Dekorowanie roślinami - 10 pomysłów, jak ożywić dom

Rośliny są idealne do dekoracji naszego domu i do stworzenia czystego, zdrowego, przytulnego środowiska, które nawiązuje do natury.
Dekorowanie roślinami - 10 pomysłów, jak ożywić dom

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Dekorowanie roślinami jest możliwe nawet, jeśli nie masz przy domu przestronnego ogródka. Wystarczy stworzyć zieloną przestrzeń w dowolnym miejscu w Twoim domu.

Do wykonania tego będziesz musiał użyć swojej wyobraźni. Postaraj się dodać trochę zieleni, trochę koloru i trochę świeżego powietrza do swojej przestrzeni mieszkalnej.

Niezależnie od tego, czy są to małe rośliny, sukulenty, rośliny kwitnące czy nie, prawda jest taka, że warto przeznaczyć trochę miejsca w swoim domu dla tych dobroczynnych stworzeń.

Matka i córka sadzą rośliny

Korzyści jakie przynosi dekorowanie roślinami

  • Dotleniają środowisko. Obecność roślin w Twoim pokoju nie jest szkodliwa. Chociaż prawdą jest, że rośliny nie przeprowadzają fotosyntezy w nocy, to jednak ogólny bilans tlenowy, który nadrabiają w ciągu dnia jest bardzo dla nas korzystny.
  • Rośliny wpływają na nas relaksująco. Zarówno kolor roślin, jak i ich piękno działają pozytywnie na nasz nastrój, przyczyniając się do skuteczniejszego relaksu i odprężenia.
  • Poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy. Rośliny w naszym domu oczyszczają i ożywiają środowisko. Absorbują zanieczyszczające gazy, a także zwiększają wilgotność powietrza. Ponadto poprawiają zdolność chłodzenia pomieszczenia w lecie i wytwarzają ciepło w zimie.
  • Rośliny pomagają również w zmniejszeniu hałasu. Działają jak ściany blokujące dźwięki dochodzące z zewnątrz.
  • Poprawiają wydajność pracy lub wyniki w nauce. Biorąc pod uwagę ich uspokajający i relaksujący wpływ na człowieka, nasza zdolność do skupienia się na konkretnym zadaniu znacznie się poprawi. Zwiększa się bowiem nasza kreatywność i wydajność.
  • Nie można nie wspomnieć również o tym, że rośliny poprawiają naszą samoocenę. Poprzez sadzenie, pielęgnację i uprawę roślin zwiększa się Twoje poczucie własnej wartości. Oczywiście, wtedy także poprawia się Twój nastrój.

Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych opcji, bardzo prawdopodobne jest, że znajdziesz roślinę, która jest idealna dla każdej przestrzeni w Twoim domu. Czy to do salonu, przedpokoju, sypialni, przy oknach, na tarasie, w kuchni czy w ogrodzie.

Ponieważ istnieje tak olbrzymia różnorodność roślin i kwiatów, masz swobodę wyboru tych, które najlepiej pasują do Twoich potrzeb, zarówno pod względem estetyki, jak i pielęgnacji.

Na szczęście dekorowanie roślinami nie wymaga wiele wysiłku. Warto zapamiętać tylko kilka najistotniejszych wskazówek i regularnie pielęgnować i doglądać swoich zielonych przyjaciół.

1. Żarówki jako doniczki

Żarówki świetnie nadają się na element centralny lub do umieszczenia na dowolnym oknie lub półce. Można je wykorzystać jako wazon, dodając do nich odrobinę wody lub nawet zamienić je w delikatne doniczki dla małych roślin.

Dekorowanie roślinami - żarówki doniczki

Nie tylko ponownie użyjesz stare żarówki, ale także nadasz swojemu domowi artystycznego wyglądu.

2. Doniczka do kwiatów wodnych

Jest to oryginalna, zabawna i ciekawa aranżacja, która uczyni tą przestrzeń Twojego domu centralnym punktem, na który niejedna osoba z pewnością zwróci uwagę. Wybierz przezroczysty szklany pojemnik i wypełnij go do połowy wodą. Dodaj roślinę, która może przetrwać z korzeniami zanurzonymi w wodzie.

Do doniczki można dodać kamienie rzeczne lub kamyczki dekoracyjne, aby nadać jej prawdziwie wodny charakter.

3. Dekorowanie roślinami – ogrody pionowe

Innym oryginalnym pomysłem na osiągnięcie naturalnej roślinnej aranżacji w Twoim domu jest umieszczenie na ścianach pionowych ogrodów z roślinami doniczkowymi.

Pionowy ogród w domu

Aby to zrobić, będziesz musiał najpierw wykonać drewnianą lub metalową ramę z wzorem i układem odpowiadającym Twoim potrzebom. Następnie zamocuj ramę na ścianie i umieść w niej małe doniczki. W ten sposób uzyskasz pionowy ogród o wyraźnych kolorach i kształtach.

4. Ogród ziołowy

Możesz uprawiać w domu aromatyczne zioła, takie jak rozmaryn, bazylia czy mięta. Ten mały ogródek nie tylko ozdobi Twoją kuchnię, ale także ułatwi dodawanie pysznych składników do ulubionych potraw.

