Odblokuj swoje czakry!

Kultura hinduska relacjonuje blokadę czakry z pojawieniem się chorób i dolegliwości. Odblokowując czakrę, uwolnisz swoją energię i polepszysz swoje zdrowie.
Odblokuj swoje czakry!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Czakry to według wierzeń dalekiego wschodu ośrodki energetyczne w ciele człowieka, w których krzyżują się kanały energetyczne. W ośrodkach tych magazynowana jest energia, która później jest wypromieniowana właściwą dla swojej funkcji wibracją. Według religii są one niezbędne do życia i podtrzymania zdrowia wszystkich istot żywych szczególnie ludzi. Jeżeli z jedną z nich lub kilkoma coś jest nie tak, cierpi cały ludzki organizm. W poniższym artykule dowiesz się jak utrzymać w zdrowiu swoje czakry, a w razie konieczności, jak je uleczyć.

Czakry i wszystko co powinniśmy o nich wiedzieć

Aby dokładnie zapoznać się z tematem, wgłębić się w niego i zrozumieć –potrzeba wielu godzin. Dlatego skoncentrujmy się na najważniejszych informacjach, a mianowicie, co to takiego jest czakra?

Słowo „czakra” pochodzi z sanskrytu i oznacza „koło energii” lub „koło światła”. Ośrodki te w ciele człowieka są ze sobą połączone poprzez przepływ energii, co z kolei reguluje nasz kontakt z wszechświatem.

Czakra podstawy lub korzenia

Wyróżniana jest kolorem ciemnoczerwonym i lokalizowana jest między narządami płciowymi.

Może zostać zablokowana przez lęk, co w konsekwencji prowadzi do rwy kulszowej, raka jajników, macicy czy odbytu, zaparci, zaburzeń prostaty, żylaków, hemoroidów i zaburzeń immunologiczne.

Również blokada tej czakry powoduje frustrację, niestabilność emocjonalną, depresję i niską samoocenę.

Czakra sakralna

Oznaczana kolorem pomarańczowym, znajduje się 3 cm poniżej pępka i obejmuje miednicę, pęcherz, jelita i pośladki.

Blokada tej czakry powoduje problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa i obręczą miedniczną, rwę kulszową, przewlekłe zmęczenie, impotencję, cukrzycę, raka jelita grubego i nerek oraz zakażenia układu moczowego.

Biorąc pod uwagę stronę emocjonalną, blokada wywołuje lęk, zazdrość, nieufność i zmartwienia.

Czakra słoneczna

Wyróżniana kolorem żółtym, znajduje się nieco powyżej pępka i obejmuje wątrobę, trzustkę, pęcherzyk żółciowy, śledzionę, nerki, żołądek, jelito cienkie i klatkę piersiową.

Zablokowana czakra słoneczna powoduje zaburzenia układu oddechowego, immunologicznego, bulimię, anoreksję, cukrzycę, zgagę wrzody, kamienie żółciowe, zapalenie wątroby, marskość wątroby, zapalenie stawów.

W sferze życia emocjonalnego odbija się stresem, frustracją, poczuciem winy, robieniem z siebie ofiary, niezdecydowaniem, trudnością z podejmowaniem decyzji, potrzebą akceptacji i aprobaty.

Czakry

Czakra serca

Oznaczana kolorem zielonym, blokuje się pod wpływem emocjonalnego bólu i żalu. Obejmuje ona płuca, kręgosłup, piersi, przełyk i układ nerwowy.

Skutkami blokady mogą być problemy z sercem i choroby układu oddechowego, rak piersi, angina, zapalenie płuc, nadciśnienie tętnicze i bóle kręgosłupa. Emocjonalnie objawi się biernością, depresją, drętwieniem i bólami.

Czakra gardła

Wyróżniana kolorem szafiru obejmuje usta, krtań, tchawicę, dziąsła, tarczycę, kręgosłup szyjny, zęby i ramiona. Zaburzenie jej równowagi powoduje bóle gardła, krwawienie z dziąseł, chrypę, alergię, przewlekłe infekcje i grypę.

Na płaszczyźnie emocjonalnej blokada tej czakry doprowadza do depresji, obsesji, leków, fobii, niezdecydowania i stagnacji.

Czakra trzeciego oka

Oznaczana kolorem niebieskim indygo obejmuje nos, oczy, uszy, szyszynkę, przysadkę, układ nerwowy i mózg. W wyniku blokady mamy do czynienia z bólami głowy, guzami mózgu, ślepotą, głuchotą, drgawkami, problemami z kręgosłupem.

Na płaszczyźnie emocjonalnej konsekwencją blokady czakry są lęki, fobie, dezorientacja, koszmary senne, schizofrenia, depresja i napady paniki.

