Tarasy i zielone dachy - poznaj ich zalety

30 grudnia, 2020

Ekologia obecnie staje się modna we wszystkich dziedzinach, także w dekoracji wnętrz. Dlatego tarasy i zielone dachy mogą przynieść nam wiele korzyści.

Popularność zrównoważonego i pełnego szacunku do natury życia zyskuje na popularności. Trend proekologiczny dominuje w różnych scenariuszach agendy społecznej, aby zagwarantować zdrowsze perspektywy, zarówno dla ludzi, jak i dla planety. Dlatego tarasy i zielone dachy są korzystną alternatywą.

Chociaż wydaje się to fantazją zaczerpniętą z lat 70. prawda jest taka, że ​​praktyki mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska pomagają również poprawić jakość życia. Ponadto w większości dużych miast dominuje beton i asfalt. Materiały, które powodują dramatyczny wzrost temperatury.

Wykazano, że pojedynczy dach pokryty matą bitumiczną może generować temperatury około 70 ºC na swojej powierzchni. Dlatego w metropoliach jest ciepło, co jest produktem dżungli budynków, ulic i innych zanieczyszczających obszarów.

Ta forma konstrukcji znana jest jako „wyspa ciepła”. Między innymi dlatego, że większość budynków utrzymuje i akumuluje wysokie temperatury przez kilka dni bez ich rozpraszania.

Dlaczego zielone dachy i tarasy są korzystne?

Są to zasadniczo zrównoważone ekosystemy instalowane bezpośrednio w domu. Istnieją różne rodzaje, w zależności od właściwości dachu. Mogą być pół-obszerne i rozległe. Ogólnie służą przedłużeniu okresu użytkowania domu. Ułatwia lepszą hydroizolację i optymalizację izolacji termicznej.

Tarasy poprawiają wygląd otoczenia

Ogród - pomysł na tarasy

Z estetycznego punktu widzenia ogrody i tereny zielone zapewniają radosny i efektowny wygląd miejscom.

Zazwyczaj są to tereny efektowne estetycznie i bardzo piękne. W niektórych przypadkach można zaobserwować duże projekty krajobrazu, które zapewniają eleganckie otoczenie oprawione w ekologiczną wizję.

Chłodniejsza atmosfera dzięki tarasom i zielonym dachom

Tarasy i zielone dachy oczyszczają powietrze wdychane do domów, w których zostały umieszczone. Co oznacza większe natlenienie i mniej ciepła w okresie letnim. Sytuacja ta ma istotny wpływ na ekonomię rodziny zmniejszając wydatki na urządzenia elektryczne służące do regulacji temperatury w domu.

Podobnie, bezpośrednie korzyści wynikające z lepszej jakości powietrza wpływają na ograniczenie problemów oddechowych związanych z nadmiernym zanieczyszczeniem tlenkiem węgla i innymi substancjami zanieczyszczającymi, które występują w dużych ośrodkach miejskich.

Może Cię zainteresować: Dekorowanie roślinami – 10 pomysłów, jak ożywić dom

Recykling i ponowne wykorzystanie wody deszczowej

Kobieta w parku

Dzięki zdolności filtrowania gleb z roślinami znacznie zmniejsza się zanieczyszczenie wody.

Zawalenie się ulic w wyniku ulewnych deszczy jest stosunkowo częstym problemem. Jest to spowodowane dużą liczbą systemów odwadniających i kanalizacyjnych. Co nieuchronnie kończy się nasyceniem i zwiększeniem ilości marnowanej i zanieczyszczonej wody w centrach miejskich.

W miarę odnawiania się cyklu naturalnego powodzie powodowane przez deszcze są zmniejszane, co jest kolejną z wielkich zalet, jakie zapewniają tarasy i zielone dachy. Pozwalają również na ponowne wykorzystanie wody po oczyszczeniu przez rośliny i liście filtrujące zanieczyszczone substancje.

Mniej hałasu, więcej spokoju

Wspólne życie jest znacznie przyjemniejsze, gdy uciążliwe hałasy są zredukowane. Zielony dach pomaga tłumić, a nawet izolować dźwięki dochodzące z zewnątrz domu nawet o 50 decybeli.

Ta „ekologiczna” sytuacja poprawia jakość życia mieszkańców. Szczególnie dla tych, którzy cierpią na choroby nerwowe lub pracują w domach zwiększając ich produktywność.

Zobacz także: Ogród na balkonie – 5 rodzajów kwiatów

Oszczędności energii

Zapalona żarówka

Tereny zielone oszczędzają energię dzięki swoim właściwościom izolującym.

Ogólny średni okres użytkowania dachu zabezpieczonego tylko asfaltową membraną hydroizolacyjną wynosi 15 lat. Wynika to z ciągłej bezpośredniej ekspozycji na słońce, przy wszystkich zmianach atmosferycznych. Głównie z powodu wahań temperatur.

Z kolei tarasy i zielone dachy w dość skuteczny sposób chronią dachy, dzięki temu, że szata roślinna zmniejsza się i izoluje ciepło. Taka sytuacja zwiększa użyteczność dachu do około 25 lat. Co przekłada się na obniżenie kosztów utrzymania rzędu 40%.

Tarasy i zielone dachy na obszarach miejskich

Dachy z zielonymi pokryciami są uzupełnieniem parków, ogrodów i innych terenów zielonych w na obszarach miejskich. Oprócz tego, że służą jako opcja rekreacyjna, przyczyniają się do rozwiązania problemu efektu cieplarnianego na świecie.

Mogą być bardzo użytecznymi przestrzeniami do zasadzenia i uprawiania własnych roślin i warzyw. Zwłaszcza tam, gdzie jest dużo budynków. Dzięki planowaniu i zaangażowaniu zorganizowanych społeczności korzyści stają się znaczące.

  • Caballero, M., Lozano, S., & Ortega, B. (2007). Efecto invernadero, calentamiento global y cambio climático: una perspectiva desde las ciencias de la tierra. Revista Digital Universitaria, 8(10). Retrieved from http://www.revista.unam.mx/vol.8/num10/art78/int78.htm
  • Téllez, J., Rodríguez, A., & Fajardo, álvaro. (2006). Contaminación por monóxido de carbono: un problema de salud ambiental. Revista de Salud Pública, 8(1), 108–117. https://doi.org/10.1590/S0124-00642006000100010
  • Contaminación atmosférica. (n.d.). Retrieved from https://www.agro.uba.ar/users/semmarti/Atmosfera/contatmosf.pdf