Polecamy, abyś posadził różne zioła w drewnianej doniczce, aby nadać swojej aranżacji rustykalnego charakteru. Możesz też umieścić je w pojedynczych doniczkach, które ustawisz w skrzynce po pomidorach lub innym pojemniku.

5. Rośliny powietrzne

Rośliny powietrzne to takie, które mogą rosnąć zawieszone na pewnej wysokości. Ich korzenie nie muszą być w gruncie. Ta wszechstronność pozwala nam umieścić je na niemal każdej powierzchni.

Dekoracja roślinami

W tym celu można posadzić małe bromelie w korku, na kamieniach lub nawet w małym wazonie, a następnie zawiesić je na suficie lub na ścianie.

6. Rośliny wiszące

Gdy masz wysoki sufit, możesz zawiesić na nim rośliny. Możesz także skorzystać z przestrzeni na ścianie i tam stworzyć aranżację z wiszących roślin. Są to bowiem rośliny bardzo oryginalne i nadają Twojemu domowi nowoczesnego wyglądu.

Paprocie są klasycznymi roślinami, których liście wyglądają jakby spadały z wiszącej doniczki, dając przy tym efekt wodospadu. Ponadto, stosując ten pomysł na dekorację roślinami możesz wykorzystać piękne i nowoczesne doniczki.

7. Rośliny ustawione na meblach

Gdy masz duże doniczki, nowoczesnym sposobem na aranżację jest umieszczenie ich na meblach. Upewnij się jednak, że rozmiar doniczek pasuje do rozmiaru przestrzeni.

Doniczki na meblach

Świetnym i ciekawie wyglądającym pomysłem jest ustawienie doniczek na małych schodkach, starych krzesłach lub staroświeckich ławach.

8. Dekorowanie roślinami – baw się kolorami i kształtami doniczek

Dekorowanie roślinami to świetna zabawa, gdy masz do dyspozycji podłużne, kwadratowe lub niekonwencjonalne donice. Jeśli wybierzesz przezroczystą doniczkę, możesz dodać dekoracyjne białe lub ciemne kamienie. Białe kamienie wyróżniają się przez ich teksturę, podczas gdy ciemne będą kontrastować z doniczką.

Ponadto można użyć małych roślin do udekorowania domu za pomocą kontrastowych, żywych kolorów. Spróbuj umieścić je w małych doniczkach, aby lepiej podkreślić barwę i odcienie roślin.

Innym oryginalnym pomysłem jest ponowne wykorzystanie i pomalowanie materiałów do recyklingu, takich jak metalowe słoiki lub plastikowe butelki.

9. Rośliny pustynne

Gdy nie masz zbyt dużo czasu lub po prostu nie chcesz go poświęcać na pielęgnowanie roślin, możesz wykorzystać sukulenty i kaktusy. Nie wymagają one częstego podlewania, zarówno w zimie, jak i w lecie.

Warto również przeczytać: Sadzenie kaktusa – 5 różnych pomysłów

kaktusy - dekorowanie roślinami

Sukulenty i kaktusy są ostatnio bardzo popularne. Aby podkreślić ich urodę, możesz posadzić je w małych doniczkach lub zaaranżować kolekcję kaktusów i sukulentów w pięknym terrarium.

10. Wysokie rośliny łodygowe i małe drzewa

Jeśli próbujesz stworzyć w swoim domu wrażenie małego lasu, sugerujemy użycie małych drzewek lub roślin o wysokich łodygach, które można umieścić w krótkich doniczkach na kwiaty.

Małe drzewka w doniczkach

Najlepszym miejscem do dekoracji tą techniką są tarasy lub miejsca w pobliżu okien. Wynika to z faktu, że rośliny te zazwyczaj potrzebują dużo światła.

Dekorowanie roślinami – o czym warto pamiętać

Zanim kupisz rośliny i zaczniesz dekorować nimi swój dom, zapoznaj się z poniższymi zaleceniami:

  • Weź pod uwagę charakterystykę środowiskową Twojego domu. Należy pamiętać o orientacji na Słońce, czyli nasłonecznieniu lub zacienieniu miejsca, w którym roślina będzie umieszczana w przypadku, gdy potrzebuje dużo światła lub gdy jest cieniolubna.
  • Pamiętaj, że rośliny bywają wrażliwe i wymagają szczególnej troski. Niektóre z nich są bardziej wymagające niż inne, dlatego należy pamiętać o ich różnych potrzebach w kwestii nawadniania, wilgotności, światła i nawozów.
  • Nie umieszczaj roślin w miejscach mocno uczęszczanych przez domowników. Uchroni je to przed przypadkowym uszkodzeniem. Nie umieszczaj ich również w pobliżu klimatyzatorów i kaloryferów. Powinieneś ustawić rośliny w miejscu, które będzie dla nich optymalne, pozwoli im rosnąć i swobodnie się rozwijać.
  • Najlepszy czas na podlewanie roślin to pierwsze godziny poranka i w nocy, po zachodzie słońca. Dzięki temu woda nie wyparuje zbyt szybko.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.