Tarasy i zielone dachy - poznaj ich zalety

Tarasy i zielone dachy - poznaj ich zalety

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Ekologia obecnie staje się modna we wszystkich dziedzinach, także w dekoracji wnętrz. Dlatego tarasy i zielone dachy mogą przynieść nam wiele korzyści.

Popularność zrównoważonego i pełnego szacunku do natury życia zyskuje na popularności. Trend proekologiczny dominuje w różnych scenariuszach agendy społecznej, aby zagwarantować zdrowsze perspektywy, zarówno dla ludzi, jak i dla planety. Dlatego tarasy i zielone dachy są korzystną alternatywą.

Chociaż wydaje się to fantazją zaczerpniętą z lat 70. prawda jest taka, że ​​praktyki mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska pomagają również poprawić jakość życia. Ponadto w większości dużych miast dominuje beton i asfalt. Materiały, które powodują dramatyczny wzrost temperatury.

Wykazano, że pojedynczy dach pokryty matą bitumiczną może generować temperatury około 70 ºC na swojej powierzchni. Dlatego w metropoliach jest ciepło, co jest produktem dżungli budynków, ulic i innych zanieczyszczających obszarów.

Ta forma konstrukcji znana jest jako „wyspa ciepła”. Między innymi dlatego, że większość budynków utrzymuje i akumuluje wysokie temperatury przez kilka dni bez ich rozpraszania.

Dlaczego zielone dachy i tarasy są korzystne?

Są to zasadniczo zrównoważone ekosystemy instalowane bezpośrednio w domu. Istnieją różne rodzaje, w zależności od właściwości dachu. Mogą być pół-obszerne i rozległe. Ogólnie służą przedłużeniu okresu użytkowania domu. Ułatwia lepszą hydroizolację i optymalizację izolacji termicznej.

Tarasy poprawiają wygląd otoczenia

Ogród - pomysł na tarasy

Z estetycznego punktu widzenia ogrody i tereny zielone zapewniają radosny i efektowny wygląd miejscom.

Zazwyczaj są to tereny efektowne estetycznie i bardzo piękne. W niektórych przypadkach można zaobserwować duże projekty krajobrazu, które zapewniają eleganckie otoczenie oprawione w ekologiczną wizję.

Chłodniejsza atmosfera dzięki tarasom i zielonym dachom

Tarasy i zielone dachy oczyszczają powietrze wdychane do domów, w których zostały umieszczone. Co oznacza większe natlenienie i mniej ciepła w okresie letnim. Sytuacja ta ma istotny wpływ na ekonomię rodziny zmniejszając wydatki na urządzenia elektryczne służące do regulacji temperatury w domu.

Podobnie, bezpośrednie korzyści wynikające z lepszej jakości powietrza wpływają na ograniczenie problemów oddechowych związanych z nadmiernym zanieczyszczeniem tlenkiem węgla i innymi substancjami zanieczyszczającymi, które występują w dużych ośrodkach miejskich.

Recykling i ponowne wykorzystanie wody deszczowej

Kobieta w parku

Dzięki zdolności filtrowania gleb z roślinami znacznie zmniejsza się zanieczyszczenie wody.

Zawalenie się ulic w wyniku ulewnych deszczy jest stosunkowo częstym problemem. Jest to spowodowane dużą liczbą systemów odwadniających i kanalizacyjnych. Co nieuchronnie kończy się nasyceniem i zwiększeniem ilości marnowanej i zanieczyszczonej wody w centrach miejskich.

W miarę odnawiania się cyklu naturalnego powodzie powodowane przez deszcze są zmniejszane, co jest kolejną z wielkich zalet, jakie zapewniają tarasy i zielone dachy. Pozwalają również na ponowne wykorzystanie wody po oczyszczeniu przez rośliny i liście filtrujące zanieczyszczone substancje.

Mniej hałasu, więcej spokoju

Wspólne życie jest znacznie przyjemniejsze, gdy uciążliwe hałasy są zredukowane. Zielony dach pomaga tłumić, a nawet izolować dźwięki dochodzące z zewnątrz domu nawet o 50 decybeli.

Ta „ekologiczna” sytuacja poprawia jakość życia mieszkańców. Szczególnie dla tych, którzy cierpią na choroby nerwowe lub pracują w domach zwiększając ich produktywność.

Oszczędności energii

Zapalona żarówka

Tereny zielone oszczędzają energię dzięki swoim właściwościom izolującym.

Ogólny średni okres użytkowania dachu zabezpieczonego tylko asfaltową membraną hydroizolacyjną wynosi 15 lat. Wynika to z ciągłej bezpośredniej ekspozycji na słońce, przy wszystkich zmianach atmosferycznych. Głównie z powodu wahań temperatur.

Z kolei tarasy i zielone dachy w dość skuteczny sposób chronią dachy, dzięki temu, że szata roślinna zmniejsza się i izoluje ciepło. Taka sytuacja zwiększa użyteczność dachu do około 25 lat. Co przekłada się na obniżenie kosztów utrzymania rzędu 40%.

Tarasy i zielone dachy na obszarach miejskich

Dachy z zielonymi pokryciami są uzupełnieniem parków, ogrodów i innych terenów zielonych w na obszarach miejskich. Oprócz tego, że służą jako opcja rekreacyjna, przyczyniają się do rozwiązania problemu efektu cieplarnianego na świecie.

Mogą być bardzo użytecznymi przestrzeniami do zasadzenia i uprawiania własnych roślin i warzyw. Zwłaszcza tam, gdzie jest dużo budynków. Dzięki planowaniu i zaangażowaniu zorganizowanych społeczności korzyści stają się znaczące.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.