się, że działa uzdrawiająco.
 • Reprezentuje równowagę i pokój. Wizualnie jest manifestacją artystyczną, przynoszącą ukojenie.

Mandala i znaczenie kolorów

Mandala pełna symboli

Na pewno chcesz wiedzieć jakie znaczenie ma każdy z użytych kolorów. Interesuje Ci symbolika każdej z form? Pamiętaj, że mandala jest obecna w kulturze hinduskiej. Stąd będziemy mówić o energiach i czakrach.

 • Czerwony. Reprezentuje pierwszą czakrę. Przekazuje nam siłę, wartość miłości i pasji. Również dumę.
 • Pomarańczowy. Druga czakra. To kolor ambicji i optymizmu. Jest to wewnętrzna siła, drzemiąca w każdym z nas, która pomaga nam osiągać ustalone cele.
 • Żólty. Trzecia czakra. Co nam mówi żółty kolor? Oznacza inteligencję, roztropność i osobiste wyzwolenie.
 • Zielony. Czwarta czakra. Kolor nadziei i uzdrowienia. Jest też symbolem równowagi między miłością, a rozumem.
 • Niebieski. Piąta czakra. Jak już pewnie przypuszczasz, niebieski jest kolorem pokoju. I tolerancji.
 • Indygo. Szósta czakra. Pomaga nam porozumieć się z naszym „ja” wewnętrznym, sprawiając, że rozwiązujemy problemy roztropnie.
 • Fioletowy. Siódma czakra. Kolor magiczny. Reprezentuje wyobraźnię i duchowość.
 • Różowy: Ósma czakra. Ten przyjemny kolor otacza nas miłością i przyjaźnią. Również urokiem osobistym.

Mandala na złagodzenie stresu

Krąg mandala

Ostatnimi laty, mandala jest powszechnie wykorzystywana w edukcji. Zwłaszcza tych najmłodszych. Pomaga im się skupić, wyrażać uczucia poprzez wybór kolorów i poprawia ich sprawność umysłową.

W przypadku osób dorosłych, mandala niesie za sobą równie interesujące korzyści. Należą do nich:

 • Kolorowanie jest świetnym ćwiczeniem relaksacyjnym. Barwy, formy i kształty sprawiają, że umysł i zmysły odpoczywają.
 • Mandala może być estetycznie bardzo skomplikowana, co powoduje, że bardziej skupiamy naszą uwagę i bawimy się różnymi odcieniami kolorów. Niektórzy wybierają te ciemniejsze barwy, co sprawia, że ostatecznie wyrażają swój stan emocjonalny. Jest to bardzo efektywne ćwiczenie, służące wyrażaniu uczuć.
 • Jak już wspomnieliśmy, mandala może by być bardziej lub mniej skomplikowana. Jej pokolorowanie może Ci zająć od niespełna pół godziny, do nawet 2 dni. To czas, który możesz pobyć sama ze sobą, z Twoimi myślami i emocjami. Jest to świetna okazja, żeby zapomnieć o codziennych problemach.
 • Na poniższym obrazku znajduje się „pusta” mandala, gotowa do pokolorowania. Możesz je kupić w specjalnych sklepach lub wydrukować z bezpłatnych stron internetowych, których jest naprawdę dużo. To doskonały sposób na rozwój talentu artystycznego i dojrzałości emocjonalnej.
 • Możesz kolorować wspólnie z Twoimi pociechami. Poprawisz ich koncentrację i poznasz ich uczucia. Na pewno będą zachwycone!Mandala do pokolorowania

Nie czekaj! Mandala to coś więcej niż tylko ozdobny wzorek!