Magiczna mandala na zwalczenie stresu!

Mandala to narzędzie, dzięki któremu można bardziej poznać siebie, przyglądać się swoim emocjom, przekonaniom i doświadczeniom, a także pokonać stres.
Magiczna mandala na zwalczenie stresu!

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2019

Od kilku lat mandala stale zyskuje nowych zwolenników. Chodzi o piękne przedmioty dekoracyjne i mechanizmy, które pomagają się zrelaksować poprzez różnorodność form i kolorów. Wiele osób kupuje je w formie papierowej, biało-czarne, żeby móc je pokolorować samodzielnie.

Słowo mandala oznacza “święty krąg”. Reprezentuje cykl życia w kulturze hinduskiej i wśród buddystów. Zazwyczaj mówiąc “mandala”, przychodzi nam na myśl mistycyzm i różnorodne energie. W niniejszym artykule zajmiemy się jedną z jej podstawowych funkcji. Mandala działa relaksująco i zwalcza stres. Chcesz wiedzieć więcej?

Mandala – na czym polega jej mistycyzm?

Porozmawiajmy najpierw o tym skąd pochodzi i do czego służy.

Mandala jest energetycznym odzwierciedleniem życia, w którym kolory przekazują swego rodzaju energie i korzyści. Jest także połączeniem świata duchowego, natury, miłości oraz zdrowia.

Jest bardzo często spotykana, na przykład, wśród ludności tybetańskiej.

relaksująca mandala

Właśnie dlatego, z mistycznego punktu widzenia, mandala posiada następujące właściwości:

 • Wypełnia dom pozytywną energią, przynosząc równowagę i dobrobyt.
 • Jako, że przekształca energię negatywną w pozytywną, uważa się, że działa uzdrawiająco.
 • Reprezentuje zarówno równowagę, jak i pokój. Wizualnie jest manifestacją artystyczną przynoszącą ukojenie.

Mandala – znaczenie kolorów

symbole na stres

Na pewno chcesz wiedzieć jakie znaczenie ma każdy z użytych kolorów. Interesuje Ci symbolika każdej z form? Pamiętaj, że mandala jest obecna w kulturze hinduskiej, dlatego będziemy mówić o energiach i czakrach.

 • Czerwony – reprezentuje pierwszą czakrę. Przekazuje siłę, wartość miłości, pasji, a także dumę.
 • Pomarańczowy – druga czakra. To kolor ambicji i optymizmu. Jest to wewnętrzna siła, drzemiąca w każdym z nas, pomagająca osiągać ustalone cele.
 • Żółty – trzecia czakra. Oznacza inteligencję, roztropność i osobiste wyzwolenie.
 • Zielony – czwarta czakra. Kolor nadziei i uzdrowienia. Jest też symbolem równowagi między miłością a rozumem.
 • Niebieski – piąta czakra. Jak już pewnie przypuszczasz, niebieski jest kolorem pokoju i tolerancji.
 • Indygo – szósta czakra. Pomaga porozumieć się z naszym “ja” wewnętrznym, sprawiając, że rozwiązujemy problemy roztropnie.
 • Fioletowy – siódma czakra. Kolor magiczny. Reprezentuje wyobraźnię i duchowość.
 • Różowy: Ósma czakra. Ten przyjemny kolor otacza nas miłością i przyjaźnią. Również urokiem osobistym.

Polecamy również: Odblokuj swoje czakry!

Mandala na złagodzenie stresu

kręgi mandali na zwalczenie stresu

Ostatnimi laty, mandalę wykorzystuje się powszechnie w edukacji, zwłaszcza tych najmłodszych. Pomaga im się skupić, wyrażać uczucia poprzez wybór kolorów i poprawia ich sprawność umysłową.

Mandala niesie za sobą równie interesujące korzyści w przypadku osób dorosłych.

 • Kolorowanie jest świetnym ćwiczeniem relaksacyjnym. Barwy, formy i kształty sprawiają, że umysł i zmysły odpoczywają.
 • Mandala może być estetycznie bardzo skomplikowana, przez co bardziej skupiamy naszą uwagę i bawimy się różnymi odcieniami kolorów. Niektórzy wybierają ciemniejsze barwy. Sprawia to, że ostatecznie wyrażają swój stan emocjonalny. Jest to bardzo efektywne ćwiczenie, służące wyrażaniu uczuć.
 • Jak już wspomnieliśmy, mandala może by być bardziej lub mniej skomplikowana. Jej pokolorowanie może zająć od około pół godziny do nawet 2 dni. To czas, w którym możesz pobyć sama ze sobą, z Twoimi myślami i emocjami. Jest to świetna okazja, żeby zapomnieć o codziennych problemach.
 • Na poniższym obrazku znajduje się “pusta” mandala, gotowa do pokolorowania. Możesz je kupić w specjalnych sklepach lub wydrukować z bezpłatnych stron internetowych, których jest naprawdę dużo. To doskonały sposób na rozwój talentu artystycznego i dojrzałości emocjonalnej.
 • Możesz kolorować mandalę wspólnie ze swoimi pociechami. Poprawisz ich koncentrację i poznasz ich uczucia. Na pewno będą zachwycone!
  sposób na poprawę koncentracji i zwalczanie stresu

Nie czekaj! Mandala to coś więcej niż tylko ozdobny wzorek!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.