Czakra korony

Oznaczana kolorem fioletowym znajduje się nieco nad szczytem głowy. Jej zablokowanie powoduje chroniczne zmęczenie, nadwrażliwość na światło i na dźwięk, problemy skórne i zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego.

W strefie emocjonalnej natomiast prowokuje uczucie utraty celu i w związku z tym, co boskie, niepokój, depresje, zamknięty umysł i niezadowolenie.

Czakry

Jak rozpoznać, że czakry są zablokowane?

Aby dowiedzieć się, czy któraś czakra lub kilka z nich zostało zablokowane i energia między nimi nie przepływa prawidłowo trzeba przeprowadzić nieskomplikowany test.

Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań przyporządkowanych do każdej czakry. Jeżeli większość pytań pozostanie z negatywną odpowiedzią, będziesz miał rozwiązanie, które ośrodki energetyczne należy odblokować.

Pierwsza czakra (podstawy)

Czy czujesz się zdrowo i witalnie? Czy czujesz się jak w domu? Czy masz silną chęć życia? Czy kochasz swoje ciało i uważasz je za największy skarb? Czy jesteś osobą pełną energii i ruchu?

Druga czakra (sakralna)

Czy wszystko jest w porządku z Twoim popędem seksualnym? Czy spełniasz się seksualnie? Czy wyrażasz się seksualnie? Czy dajesz i otrzymujesz przyjemność?

Trzecia czakra (słoneczna)

Wiesz, czego chcesz i masz zaufanie do samego siebie? Podejmujesz decyzje na własną rękę? Jesteś świadomy swoich emocji? Jesteś w stanie kontrolować to, co czujesz? Czy jesteś emocjonalnie zrównoważony?

Joga

Czwarta czakra (serca)

Masz zdrowe relacje? Czy kochasz siebie? Czy kochasz otaczających Cię ludzi? Czy odczuwasz współczucie wobec innych żywych istot? Czy akceptujesz innych takimi, jakimi są? Czy wykazujesz chęci współpracy? Czy angażujesz się w to, co robisz?

Piąta czakra (gardła)

Czy z łatwością się wyrażasz? Czy uważasz swoje życie za szczęśliwe? Czy bierzesz odpowiedzialność za swoje życie? Czy samemu rozwiązujesz swoje problemy? Czy uważasz, że otrzymujesz godne wynagrodzenie za swoje wysiłki? Czy masz wystarczająco wiary w siebie, aby podejmować ryzyko? Lubisz wyzwania?

Szósta czakra (trzeciego oka)

Czy jesteś silny psychicznie? Czy masz zdolność rozwiązywania problemów? Czy masz nowe kreatywne pomysły? Czy dążysz do spełnienia swoich marzeń? Czy wizualizujesz swoje cele?

Siódma czakra (korony)

Czy czujesz, że jesteś czymś wielkim i wspaniałym? Czy czujesz połączenie z Bogiem i wszechświatem? Czy uważasz że Twoje życie ma jakiś cel?

Jak odblokować czakry?

Podczas sesji medytacyjnej można uciec się do użycia zwrotu i mantry, które są specjalnie przypisane do każdej czakry. Zwroty i mantry, które najczęściej są jedną sylabą powtarzaną wielokrotnie, mają pomóc w opanowaniu umysłu, uspokojeniu i oczyszczeniu.

 • dla pierwszej czakry — Jestem jednym ze wszystkich. Jestem pewny, że jestem kochany. Mantra — LAM
 • dla drugiej czakry — Kocham siebie samego. Czczę siebie dziś i przez całe życie. Mantra — MAM
 • dla trzeciej czakry — Jestem potężnym twórcą mojej rzeczywistości. Mantra — RAM
 • dla czwartej czakry — Jestem miłością i bezwarunkową akceptacją. Mantra — IAM
 • dla piątej czakry — Sam decyduję o swoim życiu. Wszystkie wybory zależą ode mnie. Mantra — HAM
 • dla szóstej czakry — Najbezpieczniej jest widzieć prawdę. Mantra — OM lub AUM
 • dla siódmej czakry  — Jestem tu i teraz. Medytacja w ciszy

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Grilley, P. (2007). Chakra theory and meditation. Miscellaneous.

 • Merrick, J. (2012). Alternative medicine yearbook, 2010. In Alternative medicine yearbook, 2010. https://doi.org/10.1007/s00441-014-1841-9

 • Chase, C. R. (2018). The Geometry of Emotions: Using Chakra Acupuncture and 5-Phase Theory to Describe Personality Archetypes for Clinical Use. Medical Acupuncture. https://doi.org/10.1089/acu.2018.1288

 • NA. (2013). The 7 Chakras and Their Significance to Your Life.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.